Fakta o krevní plazmě
Odběr:
- Pomocí odstřeďování krve.
- Od červených krvinek se oddělí žlutá tekutina plazma.
- Krvinky jsou přitom vráceny do krevního oběhu dárce.
- Objem odebrané plazmy závisí na váze a nepřesahuje 850 ml.
- Plazma se v těle dárce nahradí během 1-2 dnů.
- Celý proces dárcovství plazmy zabere 45 až 60 minut.
- Během roku nesmí být odebráno více než 15 litrů plazmy.
- Ve světě je nedostatek plazy a zatím ji nikdo neumí uměle vyrobit.
Plazma:
- Představuje zhruba 55% objemu krve.
- V těle člověka je zhruba 3-3,5 litrů krevní plazmy.
- Obsahuje plazmatické bílkoviny.
- Léčiva derivovaná z plazmy se používají při vážných zraněních, rozsáhlých popáleninách, při velkých ztrátách krve i po chemoterapii pacientů s rakovinou.
Pardubice - Nemocnice v Pardubicích slibuje svým bezplatným dárcům krevní plazmy, že se jim jejich nezištný postoj vyplatí. Snaží se totiž zaručit, aby se plazma odebraná v pardubické nemocnici do ní zase vrátila.
Nemocnice ji získá zpět v podobě farmaceutických přípravků, které se v cizině z plazmy vyrábějí. "Pokud u nás darujete plazmu zdarma, bude tady pro vás," slibuje nemocnice svým dárcům.
Reaguje tím na aktivity švýcarské firmy Sanaplasma, která v České republice rozjela odběr krevní plazmy za hotové peníze.
O nákupu plazmy: Firma získává plazmu za peníze. Nemocnicím to vadí
Nemocnice v Pardubicích není jediná, která s plazmou takto nakládá, ale pouze její vedení se teď rozhodlo tuto praxi zveřejnit a přesvědčit tím nové bezplatné dárce.
Jistota pro pacienta
"Největší prospěch z toho má pacient. Získá jistotu maximálně bezpečné léčby," potvrdil primář Transfuzního oddělení Thomayerovy nemocnice v Praze Petr Turek.
Sanaplasma začátkem dubna otevřela v Pardubicích své nové odběrné centrum, v České republice už páté.
Kromě Pardubic má odběrová střediska v Brně, Zlíně, Ostravě a Olomouci, která denně navštěvují stovky lidí. Těm Sanaplasma vyplácí peníze okamžitě po odběru.
Zdravotnická organizace Český červený kříž však před praktikami švýcarské farmaceutické společnosti varuje.
"V žádném případě nedoporučujeme potenciálním dárcům, aby se stali placenými klienty poskytujícími krevní plazmu firmě Sanaplasma," píše ve svém prohlášení Červený kříž.
Čtěte více: Červený kříž vyzývá Čechy - Neprodávejte svou plazmu
Jak bezplatná plazma z nemocnice, tak i komerčně získaný materiál Sanaplasmy směřuje z Pardubic do Vídně. Tam funguje frakcionační centrum, kde jsou z jednotlivých složek plazmy vyráběny léky.
Plazma z českých nemocnic se dále ještě zpracovává v Barceloně. V Česku podobné zařízení není.
,,Bezplatné dárcovství samozřejmě napomáhá naší spolupráci se zpracovatelem," uvedla primářka Transfuzního oddělení nemocnice Pardubice Jitka Horská.
Výměna bez peněz
Část odebrané plazmy zpracovává nemocnice přímo na transfúzním oddělení, kdy nemocný potřebuje všechny její složky. "Ve většině případů však pacient potřebuje jen některou ze složek," sdělila primářka Horská.
Dodávání bezplatné plazmy do frakcionačních center je výhodné pro zpracovatele i nemocnici. Firma si zajistí dodavatele a zároveň odběratele a nemocnice má jistotu, že dostane zpět potřebné léky.
Výrobce musí uvést, zda je lék vyroben z komerční či bezplatně získané plazmy a odkud tato plazma pochází.
Za stanovenou cenu odešle nemocnice určitý objem plazmy k frakcionaci. Firma za cenu došlé plazmy vyrobí léky, které jsou potřeba a odpovídají ceně dodané plazmy. Zbytek plazmy je ponechán firmě. Vše se obejde bez financí, potřebné jsou pouze fiktivní faktury.
Léky s náležitým označením posléze putují zpět na transfúzní oddělení, kde pomáhají při léčbě poruch krevního srážení, poruch imunity a dalších onemocnění, které si žádají v naprosté většině hospitalizaci.