Transplantovat orgány je možné i od osmdesátníků, orgány jsou ale méně kvalitní, říká expert

ČTK ČTK
14. 2. 2018 12:39
Česko patří v transplantacích ke světové špičce, počet dárců byl loni v přepočtu na milion obyvatel šestý nejvyšší na světě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Transplantovat orgány je možné i ve vyšším věku. Loni bylo nejstaršímu dárci 85 let a příjemci 81 let. V Česku se transplantovalo celkem 837 orgánů od 269 zemřelých dárců a 49 žijících. Orgány jsou kvůli rostoucímu věku dárců i příjemců a kvůli snaze lékařů o záchranu života zemřelého dárce méně kvalitní. Novinářům to řekl ředitel Koordinačního střediska transplantací Miloš Adamec.

Česko patří v transplantacích ke světové špičce, počet dárců byl loni v přepočtu na milion obyvatel šestý nejvyšší na světě. Na čekací listině je asi 1200 lidí, kolem tisíce ročně se obmění. "Pacienti se selháním jater mají čekací dobu tři měsíce, v Německu je to rok a půl," řekl Adamec.

Většina zemřelých dárců je po mozkové smrti způsobené většinou spontánním krvácením do mozku, dále nedostatečným okysličením mozku, cévními mozkovými příhodami nebo poraněním mozku při nehodách. "Kromě dárců se smrtí mozku je skupina pacientů, kterým se zastaví srdce. Je to potenciál asi deseti až čtyřiceti procent dárců," uvedl zástupce ředitele Koordinačního střediska transplantací Přemysl Frýda.

V České republice zákon předpokládá u mrtvého souhlas s darováním, nově má předpokládaný souhlas také Nizozemsko, kde změnu v úterý schválil parlament. Nesouhlas mohou v Česku vyjádřit i pozůstalí, loni to bylo deset rodin. Lidé se mohou nechat zapsat do speciálního registru, kde je jejich nesouhlas evidován. Zapsáno je podle Adamce asi 1500 lidí.

Komunikace s pozůstalými je podle lékařů na procesu transplantace to nejtěžší, někteří lékaři proto absolvují speciální kurzy, kde se jí učí.

Koordinační středisko transplantací navrhuje změnu transplantačního zákona tak, aby bylo možné využívat i orgány cizinců, kteří zemřou v Česku. V současné době je nutné kontaktovat úřady jeho domovské země. Naopak orgány Čechů zemřelých v zahraničí využity být mohou.

Nejčastěji se v Česku transplantují ledviny, loni jich bylo 469. Transplantace je podle odborníků asi o polovinu levnější než fungování pacienta s dialýzou, kdy musí několikrát týdně absolvovat v nemocnici několikahodinové strojní čištění krve.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Katalánský expremiér se přihlásil belgickým úřadům, do Španělska se vrátit nechce

Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který je už téměř dva roky na útěku před španělskou justicí kvůli obvinění ze vzpoury, se v pátek dostavil v Bruselu na prokuraturu. Důvodem je obnovený evropský zatykač, který tento týden vydal španělský soudce.

Belgický soudce rozhodl, že Puigdemont bude na rozhodnutí o vydání čekat na svobodě.

Puigdemontovi ve Španělsku hrozí vězení kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Španělské justici se odmítá vydat, protože ji nepovažuje ze nezávislou. Svůj proces označuje za politický.

před 18 minutami

Zprostředkovatel vraždy Jána Kuciaka uzavřel dohodu s prokurátorem

Dohodu o vině a trestu s prokurátorem uzavřel Zoltán Andruskó, zprostředkovatel loňské vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka. Podmínky ale advokáti ani prokuratura zatím nezveřejnili, dohodu totiž ještě musí schválit soud. Andruskó je jedním z pěti obviněných ve zmíněné kauze, která v zemi vyústila v politickou krizi a v odchod Roberta Fica z funkce premiéra.

Andruskó v případu vystupoval jako zprostředkovatel mezi objednavatelem vraždy a nájemnými vrahy. Hrozil mu trest 25 let vězení nebo doživotí. Po zadržení ale s policií spolupracoval na vyšetření vraždy, při které byla zastřelena i reportérova snoubenka Martina Kušnírová.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Plzeň bude hrát v LM s Lausanne, Hradec Králové s Mannheimem

Hokejisté Plzně, kteří v minulém ročníku prošli až mezi nejlepší čtyři týmy, se utkají v osmifinále Ligy mistrů s Lausanne, Hradec Králové bude hrát s Mannheimem. V případě dalších postupů by zbývající dva čeští zástupci v soutěži mohli svést společný souboj až ve finále. Rozhodl o tom dnešní los v Helsinkách.

Oba extraligoví zástupci, kteří se po vyřazení šampiona Třince a vicemistra Liberce v základní skupině dostali do play off, byli nasazeni jako druhé týmy základních skupin do koše B. Čekali tím pádem na soupeře, kteří obsadili první místa.

Plzeň i Hradec začnou 12., nebo 13. listopadu doma a odvety je čekají 19. listopadu na ledě soupeře.

Další zprávy