Czechia zní divně, namítají k "přejmenování" země Schwarzenberg, Babiš i Herman. Prezident je pro

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
14. 4. 2016 6:12
Snaha ministerstva zahraničí zavést pro Česko ve světě označení Czechia se setkává s připomínkami také u některých ministrů a poslanců. Těm nezní označení Czechia libozvučně a namítají, že by se o tak vážné věci mělo ještě dál debatovat. Prezident a další vysocí ústavní činitelé chtějí ve čtvrtek společně deklarovat, že Česko by se mělo prezentovat právě krátkým názvem.
Lubomír Zaorálek
Lubomír Zaorálek | Foto: DVTV

Praha - Prezident republiky Miloš Zeman se sice spolu s dalšími ústavními činiteli chystá ve čtvrtek oznámit světu, že Česká republika bude v zahraničí používat anglický název Czechia, ovšem v zákulisí nepanuje s takovým postupem i označením žádná velká spokojenost. Naopak se i mezi ministry české vlády objevují názory, že Czechia není příliš dobré označení a mělo by se o něm ještě dál diskutovat. 

"Je to těžká věc, ale název Czechia nezní rozhodně libozvučně," míní ministr kultury Daniel Herman z KDU-ČSL. "Na každého to asi působí jinak. Mně to libozvučně nezní, ale na druhé straně nevím, jestli je nějaká jiná alternativa," podotýká s tím, že by nespěchal s definitivním rozhodnutím a oficiálním oznámením. "Vyzýval bych k umírněnosti a k tomu, aby se o tom ještě vedla diskuse například i s lidmi, kteří se věnují jazyku. Jde přece o něco, co se týká nás všech, a proto by se to nemělo rozhodovat někde od zeleného stolu," uvedl ministr kultury.  

Podobný názor zastává první místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš (ANO), kterého překvapilo, že nejvyšší ústavní činitelé přijdou se zahraničním označením Czechia. "Já si myslím, že se to neujme, ve světě jsou zvyklí říkat Czechoslovakia nebo Czech Republic, a měnit to na Czechia půjde ztěžka. Ani mně to nejde do pusy," namítá ministr Babiš, se kterým se pro tentokrát shodne i bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg z TOP 09.

"Proč se vyhýbáme staroslavnému výrazu Bohemia, který byl po staletí označením naší země? Tomu nerozumím," reagoval. "Je to ctihodný název, Království České. Proč, prosím, musíme dělat něco uměle a dávat jakési označení Czechia?" pokračoval exministr. 

Delší debatu o celé věci prosazují také někteří poslanci, například Ondřej Benešík, který vede výbor pro evropské záležitosti. "Používání názvu pro naši zemi v zahraničí je tak zásadní věc, že by měla proběhnout širší diskuse, vždyť jde o značku republiky. Možná nakonec bude vybraný název Czechia, ale postupovat tak, jak se chystají vedoucí činitelé této země, mi přijde jako partyzánština," stěžuje si Benešík, který jako moravský poslanec poukázal i na to, že na Moravě se slovo Czechia nebude příliš líbit.

Proti je také předseda opoziční ODS Petr Fiala, který se pozastavil i nad tím, jestli ministr Zaorálek nemá jiné starosti než s označením země. "Přece jen máme ministra zahraničí. Už to vypadalo, že se ztratil. On přitom prosazuje v OSN název Czechia! A jinou zahraniční agendu nemáme?" ptá se Fiala, podle kterého by se měl Zaorálek soustředit na důležitější agendu, například na snahu Evropské komise převést azylovou politiku z národních států na EU. Pokud jde o nynější snahu představitelů státu s názvem Czechia, není šéf ODS příznivcem této změny.  

Lepší než Czech Republic, míní prezident Zeman

Na rozdíl od těchto názorů ale prezident i další nejvyšší ústavní činitelé stojí za označením Czechia, což ve čtvrtek potvrdí společným hlasem.

"Pan prezident tento jednoslovný název v anglickém jazyce jednoznačně podporuje, připomínám, že o tomto tématu mluvil už v roce 2013 při návštěvě Izraele," potvrdil ve středu stanovisko prezidenta jeho mluvčí Jiří Ovčáček s tím, že Zeman používá název Czechia i při rozhovorech se zahraničními protějšky. Proč se ale prezidentovi takové označení líbí? "Je to jednoznačně libozvučnější a vřelejší než to strohé Czech Republic," odpověděl Ovčáček.

Zajedno s ním je také ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a předseda Sněmovny Jan Hamáček. Právě oni dva za nápadem stojí. Ministerstvo přišlo s tím, že by Česko mělo deklarovat pro svět používání názvu Czechia, a Hamáček navrhl, aby tato deklarace proběhla právě při čtvrtečním setkání se Zemanem, kde kromě této trojice bude ještě předseda Senátu, premiér a ministr obrany Martin Stropnický.

"Nastal čas, aby Česká republika konečně měla jako drtivá většina států na světě dlouhý a krátký název, tedy Czech Republic a Czechia," řekl ve středu Hamáček, podle kterého se špičky země shodly na čtvrtečním setkání a deklaraci. "Předpokládám, že pokud se na tom shodnou vedoucí ústavní činitelé a potom název Czechia notifikuje OSN, tak od té doby se bude ve světě tento krátký název používat," dodal.

Ministr Zaorálek oznámil úmysl na "přejmenování" země ve světě v úterý v Černínském paláci, kde jeho snahu podpořil i předseda Českého úřadu zeměměřického a katastrálního Karel Večeře. Ten připomněl, že jeho úřad už v roce 1993 standardizoval název Česko. Zaorálek navíc upozornil, že jeho ministerstvo má stanovisko Ústavu pro jazyk český, podle kterého je název Česko a jeho jazykové mutace jediným správným termínem.

Označení Česko přitom nijak neomezuje možnost používat i název Česká republika, Česko by se mělo využívat tam, kde je kratší název vhodnější.

 

Právě se děje

Další zprávy