Co nám papež říká? Nezapomínejte na kořeny a tradice

Simona Holecová
27. 9. 2009 15:00
Přečtěte si důležité pasáže z proslovů, které Benedikt XVI. zatím na půdě České republiky pronesl
Časné ráno v Brně - Tuřanech. Ilustrační snímek.
Časné ráno v Brně - Tuřanech. Ilustrační snímek. | Foto: Jan Langer

Praha - Dopředu bylo jasné, že to pro Svatého otce není snadná mise. Benedikt XVI. se vypravil do země, kde je převážná většina lidí nábožensky lhostejná a kde má církev menší důvěru, než policie, armáda, banky i odbory.

Dvacet čtyři hodin poté, co letadlo s papežem přistálo na letišti Stará Ruzyně, už za sebou měl pontifik čtyři zásadní proslovy.

V nich jasně ukázal, že rozumí nejen českému prostředí, ale i kontextu, v němž se nyní česká politika i společnost nachází. Nepřišel s kritikou uvolněných mravů a odklonu od víry. Spíš se snažil Čechům připomenout, odkud přišli, co je jejich minulostí a v čem vidí naději pro další roky.

"Přinesl poselství o naději. Poselství o tom, že i v dnešní době má smysl chovat se k sobě slušně," míní český primas kardinál Miloslav Vlk.

O minulosti v totalitě

Benedikt XVI. do Prahy přijel krátce před tím, než si Česko připomene dvacáté výročí od pádu totality. Komunistického režimu, který víru toleroval jen nerad a z mnoha kněží si udělal přisluhovače.

Benedikt XVI. po přistání v Praze.
Benedikt XVI. po přistání v Praze. | Foto: Jan Langer

"Následky čtyřicetiletého politického útlaku nelze podceňovat. Mimořádnou tragédií pro tuto zemi byl tvrdý pokus tehdejší vlády umlčet hlas církve. V průběhu vašich dějin, od času svatého Václava, svaté Ludmily a svatého Vojtěcha, až po svatého Jana Nepomuckého zde žili stateční mučedníci, jejichž věrnost Kristu promlouvala hlasem silnějším a výmluvnějším, než byl hlas jejich vrahů... Dnes, kdy byla obnovena náboženská svoboda, vyzývám všechny obyvatele této republiky, aby znovu objevili křesťanské tradice, které formovaly jejich kulturu," žádal papež v projevu proneseném přímo po přistání na ploše letiště.

Připomněl přitom slova, která jsou vyšita na prezidentské zástavě. "Pravda vítězí". "Je mým upřímným přáním, aby světlo pravdy dále vedlo tento národ, který byl ve svých dějinách tolik požehnaný svědectvím velkých světců a mučedníků," pravil papež.

Právě tento moment - citování ze zástavy - ocenil i český kardinál Vlk: "Citace věty z prezidentské standardy si papež obdivuhodně propůjčil a citoval. Já jsem ho později, když jsem s ním jel v papamobilu, upozorňoval, že celá ta věta na standardní je původně husitské heslo, heslo božích bojovníků. Celé přitom zní Pravda páně vítězí."

Foto: Simona Holecová
Zde si můžete v dokumentu přečíst celý projev:
Co řekl papež na letišti po příletu do Prahy?
 

O rodině v dnešní době

S kardinálem Miloslavem Vlkem.
S kardinálem Miloslavem Vlkem. | Foto: Reuters

Při kázání v kostele Panny Marie Vítězné se Benedikt XVI. zamyslel nad dobou, která nepřeje tradičním rodinám. V Česku se podle statistik rozvádí téměř každé druhé manželství. Pomodlil se za nemajetné rodiny i ty, které jsou rozvrácené kvůli přemíře práce či nevěře.

"Všechny je svěřujme svatému Pražskému Jezulátku, protože víme, jak důležité jsou stabilní a jednotné rodiny pro skutečný pokrok společnosti a pro budoucnost lidstva. Každá lidská bytost je Božím dítětem, a tedy naším bratrem, a jako takovou je třeba ji přijímat a vážit si jí. Kéž by si to uvědomila i naše společnost! Každá lidská osoba by pak byla hodnocena ne podle toho, co má, ale podle toho, čím je, protože ve tváři každé lidské bytosti, bez rozdílu rasy či kultury, se zří Boží obraz," kritizoval Benedikt XVI. honbu lidí za penězi a kariérou.

Foto: Simona Holecová
Zde si můžete v dokumentu přečíst celý projev:
Co řekl papež v kostele Panny Marie Vítězné?

O politice a zneužívání moci

Benedikt XVI. na Pražském hradě.
Benedikt XVI. na Pražském hradě. | Foto: Ludvík Hradilek

Po týdnech, kdy veřejnost může sledovat každodenní půtky politických stran - tu o volby, tu o rozpočet a podobu škrtů, které zasáhnou domácnosti, se Benedikt XVI. na Pražském hradě zamyslel nad tím, co je úkolem politiků a autorit jako takových.

"Věrnost lidu, kterému sloužíte a který zastupujete, vyžaduje věrnost pravdě, která ... dává záruku, že veřejný pořádek čerpá z pokladnice lidské moudrosti. Vnímavost k všeobecně platné pravdě by nikdy neměla být zastíněna partikularistickými zájmy, jakkoli důležitými, neboť to by vedlo jen k novým případům sociální fragmentace či diskriminace, o kterých tyto zájmové nebo lobbistické skupiny tvrdí, že je chtějí překonat," řekl papež.

Požádal politiky, aby nezapomněli přidávat i politice lidský rozměr.

V tomto projevu se rovněž zamyslel, kam dnes směřují mladí lidé, kteří víc než kdy dřív touží po úspěchu. 

"Vřele zde povzbuzuji rodiče a osoby odpovědné za vedení komunit, jež od autorit očekávají, že budou prosazovat hodnoty zahrnující intelektuální, lidské a duchovní rozměry zdravé výchovy, jakou zasluhuje naše mládež," řekl Benedikt XVI.

Foto: Simona Holecová
Zde si můžete v dokumentu přečíst celý projev:
Co řekl papež ve Španělském sále Pražského hradu?

O kráse země, kterou navštívil

Svatý otec ve svých projevech umně použil i odkazy na kulturní památky, kterými je republika prošpikována - a na něž jsou Češi patřičně hrdí.

Hned v prvním z projevů se zmínil o dojetí, které se jej zmocnilo, když při vstupu na českou půdu dostal darem chléb, sůl a hroudu hlíny. "To mi připomíná, jak hluboce je česká kultura proniknuta křesťanstvím, neboť - jak známo - tyto dary, chléb a sůl, mají zvláštní význam v symbolice Nového zákona."

V Brně zmiňoval krásu zalesněného kopce Hostýn v Hostýnských vrších, na kterém se nachází významné mariánské poutní místo s bazilikou Nanebevzetí Panny Marie, na Hradě zas opěvoval krásy českých hradů a katedrál.

"Milí přátelé, naše přítomnost v tomto nádherném hlavním městě, často nazývaném srdcem Evropy, nás vybízí k otázce, v čem ono 'srdce' spočívá. Ačkoli není jednoduché najít odpověď, jistým náznakem nám mohou být architektonické klenoty, které toto město zdobí. Úžasná nádhera jeho chrámů, hradu, náměstí a mostů nemůže nepozvednout naši mysl k Bohu. Jejich krása vyjadřuje víru; jsou zjeveními Boha, který nás právem nechává přemítat o divech krásy, o něž my lidé usilujeme, když vyjadřujeme estetický a poznávací rozměr svého nejvnitřnějšího bytí. Jak tragické by bylo, kdyby někdo hleděl na takové příklady krásy a nedbal by transcendentního tajemství, na které odkazují."

Foto: Simona Holecová
Zde si můžete v dokumentu přečíst celý projev:
Co řekl papež ve Španělském sále Pražského hradu?

Jenom pokrok nestačí

Jedním z nejsilnějších sdělení papeže bylo to, které pronesl při kázání pod otevřeným nebem na letišti v Tuřanech. Zamýšlel se v něm nad tím, kam lidstvo spěje v době, kdy všichni kladou důraz na nové vědecké výdobytky a rozvoj techniky.

Benedikt XVI. se zdraví s věřícími v Brně.
Benedikt XVI. se zdraví s věřícími v Brně. | Foto: Jan Langer

"Vaše země, stejně jako i jiné státy, se nachází v kulturní situaci, která je často radikální výzvou pro víru, a tedy i pro naději. Jak víra v Boha, tak naděje byly totiž v moderní době 'přemístěny', byly odsunuty na rovinu pouze soukromou a pozemskou, zatímco v běžném a veřejném životě se prosadila víra ve vědecký a ekonomický pokrok. Víme všichni, že tento pokrok je dvojznačný: otevírá možnosti pro dobro, zároveň má však i negativní dopady. Technické vynálezy a zdokonalení společenských struktur jsou důležité a jistě potřebné, leč nestačí k tomu, aby zaručily morální blaho společnosti. Ano, člověk potřebuje být osvobozen od materiální tísně. Mnohem podstatnější však je, aby se zachránil před zlem, které postihuje ducha."

Foto: Simona Holecová
Zde si můžete v dokumentu přečíst celé kázání:
Kázání papeže Benedikta XVI. na mši v Brně
 

Právě se děje

Další zprávy