Česká republika - Období tropických teplot a divokých bouřek je konečně za námi, nový týden nás totiž odmění mírnými teplotami bez bouřek.
Celé území České republiky trápilo minulý týden střídavé tropické počasí a silné bouřky, které způsobily na mnoha místech velké škody.
Kromě vyplavených sklepení a rozvodněných řek zasáhly bouře i lesy. Například v městských lesích Hradce Králové poničily dřevo za 15 milionů korun.
Stejné rozmary počasí potrápily a trápí i Evropu. Zatímco na východě stále panují extrémní vedra, ve střední a západní Evropě sčítají škody po silných nočních bouřkách.
Nový pracovní týden však přinese do Česka zklidnění. Nemusíme se obávat tropických teplot, nejvyšší odpolední teploty se budou na konci týdne zastavovat jen lehce nad 20 °C.
Bouřky se navíc budou objevovat jen ojediněle a srážky se vrátí až v pátek.
Do střední Evropy se od pondělí začne nasouvat výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu, který přinese ubývání oblačnosti.
Déšť se vrátí na konci týdne
Již v pondělí bude polojasno až oblačno, přeháňky se mohou objevit pouze ojediněle. Na východě bude oblačno až zataženo a místy se ještě může vrátit občasný déšť, ojediněle bouřky. Nejvyšší teploty vystoupí na 24 až 28 °C.
V úterý bude polojasno, přechodně až oblačno a ojediněle se objeví přeháňky nebo bouřky. Noční teploty budou klesat k 17 až 13 °C, odpolední teploty vystoupí na 23 až 27 °C.
Také ve středu a ve čtvrtek bude převážně polojasno, jen při přechodně zvětšené oblačnosti se mohou ojediněle vrátit přeháňky. Ranní teploty budou klesat k 16 až 11 °C, odpolední vystoupí ve středu k 23 až 27 °C, ve čtvrtek na 20 až 24 °C.
Od pátku bude oblačnosti i srážek přibývat a teplota vzduchu půjde ještě o pár stupňů dolů.
Nedělí by každopádně mělo skončit období meteorologických teplotních extrémů a rovněž pravidelných varování před bouřemi a lokálními záplavami.
Česko začíná sčítat škody
Silná bouře se ještě v neděli prohnala v podstatě celým územím České republiky. Kvůli půdě nasycené z předchozích dešťů platilo i povodňové varování, zejména pro Plzeňský, Liberecký a Ústecký kraj.
Největší rizika představovaly toky v povodí Lužické Nisy, Smědé, na přítocích dolního Labe a také na Úhlavě.
V pondělí se pak začaly pomalu sčítat škody. Například v městských lesích v Hradci Králové zničila čtvrteční silná bouře asi 30 000 metrů krychlových dřeva, což představuje plánovanou těžbu téměř na rok a půl. Likvidace kalamity, jež nemá v městských lesích obdoby, potrvá přes tři měsíce.
Nejhorší situace je ve Svinarech v Osadě vycházejícího slunce, kde lesníci evidují zhruba 6000 metrů krychlových popadaných stromů.
Do lesů, které obyvatelům stotisícového města slouží jako rekreační zóna, nadále platí zákaz vstupu. Zatím správci lesa odhadují, že návštěvníkům lesa by se cesty mohly otevřít do tří týdnů.
Předpověď počasí
"Do porostů bude však nadále vstup zakázán, protože se tam vyskytují stromy či vývraty, které jsou společně se zachycenými ulomenými větvemi pro návštěvníky nebezpečné," uvedl ředitel Městských lesů Hradec Králové Milan Zerzán.
Také samosběr dříví je nyní podle lesníků vyloučený a jakýkoliv neoprávněný odvoz dříví z lesa bude posuzován jako krádež. Na vydaný zákaz vstupu do lesa dohlíží městská policie, která je připravena neukázněné návštěvníky lesa trestat, uvedla mluvčí.
Na Slovensku létaly střechy
Škody po víkendových bouřích sčítají i na Slovensku, v Německu a v Rakousku. Nejničivější bouřka zasáhla okolí Prešova.
Podle slovenských médií živel nejvíce řádil v obci Malý Šariš. "Trvalo to asi pět deset minut, sebralo to z domů deset střech, několik domů je poškozených. Polámalo se hodně stromů, elektrické sloupy, potrhalo se vedení, zbytek ještě zjišťujeme," řekl deníku Sme starosta obce Miroslav Palenčár.
V Tyrolsku způsobily značné škody zejména kroupy a vítr, který na mnoha místech vyvracel stromy. V podhůří rakouských Alp kvůli tomu bylo v noci uzavřeno několik silničních tahů, hasiči ale všechny komunikace do rána zprůjezdnili.
Kroupy zničily zemědělcům velké množství úrody kukuřice, obilí a řepky. Agentura APA škody odhadla na 1,4 milionu eur (asi 35 milionů korun).
Prohlédněte si rozmary počasí v Evropě:
Velká Británie kvůli silným dešťům o víkendu zažila lokální povodně a také na příští dny místní meteorologové předpokládají vytrvalé srážky.
Opačný problém trápí obyvatele Bulharska, kde suché a horké počasí způsobuje lesní požáry.
U hranic s Tureckem hoří plocha o rozloze 80 hektarů, hasičům se ale pomocí vrtulníků podařilo požár zastavit. Hasiči zasahují také u velkého lesního požáru poblíž hlavního města Sofie.
Meteorologové navíc na některých místech stále předpovídají teploty blížící se 40 stupňům Celsia.