Deset dnů po povodni: Plné ruce práce a těžká únava

Petra Sasínová
7. 7. 2009 21:53
Reportáž Aktuálně.cz z Bernartic na Jesenicku, kde lidé po velké vodě dřou od rána do noci
Na Jesenicku poničily letošní červnové povodně kolem devíti set objetků.
Na Jesenicku poničily letošní červnové povodně kolem devíti set objetků. | Foto: Jan Langer

Bernartice - Lidé v Bernarticích na Jesenicku už deset dnů dřou do úmoru. Sotva si stačili uvědomit, že měli štěstí, že přežili ničivou povodeň, začala nekončící práce. Lidé jsou nevyspaní a vyčerpaní, někteří prožili strach o život.

"Bylo tady i několik případů, kdy lidé mluvili o sebevraždě," říká dobrovolnice humanitární organizace ADRA Michaela Patloka, která organizuje pomoc v Bernarticích i okolí.

Vesnice, jejíž horní část Buková dopadla nejhůř, vypadá, jako by se jí prohnalo tornádo. Většina mostů je pryč. Chybí kusy silnice, někde i části domů, které jsou provizorně podepřeny kameny. Padlo mnoho stromů a sloupů elektrického vedení.

Kusy neuvěřitelně pokrouceného železného zábradlí a pomačkané asfaltové silnice obklopují zdevastované koryto Vojtovického potoka, který spolu s vodou z polí udělal minulý pátek v Bernarticích spoušť, jakou ani nejstarší lidé ze vsi nepamatují.

"Málem jsem se utopila, teď už se cítím lepe. Mnoho lidí nám pomáhá," říká Daniela Ondruchová z části Bernartic Buková. Velká voda zničila celé přízemí bývalé stodoly, kterou opravuje s manželem šest let.

"Jsme vyčerpaní. I v noci peru pro sousedy, kteří jsou na tom hůř," říká Jiřina Valentová, které kromě domu poničila povodeň i obchod v centru obce.

"Vstávám ve čtyři ráno, pracujeme do noci. Jsme unavení, ale co se dá dělat?" říká důchodce Antonín Klíč, jenž celý život bydlí v horní části vesnice v malém domku, ve kterém se i narodil.

Na lidi postižené povodněmi padá únava.
Na lidi postižené povodněmi padá únava. | Foto: HZS Olomouckého kraje

Odhalené domácnosti

Několik pomocníků otlouká omítku v hlavní místnosti promáčeného domu Antonína Klíče. Kolem je už tvrdnoucí bahno, které bývalo upravenou zahrádkou. Několik desítek sousedů, kteří tak jako on bydlí podél potoka, je na tom podobně.

Před vyklizenými domy s otevřenými dveřmi i okny jsou hromady trosek, které jsou nachystané na odvoz nebo spálení. Většinou je to nábytek, matrace, lůžkoviny.

Každý se může podívat, jak to měl kdo doma zařízené. Před některými domy se suší pračky i stará auta, která už asi nestojí za to dát do servisu. Výřez do jednoho z poničených domů ukazuje skříň, postel. Odhaleni jsou také čtenáři. Před jednou chalupou v Bukové jsou naskládané kupy knih, které už asi majitelé nezachrání.

Několik zaplavených a poničených domů, ve kterých nikdo nebydlel, je zatím ponecháno osudu. Jsou šedohnědé, zavřené, obklopené bahnem a zahnívající vegetací. Ze sklepa jednoho domu hasiči teprve v pondělí očerpávají páchnoucí hnědou vodu. Vesnicí se šíří zápach hniloby. Lidé se stěžují, že je obtěžuje hmyz, komáři, ovádi, mravenci.

Domy určené k demolici jsou zajištěny páskou a nápisem zákaz vstupu. "Zatím je k demolici určeno osm domů. Pouze dva jsou od stálých místních obyvatel. Nemáme tady naštěstí žádné vepřovice. Další zničené domy jsou obecní, chatařů, nebo jsou to domy, ve kterých nikdo delší dobu nebydlel," říká starosta Bernartic Mojmír Michálek.

Armáda i bagr pomáhají při odklízení následků povodně v Jeseníku nad Odrou.
Armáda i bagr pomáhají při odklízení následků povodně v Jeseníku nad Odrou. | Foto: Reuters

Turisté na kolech fotí

Někteří turisté si tuto podívanou nenechají ujít. Bernartice jsou v oblasti Rychlebských hor, které jsou díky malebné podhorské krajině a minimálnímu provozu aut oblíbeným cílem cyklistů. Často kolem projíždějí dvojice v lesklých cyklistických úborech a zírají na následky pohromy. Mnozí fotí.

Je výročí upálení Jana Husa, státní svátek. Manželé Valentovi právě odpočívají před domem. U domu je hromada zničeného nábytku. Stoly, postele, různé skříňky a další věci. Také jsou tam dva chlapci školního věku, pes, ovce, jediná nutrie z pěti, která přežila.

"Než to přišlo, říkali jsme si, jak je naše vesnice pěkná," říká Jiřina Valentová. Kromě přízemí domu voda spláchla pět aut, které rodina měla. Vozík k autu skončil až v Polsku.

Po provizorně zprovozněné silnici jezdí neustále těžká technika, vojáci, hasiči, dobrovolníci i placení lidé s bagry. Z Adry je jen v Bernarticích asi padesát lidí, další z Charity, Červeného kříže, Člověka v tísni i lidé, kteří se svolali přes internet.

Státní svátek nemá ani starosta. Je na úřadě i v pondělí odpoledne, neustále řeší povodňové záležitosti. Sám má štěstí. Dům na kopci. "Manželka tak rozhodla," říká starosta.


 

Právě se děje

Další zprávy