reklama
 
 

Clintonová míří do Prahy, kvůli tendru na Temelín

27. 11. 2012 22:18
Šéfka americké diplomacie chce podpořit americkou firmu Westinghouse

Praha - Šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová přijede v pondělí na bleskovou návštěvu Prahy, aby podpořila firmu Westinghouse v tendru na rozšíření Jaderné elektrárny Temelín. S odvoláním na české i americké diplomatické zdroje o tom informuje server ihned.cz.

"Americká strana vychází z původního harmonogramu firmy ČEZ, podle kterého by mělo už v nejbližších měsících padnout předběžné rozhodnutí o výsledcích soutěže. Američané zřetelně posilují svoji aktivitu," uvedl pro Hospodářské noviny (HN) český diplomat, který je důvěrně seznámený s přípravou příjezdu ministryně Clintonové do Prahy.

Návštěva české metropole, kde by se měla Clintonová zdržet čtyři až pět hodin, byla do jejího rozvrhu zařazena na poslední chvíli jako výraz důležitosti, kterou americká administrativa přikládá tendru na rozšíření Temelína, píše server.

HN se nepodařilo potvrdit, s kým bude Clintonová v Praze jednat, ale s největší pravděpodobností se setká s premiérem Petrem Nečasem.

Náklady na dostavbu temelínské elektrárny se odhadují na 200 až 300 miliard korun. Stavba třetího a čtvrtého bloku má být hotova nejpozději v roce 2025. Vítěz tendru má být vybrán v příštím roce.

Tendr nabral na počátku října nové obrátky, když z něj ČEZ kvůli nesplnění zadávacích podmínek vyloučil francouzskou Arevu. Ta se proti vyřazení ohradila a nyní záležitost řeší brněnský antimonopolní úřad.

Kromě Arevy a Westinghousu se o dostavbu uchází i česko-ruské Konsorcium MIR.1200, které tvoří ruské společnosti Atomstrojexport a Gidropress a česká firma Škoda JS.

autor: ČTK | 27. 11. 2012 22:18

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama