Janota: Čtyři miliardy na povodně budou snad už v srpnu

ČTK ČTK
7. 7. 2009 16:36
Česko chce získat peníze prodejem státních dluhopisů Evropské investiční bance
Rozvodněná řeka zaplavila silnici v Jablonném v Podještědí. Snímek ze 2. července 2009.
Rozvodněná řeka zaplavila silnici v Jablonném v Podještědí. Snímek ze 2. července 2009. | Foto: Reuters

Brusel - Už příští měsíc by Česká republika mohla získat na likvidaci povodňových škod tři až čtyři miliardy korun. Tyto prostředky by ČR získala prodejem státních dluhopisů Evropské investiční bance (EIB).

Novinářům to dnes po zasedání ministrů financí evropské sedmadvacítky v Bruselu řekl český ministr financí Eduard Janota.

"Jde o to, že EIB od nás odkoupí námi emitované korunové dluhopisy, a to za poměrně výhodných podmínek, v dané chvíli výhodnějších, než jsou na trhu," vysvětlil Janota. "A my tyto prostředky použijeme cíleně výhradně na řešení následků povodní. Já si dovedu představit takovouto finanční operaci v řádu tří, čtyř miliard," dodal.

Peníze půjdou na poničenou infrastrukturu

Podle ministra by tyto prostředky měly směřovat zejména na obnovu a budování dopravní infrastruktury.

Janota prý již tuto středu nebo čtvrtek povede jednání o detailech s EIB, takže peníze by mohly být k dispozici už příští měsíc. Podle něj má toto řešení tu výhodu, že o něm bude rozhodovat česká vláda, a nikoliv poslanci.

Ministr financí Eduard Janota
Ministr financí Eduard Janota | Foto: Jan Langer

"Ta situace ve sněmovně by teď, zejména těsně před volbami, mohla být velmi složitá a mohla by celý proces rychlého profinancování povodňových škod zkomplikovat, a tomu se chci vyhnout," řekl Janota.

"Pokud se to nezadrhne, a v to nedoufám, doufám, že to půjde hladce, tak v srpnu by mohly být finanční prostředky na stole," dodal.

Finanční prostředky by se pak mohly začít čerpat v průběhu srpna, poté, co ministerstvo pro místní rozvoj zřejmě počátkem srpna předloží do vlády strategický plán obnovy.

Fotogalerie: Jeseník se vzpamatovává z velké vody

Nápad vznikl už před povodněmi

Podle ministra je odkup státních dluhopisů prostřednictvím EIB dlouhodobější projekt, vzniklý nezávisle na povodních. ČR prý o podobném kroku jedná už zhruba rok. Ministr v neděli v České televizi řekl, že celkový objem emise by měl činit v delším období 12,4 miliardy korun.

Povodně, které v minulých dvou týdnech postihly část Čech i Moravy, si vyžádaly 14 obětí a podle odhadů materiální škody za pět až šest miliard korun. Většinu nákladů ponese stát. Koordinovat pomoc zasaženým oblastem bude vláda, kraje a další centrální úřady.

Janota dnes potvrdil, že letošní záplavy - třetí nejtragičtější v novodobé historii země - zřejmě zhorší schodek státního rozpočtu v letošním roce o miliardy korun.

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy