Děsuplný Flegr a zlehčující Šmucler. Debatu o covidu je třeba změnit, říká psycholog

V naší společnosti se pořád čeká na to, kdy už bude počet nakažených dost nízký. Je důležité, aby zazněl jasný cíl, kterého chceme dosáhnout - jako například uvolnění kapacit v nemocnicích do takového stavu, aby mohl každý s akutním problémem dostat lékařskou péči. Vláda také musí přesvědčit a motivovat lidi, aby se nechali proti koronaviru očkovat, říká pro Aktuálně.cz psycholog Jan Krajhanzl.
Život v pandemii: Druhá vlna - psycholog Jan Krajhanzl | Video: Kristýna Pružinová, Blahoslav Baťa

Podle sociálního psychologa Jana Krajhanzla je velkým společenským problémem to, že všechny názorové strany vždy pracují s jedním scénářem vývoje pandemie. "Máme tady kolegu Flégra, který má své děsuplné prognózy, které se nyní díkybohu nenaplňují. A vedle toho jsou tady Šmuclerové a podobně, kteří mají svá optimistická čísla," komentuje Krajhanzl.

Podle něj by debatě o koronaviru pomohlo, kdyby se diskutovalo o několika možných scénářích vývoje a také o tom, jak k nim může přispět konkrétní chování lidí.

Krajhanzl také podotýká, že v české společnosti panuje velká skepse vůči očkování proti koronaviru. Podle něj by občany měla k aplikaci nové vakcíny přesvědčit vláda. "Ta by v rámci ochrany veřejného zdraví mohla oznámit, že na lidi, kteří se nechají naočkovat, se nebudou vztahovat pravidla karantény," míní psycholog.

Podívejte se na video z pořadu Život v pandemii v úvodu článku.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Německá Křesťanskodemokratická unie (CDU) si za kandidáta na kancléře do zářijových voleb vybrala svého předsedu Armina Lascheta, hlásí agentury.

Další zprávy