Cizinecká policie nabírá nové lidi, jazyky po nich nechce. Naši klienti je taky neumí, vysvětluje

Radek Dragoun Radek Dragoun
20. 6. 2018 11:12
Neziskové organizace často registrují stížnosti cizinců, že se s policisty nelze domluvit jiným jazykem než češtinou.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Cizinci, kteří v Česku přijdou do styku s cizineckou policií, často narazí na nečekanou potíž: policisté, kteří mají komunikaci s lidmi ze zahraničí v popisu práce, v mnoha případech mluví jen česky. Problém, na který upozorňují i neziskové organizace, se však zřejmě jen tak nevyřeší. Jak zjistil deník Aktuálně.cz, cizinecká policie nadále nabírá příslušníky, aniž by po nich znalost jazyků požadovala.

"Součástí přijímacích řízení to není, protože v rámci ředitelství služby je velmi mnoho pracovních pozic, na kterých žádnou jazykovou výbavu nepotřebujete. Když posíláme policisty do zajišťovacích zařízení, tak tam ti klienti ani nemluví nějakými světovými jazyky, tak by jim tato výbava k ničemu nebyla," vysvětluje mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

Příslušníci cizinecké policie ale slouží například i na letišti, kde může znalost světového jazyka výrazně usnadnit komunikaci s cizincem. Tito policisté podle Rendlové prochází jazykovými kurzy a studiu jazyků se věnují. "Samozřejmě ne všichni ze 600 policistů, kteří slouží na ruzyňském letišti, ovládají výborně dva až tři světové jazyky. Vždycky je ale ve směně několik osob - možná i desítek -, které jazyk ovládají, a když je potřeba, tak tam vždycky někdo jazykově vybavený je," doplňuje Rendlová.

Neziskové organizace, které cizincům v komunikaci s úřady pomáhají, však upozorňují, že rozhovory s policisty většinou probíhají pouze česky. Bez mnohdy drahého tlumočníka je tak pro cizince problém si cokoliv vyřídit.

"Oni jim řeknou: Tady jste v Česku, tady se mluví česky. Řada cizinců by trochu mluvila nějakým frekventovaným jazykem, rusky nebo anglicky, policisté ale ani nejfrekventovanějšími jazyky v řadě případů nemluví," říká Hana Franková z Organizace pro pomoc uprchlíkům. Na cizineckou policii lidé musí například tehdy, když nahlašují svůj pobyt, vyřizují pozvání do země pro své blízké nebo prodlužují turistické vízum.

"Řada lidí samozřejmě ani neví, že tam tlumočník nebude a že policisté nemluví žádnou cizí řečí. Pokud jde o jejich první kontakt, tak často předpokládají, že když je to cizinecká policie, tak tam alespoň nějakým světovým jazykem mluvit budou. Tyto stížnosti zaznamenáváme docela často," říká Franková.

Franková popisuje i případy, kdy cizinec na pražském letišti nepožádal o azyl, neboť nerozuměl česky položeným požadavkům policistů na prokázání všech náležitostí nebo prostě policisté nepochopili to, že cizinec chce o azyl požádat. Něco takového však mluvčí Rendlová odmítá s tím, že v těchto případech jsou žadatelé ihned předáni pracovníkům ministerstva vnitra.

Kolik policistů mluví cizí řečí? Nezjistitelné

Kolik příslušníků cizinecké policie skutečně ovládá některý ze světových jazyků, není jasné. Podle Rendlové takovou statistiku nelze vést. "Průběžně se vzdělávají, pracují na sobě, učí se v rámci svého sebevzdělávání a v odborné přípravě, takže to není údaj, který lze statovat," říká mluvčí.

Tomáš Jungwirth z Konsorcia nevládních organizací pracujících s migranty se domnívá, že za absencí jazykových nároků na policisty může být nedostatek kvalifikované síly na trhu práce.

Problém s jazykovou vybaveností mají navíc i další státní instituce, se kterými cizinci přichází často do styku. "Ti lidé si tím kryjí záda. Pro ně je riskantní se do komunikace v cizím jazyce pouštět, protože nevědí, jestli jsou v něm schopní předat informace správně a úplně," vysvětluje Jungwirth možnou příčinu toho, proč policisté odmítají cizím jazykem mluvit.

Cizinci se tak kvůli komunikaci s úřady často obrací na takzvané interkulturní pracovníky, kteří zajišťují překlad a další pomoc. Podle Jungwirtha je tato služba díky neziskovým organizacím stále více dostupná.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy