Děti pošlapané kvůli penězům leží na JIP

Michal Pavec
8. 4. 2009 15:00
České Budějovice - Děti, které včera odpoledne pošlapal dav rvoucí se na českobudějovickém náměstí o poukázky na peníze, leží s těžkými zraněními v nemocnici.
Na místě zasahovalo sedm záchranářských vozů. Některé z nich se musely vracet pro další zraněné
Na místě zasahovalo sedm záchranářských vozů. Některé z nich se musely vracet pro další zraněné | Foto: Mediafax

Propagační akci pořádalo místní Rádio Kiss, kterému  se organizace rychle vymkla z rukou.

Jak dnes deníku Aktuálně.cz potvrdil mluvčí Nemocnice České Budějovice Jan Dušek, dvě nejvážněji zraněné děti stále leží na jednotce intenzivní péče.

"Jde o těžká zranění v oblasti hrudníku," uvedl Dušek. "V této chvíli nejsou v ohrožení života, ale situace se stále mění," dodal mluvčí.

Dalších pět hospitalizovaných dětí zápolí se středně těžkými úrazy.

V českobudějovické nemocnici zůstávají také tři dospělí, kteří leží na traumatologickém oddělení.

Dalších šestnáct lidí už je v domácím léčení.

Násilí? Poukázky padaly dál

Agresivní chování davu na náměstí Přemysla Otakara II. v jihočeské metropoli způsobila akce lokálního Rádia Kiss.

Stanice se rozhodla vhodit z vysokozdvižné plošiny mezi lidi peněžní poukázky v celkové hodnotě sto tisíc korun.

Ty si pak mohli "výherci" vyměnit za peníze u příslušného stánku.

Rádio ale vůbec neodhadlo, jak dav toužící po penězích zareaguje. Došlo k obřím strkanicím, řada lidí spadla na zem a ostatní po nich šlapali.

Moderátor akce se snažil zúčastněné vyzývat k ohleduplnosti. Marně. A z vysokozdvižné plošiny se i přes zjevné násilí na náměstí sypaly další poukázky.

A názor stanice? Na internetových stránkách stanice Kiss není o incidentu ani zmínka.

Mohlo to být horší...

Po bitce o peníze zůstalo v prostoru náměstí 26 zraněných lidí, které muselo převézt do nemocnice hned sedm vozů záchranné služby. Některá auta musela dokonce jet několikrát.

Mezi hospitalizovanými, které dav málem ušlapal, je i sedm dětí.

"Mohlo to skončit i daleko hůř," vystihl situaci ředitel jihočeské záchranky Marek Slabý.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 29 minutami

Brazilská policie chce stíhat Bolsonara kvůli výrokům o spojitosti mezi očkováním proti covidu-19 a AIDS

Brazilská policie chce stíhat prezidenta Jaira Bolsonara kvůli některým jeho výrokům o covidu-19. Požádala už o povolení nejvyšší soud, informovala agentura EuropaPress. Vyšetřovatelé se zabývají mimo jiné prezidentovým tvrzením, že u lidí naočkovaných proti covidu-19 je větší pravděpodobnost, že se u nich rozvine AIDS.

Sporné výroky Bolsonaro zveřejňoval na sociálních sítích na podzim loňského roku. Tvrdil, že výzkum britských úřadů ukázal, že lidé naočkovaní proti covidu-19 častěji trpí syndromem získaného selhání imunity (AIDS), který má u nich navíc rychlejší průběh. Prezidentská kancléř následně Bolsonarovy výroky korigovala. Vedoucí kanceláře Mauro Cid tvrdil, že prezident čerpal ze studie publikované časopisem The Lancet, která byla údajně později stažena.

Brazilská policie ale nenalezla žádnou vědeckou studii, která by obsahovala zmínku o souvislosti mezi očkováním proti covidu-19 a AIDS. Podle policie se prezident tím, že mluvil o neexistujícím riziku, mohl dopustit šíření poplašné zprávy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Smutný osud Romů zůstává zastřenou kapitolou dějin, připomenul Fiala přesun do Osvětimi

V Památníku holokaustu Romů a Sintů na Moravě v Hodoníně u Kunštátu na Blanensku si lidé připomněli 79. výročí hromadného odsunu 749 Romů do koncentračního tábora do Osvětimi. Mezi odvezenými za druhé světové války byli muži, ženy i děti, nejmladší dívce byly čtyři měsíce. Premiér Petr Fiala (ODS) při této příležitosti uvedl, že smutný osud českých a moravských Romů zůstává nejen tragickou, ale do značné míry i zastřenou kapitolou našich dějin. 

Premiér Fiala řekl, že v holokaustu se zhmotnila nenávist ve vražedný systém, který nabyl hrůzných rozměrů. Připomněl, že v Česku existovaly dva koncentrační tábory pro Romy, a to v Hodoníně u Kunštátu a v Letech u Písku. "Nuceně v nich přebývaly celé rodiny. Muži, ženy i děti žili v nelidských podmínkách, trápil je hlad, nemoci a otrocká práce. Velká část tu zahynula, další čekalo utrpení v podobě cesty za prací do táborů v Německu nebo transport do Osvětimi," řekl Fiala.

Podle něj státu trvalo dlouhou vypořádání se s věcí s ohledem na výkup pozemků a podobně. "Za tu dobu pamětníci, pro které by byl památník zadostiučiněním, postupně odcházeli. Pokud nás má historie něco naučit, je nutné, abychom tragické události neviděli jen jako věty v učebnicích, ale abychom je dokázali spojit s konkrétními místy a osudy," dodal Fiala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy