Hamáček mluvil o účasti ve vládě. Jestli má ČSSD problém, ať z ní odejde, řekl Babiš

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 12. 2020 14:10
ČSSD zůstane ve vládě po dobu nouzového stavu, poté se sociální demokracie poradí, jak dále postupovat. V České televizi to řekl její předseda Jan Hamáček. "Položit" vládu v současné době by považoval za nezodpovědné. Vadí mu spor o daňový balíček. Předseda ČSSD označil za legitimní diskusi o předčasných volbách, které by se tak mohly vrátit k dřívějšímu termínu na přelomu jara a léta.
Jan Hamáček a Andrej Babiš.
Jan Hamáček a Andrej Babiš. | Foto: Vláda ČR

"Rozhodně ve vládě zůstaneme po dobu nouzového stavu, protože pokládat tu vládu v současné situaci považuju za nezodpovědné. Pak se poradíme, co dál," řekl Hamáček.

Pokud má sociální demokracie problém se svou účastí v menšinové vládě hnutí ANO, má odejít a přestat o tom donekonečna mluvit, sdělil ČTK předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

"Odchodu sociální demokracie z vlády rozhodně nebráníme. Nouzový stav zvládneme i bez jejich účasti ve vládě," napsal Babiš. Dodal, že vztahům ve vládě by naopak prospělo, kdyby někteří členové ČSSD "konečně přestali s vyvoláváním neustálých konfliktů".

Koalice se v poslední době střetla především v otázce tzv. daňového balíčku, který počítá mimo jiné se zrušením superhrubé mzdy a změnou daňových sazeb. Hamáček ve sněmovně předložil vlastní návrh, záměr ANO nakonec podpořili poslanci ODS, KSČM a SPD.

"To, že se nám poprvé nepodařilo zabránit pravicovým experimentům, ke kterým hnutí ANO čas od času mělo tendenci, to je vážný signál, protože peníze budou chybět těm nejpotřebnějším," řekl Hamáček ke koaličnímu sporu.

Sociální demokracie ve sněmovně podle svého předsedy nepodpoří senátní změnu daňového balíčku, ani původní návrh. Mimo jiné také o tomto tématu jednal v týdnu s prezidentem Milošem Zemanem. Zopakoval, že prezident je připraven vetovat původní návrh, protože mu vadí, že neobsahuje omezení platnosti změny daňových sazeb na dva roky. Podle Hamáčka prezidentovi vadí i další "detailní" věci. Zda Zeman podpoří senátní verzi, Hamáček neví.

Diskusi o předčasných volbách Hamáček označil za legitimní. Poukázal na to, že by takový návrh potřeboval dosažení širší shody ve sněmovně, protože s jejím rozpuštěním musí souhlasit nejméně 120 poslanců. Návrat voleb k dřívějšímu termínu na přelom jara a léta by nové vládě umožnil snadnější přípravu rozpočtu na příští rok.

 

Právě se děje

Další zprávy