Bitva o Temelín: ČEZ sází na elitní české právníky

Tereza Šídlová
20. 11. 2012 15:10
ČEZ nesmí podepsat smlouvu o dostavbě Temelína, rozhodl ÚOHS
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zakázal firmě ČEZ podepsat smlouvu s případným vítězem na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín.

Předběžné opatření vydal kvůli stížnosti francouzské firmy Areva, která byla z tendru vyloučena.

Ta podle oficiálního vyjádření ČEZ nesplnila zákonné podmínky pro dostavbu dvou bloků.

Jak informoval deník Insider, pro ČEZ na stamiliardovém tendru, o který se tak vede nyní hlavně právní bitva, pracují elitní čeští advokáti Karel Muzikář a Radek Pokorný.

Ti jsou u tendru od začátku a mají vliv na jeho průběh. Podíleli se totiž už na přípravě zadávací dokumentace a posuzují také nabídky jednotlivých uchazečů o temelínské stamiliardy, tedy včetně té vyřazené od Arevy.

Blízko Klausovi i ČSSD

Advokátní kancelář Radka Pokorného má zastupovat ČEZ i před brněnským antimonopolním úřadem, kam Areva podala stížnost.

"AK Weil, Gotshal & Manges, s. r. o, jejímž je JUDr. Karel Muzikář řídícím společníkem, se společně s AK Pokorný, Wagner & Partners, s. r. o., podílí na právním poradenství ve věci tendru na dostavbu Temelína," potvrdil Insideru mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Oba zmiňovaní advokáti mají blízké kontakty na české politické elity. Muzikář je externím právním poradcem prezidenta Václava Klause i premiéra Petra Nečase, Pokorný je zase členem ČSSD a spojencem jejího šéfa Bohuslava Sobotky. 

Představitelé francouzského gigantu už avizovali, že se proti vyřazení z tendru budou odvolávat u všech dostupných institucí.

ČEZ: Zdržení tendru nehrozí

Nyní se také spekuluje, nakolik mohou stížnosti Arevy tendr zdržet. ČEZ takový scénář nepřipouští.

"Smlouvu jsme plánovali uzavřít až na konci příštího roku, takže to nepředstavuje zdržení v posuzování nabídek, ani v celém procesu tendru," řekl v reakci na předběžné opatření antimonopolního úřadu mluvčí ČEZ Kříž.

Pokud by ÚOHS rozhodl, že nabídka Arevy byla v pořádku, musel by se tendr vrátit do fáze posouzení všech nabídek, potvrdil ČTK předseda úřadu Petr Rafaj.

Podobně složitou kauzou se však ÚOHS ještě nezabýval.

"Rozsahem dokumentace bude zcela unikátní," uvedl před časem pro Aktuálně.cz mluvčí antimonopolního úřadu Martin Švanda ke kauze Arevy.

Ve hře nyní zůstávají ruské konsorcium MIR.1200 a americko-japonský Westinghouse.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy