České úřady tvrdí, že o problému vědí. Tvrdily to už před dvěma lety, kdy Českou republiku kvůli rozmáhající se dětské prostituci kritizovala i Evropská unie. Úředníci už tehdy tvrdili, že nejde o tak rozšířený jev, jak naznačovala kniha Katrin Schauerové z německého občanského sdružení Karo, nazvaná Děti šlapou chodník.
Stejně argumentují české úřady i dnes. Případ dívky v Chebu z minulého týdne je podle nich jen ojedinělý. "Znovu opakuji, že dětská prostituce není v Chebu masový jev, vyskytují se sice ojedinělé případy, ale není to tak, že by rodiče prodávali své děti," říká mluvčí policie v Chebu Vladislav Hošek.
Mnohem častější, i když také jen výjimečné, jsou podle něj případy, kdy dospělí nabízejí nezletilé zahraničním "sexuálním turistům" podvodně. Vylákají z nich peníze předem a poté utečou.
"Informovali jsme o jednom rozsáhlém případu dvou podvodníků, kteří tímto způsobem připravili o peníze zhruba šedesát zahraničních turistů," uvádí Hošek. Podvodníci již byli obžalováni. Podobným způsobem si podle něj v létě přišly na peníze i dvě mladistvé.
Děti jako návnada
Tuto praxi z trochu jiného pohledu potvrzuje i jeden ze sociálních pracovníků, který situaci v romské chebské komunitě dobře zná, ale do médií nechce uvést své jméno.
"Většinou je to tak, že 'sexuálního turistu' Romové trochu vydírají. Řeknou: Chceš mladé, zaplať předem. Když nechce dát peníze, tak mu řeknou: Dobrá, my jdeme na policii nahlásit, že jsi chtěl za peníze zneužít naše děti," uvádí sociální pracovník.
Podle něj se pak takový člověk dostane do velkých potíží, protože lidé z komunity si mezi sebou odpřísáhnou cokoliv a hlas jednoho není slyšet. "Problémy pak může mít s naší policií, ale většinou se tyto případy předávají do jeho země, kde případ posuzují tamní orgány," dodává sociální pracovník.
"Tenhle stát nás naučil být rychlejší a chytřejší. Co jiného máme dělat, když nám stát nedá práci a nemáme jídlo a peníze. Svoje děti na sex ale neprodáváme. To je blbost," komentuje to předseda Romského oblastního sdružení Karlovy Vary Ladislav Bílý.
Prodávají se narkomanky
Ministerstvo vnitra se k problému staví podobně jako před dvěma lety.
"My jsme nikdy netvrdili, že dětská prostituce neexistuje. Pokud existuje, je to vážný problém, ale bohužel latentní, rozhodně však není tak masový, jak tvrdil spolek Karo," říká mluvčí ministerstva vnitra Radka Kovářová.
Přesné údaje o dětské prostituci nemají ani policisté, ani terénní nebo sociální pracovníci, kteří se v problémových rodinách pohybují.
"Přestože se denně dostáváme do sociálně problémových rodin, nemáme skoro žádné informace o tom, že by konkrétně chebští Romové své děti prodávali," říká sociální pracovník.
Zároveň ovšem nepopírá, že se čas od času vyskytne případ mladé narkomanky, která se kvůli dávce prodá. "Máme je podchycené, snažíme se je kontaktovat a pokoušíme se je vrátit do škol a do normálního života. Myslím si ovšem, že to není primárně problém dětské prostituce, ale drogové závislosti a špatné situace v těchto komunitách obecně," dodává.
Čtvrtině dětí nabízeli sex
Tuzemská státní zastupitelství vypracovala před dvěma lety vůbec první studii, která dětskou prostituci mapovala. Výsledek? Obchod s dětským sexem v Česku existuje. Jde však o ojedinělé případy, které lze zaznamenat kdekoli v zemích EU.
Komerční zneužívání dětí dlohodobě zkoumá Eva Vaníčková z 3. lékařské fakulty UK. Její dva roky starý výzkum mezi pražskými dětmi ukázal, že se s nabídkou "sexu za peníze" setkala asi čtvrtina malých respondentů.
Loni Vaníčková srovnávala zkušenosti s prostitucí na vzorku 1 600 dětí z Prahy a z Chebu. Výsledky podle ní prokázaly, že Chebsko ani Praha rájem dětské prostituce nejsou. S nabídkou sexu se podle studie setkalo každé sedmé chebské dítě.
"Chebské děti vnímají prostituci jako běžnou věc - asi jako pražské děti tramvaje. Na rozdíl od pražských školáků ale znají spíše pouliční prostituci," řekla Eva Vaníčková.
Případ z minulého čtvrtka je výjimečný také podle sociálního pracovníka z Chebu.
"Ta dívenka byla drogově závislá a potřebovala peníze na dávku," říká. Takové situace ovšem podle něj nejsou jenom v Chebu. "V celé republice žijí děti, které se z různých důvodů pohybují na hraně a nejsou to jenom romské děti," uzavírá.