Darujte krev, budete mít MHD zdarma, zvažují radní. Dle lékařů to může ohrozit systém

Jakub Heller Jakub Heller
4. 1. 2019 11:30
Nová pražská koalice si dala do programového prohlášení, že zvýhodní dárce krve. Zvažuje několik možností, ale nejpravděpodobnější je zatím ta, že budou smět jezdit MHD zdarma. Dárci by tak ušetřili 3650 korun za roční kupon. Lékaři ale varují, že je potřeba důkladně zvážit, jak opatření zavést. Darování krve totiž není bezplatné jen tak pro nic za nic, naopak je to jeden z hlavních důvodů, proč je krev v českých nemocnicích bezpečná a nekontaminovaná.
V systému darování krve hraje významnou roli důvěra vůči dárcům. Příliš vysoké dary by mohly podle lékařů k odběrům přilákat i lidi, kteří zatají svůj skutečný zdravotní stav či rizikové chování.
V systému darování krve hraje významnou roli důvěra vůči dárcům. Příliš vysoké dary by mohly podle lékařů k odběrům přilákat i lidi, kteří zatají svůj skutečný zdravotní stav či rizikové chování. | Foto: Thinkstock

Pražští radní chtějí zvýhodnit stávající dárce krve a nalákat další lidi, aby se o svou tekutinu života s ostatními podělili. "Chceme ocenit, když někdo dá kus ze sebe, což je absolutní dar, který se nedá ani vyčíslit. Aby bylo zjevné, že si toho vážíme a že je důležité přiznat tomu větší společenskou prestiž," uvedla pro Aktuálně.cz radní pro zdravotnictví a sociální věci Milena Johnová (Praha sobě).

Zatím si není zcela jistá, jak přesně se Praha ke zvýhodnění dárců postaví, zato je přesvědčená, že k tomu skutečně dojde, jelikož na tom v koalici panuje absolutní shoda. Aktuálně Johnová hledá příklady dobré praxe v dalších městech, ale uvedla, že hlavním favoritem je veřejná doprava zdarma. Dárci by tak ušetřili 3650 korun za roční kupon.

"V úvahu připadají i další možnosti ocenění, například vstupné zdarma do kulturních nebo jiných zařízení. Hlavní město Praha řadu takových institucí zřizuje, takže by to neměl být problém," dodala s tím, že na konkrétním plánu se zatím pracuje. Radní by ho chtěli představit v červnu letošního roku s tím, že by teoreticky mohl začít fungovat ještě letos. Zatím tak ale není jasné třeba to, po kolika odběrech by měl dárce na zvýhodnění nárok.

Odměny za darování krve by mohly přinést velké problémy

Záměr má však jeden zádrhel. Dárcovství krve není v Česku, ostatně ani ve většině světových zemí, bezplatné bezdůvodně nebo proto, že by na to nebyly peníze.

"Celosvětově je to bráno tak, že vidina okamžité úplaty za darování krve může být impulzem k tomu, aby člověk, který z nějakého důvodu potřebuje finanční prostředky, zatajil své rizikové chování a skutečný zdravotní stav, čímž se stává jeho krev ne zcela bezpečnou," říká Martin Písačka, přednosta transfuziologického úseku Ústavu hematologie a krevní transfuze v Praze.

Každému dárci je samozřejmě předem odebrán vzorek krve, který se testuje, ale celý systém je do značné míry závislý na tom, že dárci pravdivě odpoví na otázky v několikastránkovém dotazníku. Mnoho z nich směřuje na rizikové chování, které by mohlo vést k tomu, že má v sobě dárce krve přenosnou infekční chorobu. 

"Je to proto, že dostupné krevní testy mají takzvané imunitní okno, kdy nemusí čerstvou infekci zachytit, ač už je v tu chvíli v krvi přítomný virus například hepatitidy B či C nebo třeba HIV," vysvětluje Písačka. 

U infekce HIV se toto imunitní okno, kdy jsou výsledky testů zdánlivě v pořádku, pohybuje mezi dvěma až třemi týdny, u hepatitidy typu C mezi dvěma až třemi měsíci. Ukazuje se tak, že údaje, které o sobě dárce sdělí, eliminují nákazu více než jakékoli testy. To ale předpokládá jeho naprostou upřímnost. 

Na mnoho dalších infekcí přenosných krví či jiných látek ohrožujících příjemce navíc krev v Česku testována není a často ani být nemůže.

MHD zdarma může být odměnou až za dlouhodobé dárcovství

Proto panuje obava, že by mohl návrh pražských radních tento křehký systém narušit, a podle odborníků je tak potřeba velmi pozorně zvážit nastavení připravovaného zvýhodnění dárců.

"Rozhodně by tam neměla být žádná okamžitá motivace. Pokud by dárce přišel jednou za rok darovat a hned jezdil zadarmo, nebylo by to dobré," říká Písačka. Dokáže si však představit model, kdy by dárce chodil celý rok pravidelně krev darovat a další rok už jezdil zdarma. Pro připomenutí: muži mohou zpravidla krev darovat čtyřikrát ročně, zatímco ženy třikrát.

Možné riziko vnímají i radní. "Ta obava je asi namístě a budeme se jí věnovat. Ale věříme tomu, že darování krve stále zůstane darem. Naše inovace si neklade za cíl nahrazovat platbu za krev," říká Johnová. 

Pravda je, že ač má návrh radních trhliny, mohl by pomoci vyřešit i pokračující úbytek dárců v Česku. "Není to zatím nijak kritické, ale nepřibývá tolik mladých dárců, jako odchází těch starších, a dárcovská populace nám tak stárne," říká Písačka. Vidina MHD zdarma by mohla tento trend zvrátit. "Minimálně by se o dárcovství mohlo začít víc mluvit," dodává Písačka. 

V současnosti jsou dárci zvýhodněni jen příspěvkem na občerstvení v den odběru a možností odepsat si darování krve z daní. Poplatník, který ve zdaňovacím období daruje krev, si může snížit základ daně za jeden bezplatný odběr krve či jejích složek o částku tři tisíce korun. Ve většině případů si také mohou lidé na darování krve nárokovat volno v zaměstnání.

Nejsou to jen pražští radní, kdo podobné zvýhodnění zvažují. Například v Mariánských Lázních mohou už od 1. září 2018 dárci krve MHD využívat zdarma. Aby však mohl tamní cestující slevy využít, musí být držitelem alespoň Zlaté medaile Prof. Mudr. Jana Jánského, musí tedy za sebou mít nejméně čtyřicet odběrů krve. Stejně to už delší dobu funguje také třeba v Plzni.

Daroval ledvinu kamarádovi: Rozhodl jsem se během oběda, nelituju toho, říkáme jí Jitka:

Moc jsem se nerozmýšlel, prostě mi došlo, že to udělám, s rallye skončím, jinak rizika života bez ledviny nejsou velká, říká herec Zima | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 26 minutami

Smutná dokončila sedmdesátikilometrovou Marcialongu sedmá

Běžkyně na lyžích Kateřina Smutná obsadila sedmé místo v sedmdesátikilometrovém závodě Marcialonga. V průběžném pořadí česká reprezentantka uhájila čtvrté místo, ale její odstup na třetí pozici se zvětšil z 15 na na 115 bodů. Nejlepší z Čechů byl devatenáctý Jiří Pliska, o místo za ním dojel laufařský matador Stanislav Řezáč.

Závod vyhráli Norové Kari Vikhagen Gjeitnesová a Tore Björseth Berdal. V čele dálkového seriálu Ski Classics jsou jejich krajani Astrid Öyre Slindová a nově Tord Asle Gjerdalen.

Smutná doběhla do cíle v Cavalese s více než sedmiminutovou ztrátou. Nejprve se držela v pětičlenné vedoucí skupině, ale postupně odpadla. "Dlouho jsem se cítila dobře a držela se na čtvrtém pátém místě. Pak mi ale najednou přestaly jet lyže. Udělali jsme asi chybu, že jsme se ráno na poslední chvíli rozhodli pro jiné lyže, než které nám vyšly včera v testu," uvedla Smutná v tiskové zprávě týmu Lukáše Bauera eD system.

Pro Řezáče je 20. místo nejlepším výsledkem v sezoně. "Udělalo mi radost. Zvlášť na Marcialonze, což je specifický, dlouhý a opravdu těžký závod," uvedl Řezáč v tiskové zprávě týmu Slavia Pojišťovna, v jehož barvách jezdí.

Marcialonga, závod seriálu Ski Classics v dálkovém lyžování v Trentinu (70 km):

Muži: 1. Berdal (Nor./Koteng) 3:05:52,0, 2. Gjerdalen -1,5, 3. Eliassen (oba Nor./Ragde Eiendom) -2,7, …19. Pliska (ČR/Silvini Madshus) -59,3, 20. Řezáč (ČR/Slavia Pojišťovna) -1:06,9, 37. Sedláček (ČR/Silvini Madshus) -2:35,0.

Průběžné pořadí: 1. Gjerdalen 705, 2. Hoelgaard (Nor./Koteng) 680, 3. Pedersen (Nor./Kaffebryggeriet) 673, …35. Řezáč 209, 38. Pliska 174, 40. Štoček (ČR/Vltava Fund) 157.

Ženy: 1. Gjeitnesová 3:21:59,2, 2. Slindová (obě Nor./Koteng) -7, 3. Korsgrenová (Švéd./Ramudden) -57,4, …7. Smutná (ČR/eD system Bauer) -7:18,6, 19. Grohová (ČR/Silvini Madshus) -15:21,0, 25. Klementová (ČR/Vltava Fund) -24:59,1.

Průběžné pořadí: 1. Slindová 945, 2. Johanssonová Norgrenová (Švéd./Lager 157) a Gjeitnesová obě 875, 4. Smutná 760, …21. Grohová 225, 23. Klementová a Moravcová (Slavia Pojišťovna) obě 197.

před 55 minutami

Suverénní Klaebo vyhrál už třináctý sprint v řadě

Již třináct sprintů neprohrál hvězdný norský běžec Johannes Hösflot Klaebo ve Světovém poháru. Další triumf si připsal v Oberstdorfu, mezi ženami zvítězila Natalija Něprjajevová z Ruska. Vůbec první body ve sprinterských bojích si dnes připsala specialistka na distanční závody Kateřina Razýmová díky 25. místu. Další Češi se do elitní třicítky nevešli.

Klaebo neprohrál ani jediný sprint, do kterého nastoupil, od listopadu 2018 v Lillehammeru. V dnešním finále klasickou technikou byl o dvě sekundy rychlejší než Paal Golberg a úspěch Norů završil třetím místem Erik Valnes.

Něprjajevová o 26 setin zdolala vítězku dvou sprintů této sezony Anamariji Lampičovou ze Slovinska a slavila první triumf ve Světovém poháru. V jeho pořadí si polepšila na druhou příčku za Norku Therese Johaugovou, která dnes vypadla ve čtvrtfinále stejně jako Razýmová. Pro ni je dnešní postup z kvalifikace dalším úspěchem v životní sezoně.

Závody SP v běhu na lyžích v Oberstdorfu (Německo) - sprint klasicky:

Muži:

1. Klaebo 3:29,46, 2. Golberg -1,99, 3. Valnes (všichni Nor.) -2,37, 4. Pellegrino (It.) -3,06, 5. Svensson (Švéd.) -8,89, 6. Retivych (Rus.) -9,66, …v kvalifikaci 48. Novák, 49. Šeller, 65. Černý (všichni ČR).

Průběžné pořadí SP (po 21 z 38 závodů): 1. Bolšunov (Rus.) 1457 b., 2. Klaebo 1222, 3. Usťugov (Rus.) 851, 4. Niskanen (Fin.) 811, 5. Röthe 784, 6. Krüger (oba Nor.) 635, …71. Novák 34, 90. Pechoušek (ČR) 21, 117. Černý 5, 119. Knop 5, 121. Fellner (oba ČR) 5.

Ženy:

1. Něprjajevová (Rus.) 3:27,08, 2. Lampičová (Slovin.) -0,26, 3. Digginsová -2,44, 4. Caldwellová (USA) -3,62, 5. Svahnová (Švéd.) -5,16, 6. Stensethová (Nor.) -30,20, …25. Razýmová, v kvalifikaci 34. Hynčicová, 56. Nováková, 60. Beranová (všechny ČR)

Průběžné pořadí SP (po 21 z 38 závodů): 1. Johaugová (Nor.) 1553, 2. Něprjajevová 1087, 3. H. Wengová (Nor.) 1020, 4. Digginsová 789, 5. Jacobsenová 749, 6. Östbergová (obě Nor.) 680, …25. Razýmová 234, 38. Janatová (ČR) 109, 46. Nováková 67, 76. Beranová 15.

před 1 hodinou

Digitální daň by mohla začít platit ještě letos, říká Faltýnek

Digitální daň pro internetové firmy v Česku by mohla začít platit ještě letos. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to dnes řekl předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Nevyloučil, že by se její navrhovaná sedmiprocentní výše mohla snížit. Podle předsedy Pirátů Ivan Bartoše by měla činit zhruba tři až pět procent.

Vládní návrh na zavedení digitální daně tento týden v úvodním kole podpořila Sněmovna. Nyní ho posoudí rozpočtový výbor. Ročně by daň mohla státnímu rozpočtu přinést asi pět miliard korun. Dani by měly podléhat internetové firmy s globálním obratem nad 750 milionů eur (asi 19 miliard korun), které budou mít na území Česka roční obrat za uskutečněné zdanitelné služby minimálně 100 milionů korun. Daň se tak dotkne hlavních globálních hráčů, jako jsou Google, Facebook, Amazon či Apple.

"Budeme se snažit protáhnout zákon Sněmovnou tak, aby začal platit ještě v letošním roce," řekl Faltýnek. Rozpočet podle něj letos počítá s příjmem z digitální daně ve výši 2,1 miliardy korun. "My to bereme jako další příspěvek do rozpočtu, aby bylo na plánované výdaje, které jsou schváleny v rozpočtu letošního roku," dodal.

Další zprávy