Pokud se daňový balíček nezmění, budu ho vetovat, trvá na svém Zeman

ČTK ČTK
8. 12. 2020 15:28
Prezident Miloš Zeman trvá na tom, že vetuje daňový balíček, pokud by sněmovna setrvala u jeho původní verze. Po úterním pravidelném jednání se Zemanem na Pražském hradě to řekl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Druhým hlavním tématem diskuse byla koronavirová epidemie. Podle Hamáčka prezident souhlasí s vládou, že řešením krize bude až očkování, a v boji s epidemií kabinet podpořil.
Prezident Miloš Zeman a vicepremiér Jan Hamáček.
Prezident Miloš Zeman a vicepremiér Jan Hamáček. | Foto: DVTV

Daňový balíček obsahuje mimo jiné zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb z příjmu 15 a 23 procent. Zemanovi vadí pozměňovací návrh Pirátů, který zvyšuje daňovou slevu na poplatníka. Podle Zemana předpis výrazně narušuje rozpočtovou stabilitu. Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhuje senátorům, aby při úpravu slevy na poplatníka zrušili.

Hamáček řekl, že Zemanovi představil svůj návrh úprav daňového balíčku. ČSSD prosazuje sazby 19 a 23 procent a zvýšení slevy na poplatníka z 24 840 na 30 000 korun. "Prezident mě ujistil, že platí, že pokud by sněmovna setrvala na původním znění, tak je připraven návrh zákona vetovat," uvedl Hamáček.

S prezidentem hovořil i o epidemii. "Prezident vyjádřil jisté znepokojení, že pokles epidemie se do jisté míry zastavil," uvedl Hamáček. Diskutovali také o výhledu do budoucna. "Hodně času jsme věnovali vakcinaci. Jak prezident, tak vláda zastávají názor, že tím řešením, které by mělo podstatným způsobem vyřešit situaci, je nasazení vakcíny a proočkování obyvatel," řekl.

Zeman se podle něj zajímal o to, zda kabinet má připravenou kampaň, ve které bude očkování propagovat. "Neumím si představit, že by nebyla," uvedl. Vakcinace podle něj bude mimořádně náročný projekt, který bude vyžadovat několik desítek tisíc očkování denně. "Bude to muset doprovázet adekvátní osvětová kampaň a budeme muset bojovat s dezinformacemi," řekl Hamáček.

Prezident podle Hamáčka podpořil boj vlády s koronavirovou epidemií. "Já na všech jednáních v době covidové, kde jsem byl s panem prezidentem, cítil velkou podporu pro boj vlády a ta opatření. I dnes tu podporu vyjádřil a já mu za to děkuji," řekl.

Video: Daňová revoluce. Rozklad veřejných financí, nebo nutná pomoc lidem a ekonomice?

Hosty DVTV jsou poslanci Mikuláš Ferjenčík, Jan Skopeček a hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. A na závěr debata dvou ekonomů. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 6 minutami

Porota dospěla k verdiktu v procesu s expolicstou Derekem Chauvinem, který čelí obvinení z vraždy černocha George Floyda, píše agentura AP

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Někdo nastražil výbušninu do vozu severoirské policistky, podezřelá je Nová IRA

V Severním Irsku někdo nastražil bombu do automobilu policistky ve městě Dungiven nedaleko Londonderry. Policejní služba Severního Irska (PSNI) dnes uvedla, že bomba byla ve voze před domem policistky pracující na částečný úvazek objevena v pondělí a v noci na dnešek byla zneškodněna. Policie z činu podezírá radikály ze skupiny Nová IRA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy