Děsuplný Flegr a zlehčující Šmucler. Debatu o covidu je třeba změnit, říká psycholog

Kristýna Pružinová Martin Krepindl Kristýna Pružinová, Martin Krepindl
24. 11. 2020 7:00
V naší společnosti se pořád čeká na to, kdy už bude počet nakažených dost nízký. Je důležité, aby zazněl jasný cíl, kterého chceme dosáhnout - jako například uvolnění kapacit v nemocnicích do takového stavu, aby mohl každý s akutním problémem dostat lékařskou péči. Vláda také musí přesvědčit a motivovat lidi, aby se nechali proti koronaviru očkovat, říká pro Aktuálně.cz psycholog Jan Krajhanzl.
Život v pandemii: Druhá vlna - psycholog Jan Krajhanzl | Video: Kristýna Pružinová, Blahoslav Baťa

Podle sociálního psychologa Jana Krajhanzla je velkým společenským problémem to, že všechny názorové strany vždy pracují s jedním scénářem vývoje pandemie. "Máme tady kolegu Flégra, který má své děsuplné prognózy, které se nyní díkybohu nenaplňují. A vedle toho jsou tady Šmuclerové a podobně, kteří mají svá optimistická čísla," komentuje Krajhanzl.

Podle něj by debatě o koronaviru pomohlo, kdyby se diskutovalo o několika možných scénářích vývoje a také o tom, jak k nim může přispět konkrétní chování lidí.

Krajhanzl také podotýká, že v české společnosti panuje velká skepse vůči očkování proti koronaviru. Podle něj by občany měla k aplikaci nové vakcíny přesvědčit vláda. "Ta by v rámci ochrany veřejného zdraví mohla oznámit, že na lidi, kteří se nechají naočkovat, se nebudou vztahovat pravidla karantény," míní psycholog.

Podívejte se na video z pořadu Život v pandemii v úvodu článku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Americké ministerstvo financí poprvé povede žena, exšéfka centrální banky Yellenová

Americký Senát schválil Janet Yellenovou do funkce ministryně financí v administrativě demokratického prezidenta Joea Bidena. Bývalá šéfka americké centrální banky (Fed) bude první ženou, která resort financí za 232 let jeho existence povede, připomněla agentura AP. Senátní výbor pro zahraniční vztahy též schválil nominaci Antonyho Blinkena do pozice šéfa americké diplomacie.

Podle agentury AP se pro Yellenovou ve 100členném Senátu vyslovilo 84 senátorů, 15 bylo proti. Očekává se, že bude hrát klíčovou roli ve schválení Bidenova stimulačního balíku v hodnotě 1,9 bilionu dolarů (bezmála 41 bilionů korun). Návrh naráží na tvrdý odpor republikánů, kterým se zdá příliš vysoký.

Zdroj: ČTK
Další zprávy