reklama
 
 

Papež se modlil se statisícem lidí, pak připomněl Husa

27. 9. 2009 20:14
Foto: Reuters
Druhý den papežovy návštěvy: masová mše v Brně a promluva k akademikům v Praze

Brno/Praha - Na sto dvacet tisíc lidí, tedy o pětinu víc, než se čekalo, přijelo v neděli brzy ráno do Brna na mši, kterou celebroval papež.

Největším veřejným shromážděním, které ho v Česku čekalo, zahájil Svatý otec Benedikt XVI. nedělní program, nejnabitější v rámci své třídenní návštěvy Česka.

Bohoslužba pod širým nebem na poli u brněnského letiště Tuřany byla zřejmě jejím vrcholem. Papež do Brna dorazil na půl desátou. Přivítaly jej výstřely z děl na hradě Špilberk, rozezvučely se zvony všech kostelů ve městě, na ploše jej vítal prezident i deset krojovaných párů představujících regiony Moravy. Šlo o první návštěvu papeže v brněnské diecézi od jejího vzniku v roce 1777.

I po mši čekal papeže nabitý program. Po leteckém přesunu do Prahy se v Arcibiskupském paláci sešel s představiteli Ekumenické rady církví. Neděli uzavřelo setkání s akademickou obcí ve Vladislavském sále Pražského hradu.

Redakce Aktuálně.cz pro vás celý nedělní program sledovala online v přímém přenosu.

Zde si můžete přečíst online reportáž z prvního dne návštěvy Svatého otce v České republice:
Papež v Praze oslovil politiky. Nepodléhejte lobbismu
DOKUMENTY:
Co zaznělo během návštěvy Benedikta XVI.

Projev

Důležité

Zajímavost

20:14 - Nedělní online reportáž deníku Aktuálně.cz končí, další informace o papežově pobytu minutu po minutě přineseme opět v pondělí ráno. Čtěte více: Přehledný program Benedikta XVI.

19:41 - Mluvčí papeže Federico Lombardi na setkání s novináři prohlásil, že Svatý otec je s dosavadním průběhem návštěvy v Česku velmi spokojen. "Silný dojem na něj udělalo vřelé přijetí mnoha lidmi. Byl včera pohnut poslechem Dvořákova Te Dea v podání České filharmonie. Zapůsobila na něj atmosféra modlitby při mši v Brně," prohlásil Lombardi. Zdůraznil rovněž pozornost, jaké se papež těší na každém kroku ze strany prezidenta Klause. Podle mluvčího je papež navzdory náročnému programu v dobré zdravotní kondici.  


19:17 - Setkání s akademickou obcí bylo posledním bodem nedělního pracovního programu papeže v Česku. Svatý otec se z Pražského hradu odebral zpět na nunciaturu ve Voršilské ulici, kde přenocuje. V pondělí ráno ho čeká cesta do Staré Boleslavi, kde bude sloužit mši připomínající památku Svatého Václava.

18:47 - Papež opouští za zvuků studentské hymny Gaudeamus Igitur Vladislavský sál, znovu ho doprovází prezident Václav Klaus. Ještě před tím se Svatý otec podespal do pamětní knihy univerzity.

18:40 - Rozum podle Benedikta XVI. není možné oddělovat od hledání pravdy, touha po poznání je podle něj společná prostředí univerzitnímu i náboženskému. "Rozum, je-li zbaven základní lidské orientace k pravdě, začíná ztrácet směr; chřadne, a to buď pod záminkou skromnosti, uspokojený s tím, co je pouze částečné nebo provizorní, a nebo pod záminkou jistoty, s níž trvají na kapitulaci před požadavky pravdy ti, kdo přisuzují stejnou hodnotu bez rozdílu prakticky všemu," řekl Benedikt XVI.

Papež v závěru svého vystoupení apeloval na mladé lidi, aby se vložili do veřejných věcí s ideály a entuziasmem sobě vlastním. Shromáždění ocenili pontifikova slova dlouhým a bouřlivým potleskem. 

Čtěte více: Rozpor mezi vědou a vírou byl již podle papeže překonán

18:34 - "Víra odpovídá na touhu po vědění," uvedl papež. Univerzity mají podle něj zodpovědnost za formování myslí a srdcí mladých lidí. "Od časů Platona není vzdělání jen hromaděním znalostí, ale také chápáním, a míří k ctnostnému životu. Ucelené vzdělání je poznání zakotvené v pravdě," uvedl před akademickými funkcionáři papež.

18:32 - Dnešní mše papeže Benedikta XVI. v Brně-Tuřanech byla organizačně nejnáročnějším duchovním setkáním v dosavadní historii brněnské diecéze. Její biskup Vojtěch Cikrle proto děkuje tisícům lidí, kteří se do úspěšného zvládnutí mše zapojili, řekla ČTK mluvčí biskupství Martina Jandlová.  Zdůraznila, že biskup vnímá velké nasazení dobrovolníků, policistů, záchranářů a dalších pracovníků, bez něhož by se mši  nepodařilo zvládnout. Zároveň děkuje všem, kteří areál v Tuřanech pro bohoslužbu připravili.

18:15 - Po sborovém zpěvu univerzitního sboru se ujímá slova Benedikt XVI.

18:10 - Papeže vítá student teologie Jaroslav Lorman a po něm rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl.

18:00 - Vladislavský sál vstává, v doprovodu prezidenta Václava Klause a rektora Univerzity Karlovy Václava Hampla přichází papež Benedikt XVI.

17:57 - Do Vladislavského sálu přicházejí církevní hodnostáři. Sál je plný akademiků, nechybí tu ovšem ani premiér Jan Fischer.

17:55 - Areál na letišti v Brně-Tuřanech se před večerem vyprázdnil. Sedmikilometrový úsek dálnice D1 protínající město, který byl od sobotního večera uzavřen a sloužil v době mše s hlavou katolické církve jako parkoviště pro stovky autobusů, byl otevřen už v 17:00. Původní předpoklady počítaly s otevřením dálnice až před 20:00.

17:52 - Limuzína s papežem opustila Arcibiskupský palác a celá kolona projela Matyášovou branou do areálu Pražského hradu. Papež krátce zamával přes okénko shromážděným lidem, kteří na něj volali. Ve Vladislavském sále Benedikta XVI. čeká setkání s akademickou obcí.

17:42 - Papež ve svém proslovu připomíná dějinné události v Evropě, které obnovily před dvaceti lety svobodu na kontinentu. "Když Evropa naslouchá dějinám křesťanství, naslouchá svým dějinám," uvedl papež. Připomíná v té souvislosti Svatého Vojtěcha a svatou Anežku Českou jako příklady křesťanů, kteří se nebáli ovlivňovat věci veřejné. „Křesťané by se neměli krčit před světem," zdůraznil Benedikt XVI.

Papež připomněl i osobu Jana Husa a to skrze sympozium v Římě v roce 1999, na kterém církev Husa uznala jako reformátora. Předchůdce Benedikta XVI. Jan Pavel II., který konferenci před deseti lety inicioval, tehdy vyjádřil "hlubokou lítost nad krutou smrtí" Jana Husa, prohlášeného za kacíře a roku 1415 upáleného. "Modlím se, aby podobné ekumenické iniciativy přinesly plody nejen ve snaze o jednotu křesťanů, ale k prospěchu celé evropské společnosti," prohlásil Benedikt XVI.

17:38 - Lidé se nerozcházejí, spíše jich mírně přibylo. Čekají, jestli papeže ště uvidí, až Svatý otec opustí Arcibiskupský palác a zamíří na večerní program do Vladislavského sálu.

17:26 - Zaznívá přivítání od zástupců církví. "Velice si vážíme tohoto společného setkání a vítáme vás jménem věřících našich církví. V tomto roce vaší návštěvy si připomínáme 20 let občanské i náboženské svobody od pádu totalitního režimu. Je to pro nás příležitost, abych přemýšleli, jak jsme Bohem darovaná léta využili ke službě potřebným a šířením slov Boha," uvedl Pavel Černý, předseda Ekumenické rady církví.

V přivítání jsou rekapitulována minulá století, zmiňován je Jan Hus coby osoba, která v historii způsobila rozkol mezi obyvateli země a katolickou církví.

17:25 - Papež v doprovodu kardinála Miloslava Vlka vchází do salonu Arcibiskupského paláce na setkání s ekumenickou radou církví. Vítá ho potlesk.

17:24 - Už za necelou hodinu se Benedikt XVI. setká ve Vladislavském sále Pražského hradu se zástupci akademické obce. Hostitelem je Univerzita Karlova a podle jejího mluvčího Václava Hájka se snažila vyhovět papežovu přání setkávat se s mladými lidmi. „Na setkání bude padesát procent studentů a padesát procent akademiků," řekl Hájek.

I první slovo bude mít student: Projev přednese student teologie Jaroslav Lorman, který se zabývá etikou.

Pro papeže je připraven i dar - v kůži vázané Dějiny Univerzity Karlovy.

17:22 - Lidé nakonec o setkání s papežem nepřišli. Svatý otec se objevil krátce na balkoně paláce, aby přítomným zamával, ti ho bouřlivě pozdravují. Krátké vystoupení papeže vyvolalo zpočátku nadšení, a pak zklamání z toho, jak bylo krátké. "Ale viděli jsme ho," radoval se postarší pán.

17:18 - Kolona s papežem dorazila k Arcibiskupskému paláci. Limuzína se Svatým otcem zajela přímo do areálu. Lidé, kteří na něj na náměstí čekali, ho tak neměli šanci spatřit.

17:14 - Policie upřesňuje statistiku z brněnské mše. Na sedmikilometrovém úseku, které se využívalo jako parkoviště, parkovalo na 900 autobusů. Dálnice bude zprůjezdněna dnes asi ve 20:00. V ulicích a oblastech nedaleko letiště parkovalo také asi 4150 osobních aut. V areálu bohoslužby ošetřili zdravotníci 24 lidí. Většina zkolabovala poté, co nedodržela pitný režim. Osm z nich skončilo v nemocnici.

17:04 - Dalším bodem papežova programu je setkání s Ekumenickou radou církví, k němuž by mělo dojít v Arcibiskupském palácí. Střed Hradčanského náměstí je uzavřen, prostor hlídá policie. Na okrajích náměstí se tísní stovky lidí, hlásí z místa reportér Aktuálně.cz. Na střeše Arcibiskupského paláce hlídkují policejní ostřelovači. Vstup na hradní nádvoří je uzavřen.

16:30 - Papežova návštěva se promítla i do jídelníčků brněnských restaurací. Vegeteriánský restaurant v centru Brna dnes servíruje posvěcenou fazolovou polévku a papežské sojové nudličky.

16:02 - Zničen nebude ani dvanáctimetrový kříž, který je druhým symbolem dnešního setkání s hlavou katolické církve. Netradiční je tím, že na místě pěti Kristových ran jej zdobí skleněné koule. Kříž bude vztyčen v Kapucínských zahradách.

15:42 - Kyvadlové autobusy pořád ještě převážejí lidi k parkovištím a do centra Brna. Pořád ještě jsou plné.

Podívejte se na videoreportáž z papežovy mše před 120 tisíci věřícími v Brně

15:27 -  Mohutná kotva, která na dnešní brněnské bohoslužbě s Benediktem XVI. vévodila areálu,  nepůjde do šrotu. Dvanáct metrů vysoké umělecké dílo, které symbolizuje naději, bude trvale umístěno na nábřeží Brněnské přehrady. "Původně měla být kovová kotva, natřená na bílo, po mši zrecyklována. Byla by to ale škoda," uvedla mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová.

14:58 - V Brně Tuřanech už zůstává jen zlomek nadšenců, kteří poslouchají koncert. Spíš jde o stovky lidí než tisíce. Někteří lidé využili počasí a sluní se. Prostor pomalu opouštějí i dobrovolníci.

14:42 - "My tu jsme od tří ráno," říká mladý policista. "Jsme rádi, že stojíme na nohou, moc jsem to přiznám nevnímal," odpovídá na otázku, jak se mu líbilo kázání.

14:28 - Na mezi u cesty, po které proudí davy na nádraží do Šlapanic, sedí starší paní. O strom má opřené kolo a jí žlutou hrušku. "Zlatíčko, řeknu ti, on přijel kvůli mě," říká s úsměvem. "Jsem invalida," ukazuje si na nohu jinak čile vyhlížející šedesátnice, která se představuje jako Míša z Tuřan. Zpod pletené čepice se do copu kroutí husté bílé vlasy. "Nemůžu jet do Vatikánu, tak jsem si musela počkat, až přijede ve svých osmdesáti on sem. Přijel kvůli mě," opakuje s mladistvým úsměvem.

Co říkala projevu? "Neměla jsem odvahu být celý den na sluníčku, tak jsem si našla místo tady pod stromem. Moc jsem toho proto neslyšela, tady se ty hlasy z reproduktoru lámaly," lituje snad až příliš dobrého počasí. "To společné modlení a zpívání mě oslovilo úžasnou energií."

14:12 - Zatímco papež odpočíval před svým dalším nedělním programem, český primas kardinál Miloslav Vlk hodnotil své dvacetileté působení v roli pražského arcibiskupa. Označil ho za neúspěšné, neboť se mu nepodařilo dosáhnout ničeho zásadního. "Za těch 20 let jsem na rovině církevně-politické nedosáhl vlastně téměř nic," řekl v Otázkách Václava Moravce v Česká televizi. Hovořil o nevyřešeném vyrovnání státu s církvemi, jehož součástí je to, že svatovítská katedrála patří stále státu, i o odložené ratifikaci česko-vatikánské smlouvy.

13:30 - Český vládní speciál s papežem přistál krátce před půl druhou na ploše starého Ruzyňského letiště. Kolona se vydala po Evropské třídě do centra města.

13:02 - Reportér Aktuálně.cz Karel Toman si povídá s chlapci, kteří během mše působili jako ministranti. Například se sedmnáctiletým Martinem Kovaříkem a třináctiletým Liborem Machálkem z Polešovic u Uherského Hradiště. Od Benedikta XVI. stáli doslova "na pět kroků".

"Bylo to výjimečné, něco takového mockrát nezažijete," svěřil se starší a výřečnější Martin. Ten zatím otázky víry bere realisticky: "Když v tom vyrůstáte, jste zvyklí, že vás rodiče vezmou každou neděli do kostela," odpovídá na otázku, jak vážně ve svém věku víru bere. "Čeká mě ale biřmování, takže to začít brát vážně musím," zvážní nakonec.

To mladší a tišší Libor jde - zdá se - víc do hloubky. "Když člověk nemá víru, nemá žádný cíl. Je to taková jeho kotva," odkazuje na symbol naděje, který dnes vedle pódia dominoval celému tuřanskému areálu.

Oba mladíci sem přijeli v šest hodin ráno. Starší ministranti je pak zaučili v obřadu. Mladé ministranty dle jejich slov vybral farář na jejich farnosti.

12:50 - Na palubu druhého speciálu, který ráno přiletěl do Brna, nasedá prezident Václav Klaus s chotí, rovněž se vracejí do Prahy.

12:45 - Papež Benedikt XVI. právě odletěl z Brna do Prahy.

12:25 - Tisíce poutníků opouští areál, dost jich ale i tak zůstává na odpolední program. Je hezky, takže lidé si dělají pohodlí na travnatých plochách.

12:16 - Papež má nyní "volný program", čeká ho občerstvení, které pro něj připravilo brněnské biskupství. Kolem jedné bude odlétat do Prahy.

12:15 - Program na letišti dále pokračuje, smyslem je, aby se všichni poutníci nerozešli najednou a nevznikal tak zbytečný chaos a dopravní zácpy. Hraje hudba, vystupovat bude Kyjovánek či Posádková hudba Olomouc.

Podle reportérů Aktuálně.cz ale lidé odcházejí, ačkoli je pořadatelé prosí, aby zůstali, že hrozí u východu neštěstí. Tlačenice zatím nevznikají.

Blog dokumentaristy Víta Janečeka: Otázka pro papeže: Je výprodej církve ve Spojených státech příznakem hlubší krize?

12:12 - Policie během brněnského setkání zaznamenala incident, a to ve vlastních řadách. Jeden z policistů se zranil, když spadl z koně a musel být odvezen do nemocnice. Policie zatím nemusela řešit žádné odtahy špatně zaparkovaných vozidel.

Na policejní služebně se ocitl muž, který se krátce po 08:00 postavil na sjezd z dálnice D1 s transparentem s nápisem "papež antikrist". Policisté muže vyslechli a pustili, ten se ale za nedlouho s transparentem vrátil na místo. "Opět jej zadrželi a převezli na pracoviště kvůli podezření z přestupku," uvedla mluvčí krajské policie Soňa Svobodová.

12:10 - Lékaři před a při mši sloužené papežem Benediktem XVI. na letišti v Brně-Tuřanech ošetřili zatím 19 lidí. "Dvě třetiny z nich zkolabovaly, neboť lidé nedodržovali pitný režim," řekla ČTK mluvčí záchranné služby Barbora Zuchová.

12:05 - Zatímco se papež loučí a odchází k papamobilu, reportéři Aktuálně.cz si povídají s poutníky. "Pro mě bylo největším zážitkem, že jsem ho na vlastní oči viděl tak z pěti metrů," pochlubil se například jedenáctiletý Josef Petr Opletal z Podlesí, který při mši ministroval.

12:00 - Skončila bohoslužba papeže Benedikta XVI. na tuřanském letišti.

11:59 - Na závěr se Svatý otec znovu vrátil k češtině. "Moji milovaní, je pro mě velkou radostí být tu s vámi v srdci Moravy. Zdravím i všechny, kteří jsou tu s námi skrze sdělovací prostředky. S láskou pamatuji i na starší osoby, trpící a nemocné. Prosím vás všechny o modlitbu," řekl a všem přítomným požehnal. (Celé znění papežova brněnského kázání čtěte zde)

V tomto požehnání je zahrnuto i svěcení přinesených základních kamenů kostelů a dalších předmětů zbožnosti.

11:55 - Papež udělí slavnostní požehnání na závěr. Ještě před tím v mateřských jazycích pozdravil slovenské, polské, německé a rakouské poutníky.

11:49 - "Milí bratři, milé sestry. Blížíme se ke konci slavnostního obřadu a polední čas nás zve k modlitbě Anděl páně. Jsem rád, že se jí mohu zúčastnit zde v srdci Moravy, v krajině svatých Cyrila a Metoděje," oslovil naposledy Benedikt XVI. přítomné věřící.

"Je tomu nyní už 20 let, kdy se Jan Pavel II. rozhodl navštívit střední a východní Evropu po pádu totalitního režimu. Začal svou cestu na Velehradě... Kromě toho si pamatujete na jinou jeho návštěvu v roce 1995 na Svatém Kopečku u Olomouce s nezapomenutelným setkání s mládeží..."

"Chtěl bych navázat na svého ctihodného předchůdce a vyzvat vás, abyste zůstali věrní svému křesťanskému povolání a víře. Morava je země bohatá na mariánská poutní místa, která zástupy věřících navštěvují pravidelně během celého roku."

"Chci se teď v myšlenkách odebrat na pouť na zalesněný vrch Hostýn, kde uctíváte Pannu Marii. Nechť vám Panna Marie připomene tradice, které se vy, správně, snažíte uchovat, abyste neztratily stopy dob minulých. Občas má rytmus moderního života snahu setřít stopy minulosti bohaté na víru. Je však důležité neztratit ideál, který představují tradiční zvyky. Udržujte duchovní dědictví vašich předků tak, aby i odpovídalo potřebám dnešní doby. V tom vám pomáhej Panna Maria, do jejíž ochrany znovu svěřují církev i celý český národ."


Komentuje pro vás znalec Jiří Šimon:

"Jednou z písní, která zazněla při svatém přijímání, je píseň Christus vincit, Christus regnat, Christus imperat (Kristus vítězí), která se stala neoficiální papežskou hymnou a zní ve Vatikánu při slavnostních příležitostech, jako je např. vánoční a velikonoční žehnání "městu a světu" Urbi et Orbi. Autorem této písně je český skladatel Jan Kunc."

11:39 - Trocha statistiky. Podle dat brněnského biskupství přicestovalo na mši zhruba 11 tisíc cizinců, účastní se jí také 1000 duchovních.

11:36 - "Nejsem věřící, ale moc se mi to líbilo. Je tu cítit taková lidská pospolitost," říká paní Markéta ze Zlína.

11:35 - Lidé se stavějí do front, protože v každém sektoru mohou jít ke svatému přijímání, které jim udělují již připravení kněží.


Komentuje pro vás znalec Jiří Šimon:

"Při proměňování se zpřítomňuje oběť Ježíše Krista, který jako Boží syn byl obětován za hříchy celého světa. Po modlitbě Otče náš, pozdravení pokoje a modlitbě Beránku Boží se věřící připravují na přijetí těla Kristova v podobě proměněných hostií ve svatém přijímání."

11:19 - Po obětování následuje preface - modlitba, která má věřící připravit na proměnění chleba a vína v tělo a krev Páně. Končí zpěvem Svatý - Sanctus.

11:16 - Přichází obětování: Papež děkuje Bohu za dar chleba a za dar vína, které jsou plody země a lidské práce a stanou se nástroji duchovními. 


Komentuje pro vás znalec Jiří Šimon:

„Po homilii - kázání následuje vyznání víry - Credo, které je součástí mší sv. v neděli a ve svátek. Po něm budou následovat přímluvy - prosby. Tím končí bohoslužba slova a následuje bohoslužba oběti. V obětním průvodu jsou mimo jiných darů přinášeny chléb a víno, které jsou následně nejprve obětovány Bohu a následně proměňovány v tělo a krev Ježíše Krista tak, jak on sám ustanovil při poslední večeři."

11:04 - Začíná obětní průvod. Na pódium přicházejí řádové sestry i malé děti.

11:01 - Následuje poděkování brněnského biskupa Vojtěcha Cikrleho.

10:58 - Skončila homilie Svatého otce. Řečník žádá poutníky o chvíli ticha a rozjímání nad slovy papeže.

10:54 - Papež se zamýšlí nad chudobou. "Mnohé formy chudoby vznikají z nedostatku lásky, osamělosti a z tragédie člověka, který si myslí, že si může stačit sám... Anebo naopak, že je bezvýznamným pomíjivým jevem..."


Komentuje pro vás znalec Jiří Šimon:

"Papež nazval Českou republiku zemí požehnanou. Zemí, kde semínko evangelia bylo zaseto již před tisícem let. Řekl, že naše země se nachází v kulturní situaci, která je výzvou pro víru i naději."

10:48 - Benedikt XVI. hovoří o dnešní době. "Ježíš se s láskou obrací k vám, synové a dcery této požehnané země, v níž už před tisíci lety bylo zaseto semínko evangelia... Nacházíte se v kulturní situaci, která je často radikální výzvou pro víru, a tedy i pro naději. Jak víra v Boha, tak víra pro naději byly odsunuty na rovinu pozemskou. Prosadila se víra ve vědecký a ekonomický pokrok. Ale ten je dvojznačný. Otevírá možnosti pro dobro, ale má i negativní dopady. Technické vynálezy a zdokonalení struktur jsou jistě potřebné, ale nezaručí morální blaho společnosti. Ano, člověk potřebuje být osvobozen od materiální tísně. Ale důležitější je, aby se zachránil před zlem, které postihuje ducha. A kdo jiný jej může zachránit, než-li Bůh?"


Komentuje pro vás znalec Jiří Šimon:

"Svatý otec zdůraznil, že lidstvo prahne po jistotě. Jediná spolehlivá naděje je v Bohu, řekl věřícím."

10:46 - Bufety opodál zatím žijí vlastním životem, píše zpravodaj Aktuálně.cz Karel Toman. Už vláčný menší muž poslouchá u piva techno z mobilu. "Pořadatelé mě vyhodili ze sektoru. Proč? Rozdával jsem tam bez povolení časopis Milujte se!" Na otázku, proč neposlouchá právě probíhající papežův projev, odpověděl muž z vesnice 7km od Znojma s uchem u telefonu: "Šel jsem na pivo."

10:40 - Benedikt XVI. připomněl poutníkům svaté Cyrila a Metoděje jako hlavní patrony Moravy a svaté Petra a Pavla, kterým je zasvěcena brněnská katedrála. Pozornost věřících obrátil také k dalším svatým a jejich osudům spřízněným s moravským a českým prostředím - svatým Zdislavě, Janu Sarkandrovi, Klementu Mariovi Hofbauerovi a k blahoslavené Restitutě Kafkové, řeholnici narozené v Brně a zavražděné nacisty ve Vídni.

10:37 - Papež překvapil věřící a promluvil česky. "Pojdťe ke mně, kdo se lopotíte a jste obtíženi, a já vás občerstvím, praví Pán," začíná. Citoval tak Kristova slova stojící nad branou brněnské katedrály. Po dalších několika slovech přechází do italštiny. Řeč má připravenou a předčítá jí.

10:35 - Papež pronese homilii. V italštině, projev bude poutníkům tlumočen.

10:30 - Po čteních ze Starého a Nového zákona následuje čtení evangelia.

10:28 - Latinu zvládají lidé statečně. Modlí se jich většina. Někteří jen tiše naslouchají. Čeština jim jde o poznání lépe, to už zpívají opravdu všichni.

10:21 - Samotné bohoslužbě předchází úkon kajícnosti. Kdy věřící litují svých hříchů, mají se očistit, aby byli připraveni na mši.

10:20 - Mše svatá právě začala.

10:17 - Věřící dostávají pokyny, jak se mají během bohoslužby chovat. Nemají například mávat vlajkami. Obří transparent v polských barvách s nápisem Jezu jestes krolem - Radio Maryja Wieden ale zůstal roztažený.

10:15 - U mikrofonu je první řečník. Brněnský biskup Vojtěch Cikrle vítá za celou diecézi Svatého otce v Brně. "Svatosti, vítejte doma," říká Cirkle s tím, že ústřední brněnský kostel je zasvěcen svatým Petrovi a Pavlovi. Přičemž papež je nástupcem svatého Petra na Zemi.

Biskup Cikrle poděkoval Benediktu XVI. za naději, kterou přichází upevnit a povzbudit: "Vás ať naopak povzbudí početná přítomnost rodin. I jejich jménem Vás vítám."

10:13 - Papež přichází k oltáři, který dle tradic uctívá políbením. Probíhá vykuřování kadidlem; jde o praktiku, která má základy už v antice, tehdy sloužilo k vyhánění zlých duchů. Křesťanství tento rituál převzalo s tím, že jako vonný kouř z kadidla stoupají modlitby k Bohu.

10:10 - Svatý otec vystoupil z papamobilu a oděn ve slavnostní roucho se pěšky vydává k pódiu.

10:07 - Hosté v čele s prezidentským párem usedli. Zní fanfáry.

10:02 - Papež Benedikt XVI. už je převážen - opět papamobilem k pódiu. Změnil roucho, do něhož je oděn. Má na sobě zelený ornát. Tentokrát jej ve voze doprovází brněnský biskup Vojtěch Cikrle. Vůz má stažená okýnka, papež žehná lidem podél cesty.


Komentuje pro vás znalec Jiří Šimon:

"Papež i ostatní duchovní mají zelený ornát, protože zelená je barva liturgického mezidobí, které nyní probíhá. V období Vánoc či Velikonoc by to byla slavnostní bílá barva, s obdobími půstu či adventu je spojena barva fialová. Červená je barva spojena se svátky mučedníků. Pokrývky na hlavách církevních hodnostářů se nazývají solideo. U papeže má bílou barvu, kardinálové mají červenou, biskupové fialovou. To se nemění."

9:58 - Polských vlajek už je nad hlavami věřících většina. Přibyla i jedna španělská a norská.

9:52 - Papamobil projel celým areálem, za jeku a ryku poutníků. Ti křičí většinou vítáme papeže, ale slyšet je i po moravsku "Vítaj!" Nyní se Svatý otec odebral do speciálního stanu, aby se připravil na bohoslužbu.

9:40 - Janáčkovu suitu vystřídalo sborové Ave Maria. Obří obrazovky ukazují záběry Svatého otce zdravícího věřící z papamobilu. Ten právě dorazil do areálu.

9:34 - S kardinálem Miloslavem Vlkem a vatikánským státním sekretářem papež usedl do papamobilu a míří do areálu mše. Pak se odebere se do stanu, kde se bude připravovat na bohoslužbu.

9:32 -  Benedikta XVI. vítá deset krojovaných párů, které představují regiony Moravy. Při projíždění mezi věřícími zazní v podání mohutného sboru symfonieta Leoše Janáčka věnovaná Brnu.

9:31 - Benedikt XVI. vystoupil z letadla. Zdraví se s církevními hodnostáři a prezidentem Václavem Klausem.

9:22 - Zatímco letadlo s Benediktem XVI. roluje po letištní ploše, lidé mávají, kněží a ministranti povstali ze židliček.

9:21 - Podle informací brněnského biskupství čeká na papeže už 120 tisíc lidí.

9:19 - Speciál s papežem přistává na brněnském letišti Tuřany. Poutníci na ploše sledují přistávací manévr.

9:09 - I v některých předních sektorech ještě zůstává pár volných míst. Koumáci s místenkami dozadu zkouší přesvědčit pořadatele, aby je sem pustili. Ti jsou ale neoblomní. V 9:20 - což je čas, kdy má papež přiletět do Brna - se sektory uzavřou a už nepůjde přecházet.


Komentuje pro vás znalec Jiří Šimon:


"Pro věřící je to obrovský svátek, je skvělé, že vyšlo i počasí. I když věřící by bezpochyby přišli i v dešti," říká expert Jiří Šimon. Podle něj se bude jméno Benedikta XVI. skloňovat i při nedělních bohoslužbách, které zanedlouho začnou v kostelích po celé zemi. "Za návštěvu papeže i jeho samého se věřící modlí už několik měsíců," dodává.

9:07 - Mezi vlajkami nad hlavami věřících převládají slovenské. Hodně je tu také polských vlajek, je tu ale i jedna ukrajinská, bulharská - a na dlouhé tyči blízko pódia vlaje spolu s českou vlajkou i vlajka Austrálie.

9:03 - Brněnské biskupství právě oznámilo, že na tuřanském poli už na papeže čeká 100 tisíc lidí.

8:55 - V Brně v areálu bohoslužby je neskutečná atmosféra. Lidé jsou naladění na stejnou vlnu, všichni se usmívají, mísí se rodiny, jeptišky, lidé v krojích.

8:52 - Na brněnské letiště v Tuřanech právě přistál český "Air Force One" s Václavem Klausem a jeho manželkou Livií.

8:52 - Zdravotníci v navštívených sektorech jsou zatím bez práce. "Snad to tak i zůstane," říká žena v červeném tričku Charity.

8:50 - Lidé v Brně nacvičují na latinskou mši. Svědomitě opakují, ale latina jim moc nejde. Je patrné, že nejsou zvyklí.

8:43 - Reportérka Aktuálně.cz Lenka Smyčková zatím vyzpovídala dobrovolníky, kteří organizují poutníky v areálu bohoslužby. Někteří nešli ani spát, jiní vstávali ve dvě nebo ve tři hodiny ráno. "Ale unavená nejsem, ta atmosféra mě nabíjí energií," říká Helena Hudcová, která dělá pořadatele spolu s manželem.

8:40 - Vzdušný prostor nad brněnským letištěm je v tuto chvíli už pro civilní lety uzavřen. Otevřen bude až ve čtvrt na tři.

8:35 - V Brně každou chvíli přistane letadlo s prezidentem Václavem Klausem. Prezident bude spolu s hejtmanem kraje Michalem Haškem, primátorem Brna Romanem Onderkou a brněnským biskupem Vojtěchem Cikrlem papeže v moravské metropoli vítat.

8:30 - Sluneční paprsky rozehřívají návštěvníky čekající na mši od brzkého rána. Počasí vyšlo perfektně.

8:25 - Od Apoštolské nunciatury, která sídlí v pražské Voršilské ulici, právě vyjela kolona se Svatým otcem. Míří na letiště Stará Ruzyně, odkud papež odlétá do Brna. Zdá se, že má mírné zpoždění oproti harmonogramu. Odlet je naplánován na 8:50. V Brně má být v 9:20.

8:18 - Manželé Ryšaví, důchodci z Hodonínska přijeli na letiště krátce po šesté hodině. Dlouhé čekání jim ale radost nekazí. "Těšili jsme se na papeže půl roku. Organizace je perfektní, všechno klape, záchodů je dost, lidé v dobré náladě, program fajn," libuje si pan Ryšavý. S manželkou mají každý svoji rybářskou stoličku a poslouchají právě probíhající koncert Hradišťanu.

Stoličky si vzalo více starších lidí. Poradilo jim to na svých stránkách brněnské biskupství. Mladí lidé "bivakují" spíše na karimatkách.

8:07 - Někteří návštěvníci láteří nad přílišnou vzdáleností ke stánkům s občerstvením od sektorů. Většina se ale vybavila. Z termosek si nalévají čaj i kávu a přikusují připravené svačiny.

8:02 - Tisíce koláčků připravili pro účastníky dnešní papežské bohoslužby v Brně-Tuřanech dobrovolníci z tamní diecéze. S nápadem pohostit příchozí poutníky přišlo Diecézní katechetické centrum. "Dobrovolníci z mnoha farností pak v pátek přivezli buchet a koláčků neuvěřitelné množství," řekla ČTK mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová

7:48 - Na letištní plochu, kde proběhne mše, proudí čím dál tím větší davy lidí. Odhadem tu teď je už nejméně padesát tisíc poutníků. K "pochodu" vyhrává Hradišťan.

7:44 - Většina sektorů už je plných, prázdné jsou jen ty daleko od pódia. Pokud jde o skladbu poutníků, přijelo do Brna hodně mladých lidí a rodin s dětmi.

7:20 - Na programu mše je i žehnání 57 předmětům, mezi nimiž jsou základní kameny kostelů.

7:15 - Na letiště vozí poutníky zdarma speciální autobusové linky brněnského dopravního podniku. Jde o linku C, kterou vyzkoušela i zpravodajka Aktuálně.cz Lenka Smyčková. "Jezdí jeden za druhým, nikde se nečeká, jsou naprosto zaplněné," hlásí z místa.  "Zatím i auta jezdí plynulo, jsou tu vidět státní poznávací značky ze všech krajů. A hodně Poláků a Slováků."

7:15 - Co s ranním chladem? Někteří poutníci v očekávání pěkného počasí dorazili jenom v tričku a krátkých kalhotách. Pořadatelé jim radí zabalit se alespoň do pláštěnek, které dostávají lidé u vchodu v balíčku s plánkem.

7:12 - Mluvčí jihomoravské policie Soňa Svobodová říká, že v pohotovosti už jsou stovky policistů. "Dohlížejí na provoz na všech důležitých křižovatkách ve městě a zejména na dálnici D1," říká. Ta se totiž v sedmikilometrovém úseku, protínajícím Brno, změnila v obří parkoviště pro přibližně 2000 autobusů.

7:07 - Jak vypadalo brzké ráno? Již ve čtyři hodiny ráno budili poutníky nocující ve stanovém městečku pořadatelé. "Dobré ráno, vstávat! Všichni už vstali, i papež! Prosíme, sbalte své stany a zamiřte do svých sektorů," budil přítomné jeden ze členů pořadatelské služby s megafonem u úst. Před pátou hodinou ranní již bylo stanové městečko vyklizené a plocha prázdná.

7:00 - Teploměr ukazuje kolem osmi stupňů Celsia. Na poli v Brně - Tuřanech poněkud zkřehle postávají obrovské skupiny poutníků. Někteří dorazili už brzy ráno, už ve čtyři hodiny ráno čekali před brněnským hlavním železničním nádražím na první z mimořádných autobusových spojů, které jezdí přímo na letiště.

A někteří tu nocovali.

Podle našich odhadů využilo možnosti přijet na papežovu mši s předstihem a strávit noc v dočasném stanovém městečku několik set lidí. Sobotní večer jim zpestřil Koncert naděje, na kterém vystoupily hudební skupiny z Česka, ze Slovenska a z Polska. Koncert skončil po 22:00 a ještě v noci pořadatelé z brněnského biskupství nechali rozebrat pódium, na kterém se koncert odehrál.

autor: Reportéři Aktuálně.cz | 27. 9. 2009 20:14

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama