Praha - Nepřijetí zákona o církevních restitucích by mohlo vést k neregulovanému vydávání majetku soudní cestou. V tiskové zprávě na to dnes upozornila Ekumenická rada církví ČR, podle níž tomuto řešení nahrává i pondělní rozhodnutí Ústavního soudu. Zástupci církví ubezpečili, že prolomení hranice 25. února 1948 nehrozí, nestalo se tak podle nich ani u téměř stejného zákona o půdě.
Návrh má projednávat Sněmovna, o zachování restituční hranice už premiér Petr Nečas (ODS) ujistil prezidenta Václava Klause.
"Alternativou k zákonu o majetkovém vyrovnání s církvemi je živelné neregulované vydávání zabaveného církevního majetku soudní cestou, k čemuž svým rozhodnutím otevřel stavidla Ústavní soud," uvedli zástupci Ekumenické rady církví. Podle Ústavního soudu až do přijetí nového zákona mohou o majetkových nárocích církví rozhodovat obecné soudy.
Zástupci církví také ubezpečili, že prolomení restituční hranice nehrozí. Jednak se tak prý nestalo ani v případě téměř stejného zákona o půdě, jednak bude formulace o majetkových křivdách z období počínající 25. únorem 1948 a končící 1. lednem 1990 uvedena v zákoně o navrácení církevního majetku.
"Mnohem snáze si však lze představit situaci, že k prolomení této hranice by mohlo dojít v případě živelné a nikým nekontrolovatelné laviny soudních jednání bez přijetí navrhovaného zákona," varovali zástupci církví.
Vládní norma navrhuje, aby stát církvím vyplatil od roku 2013 postupně 59 miliard korun navýšených o inflaci. Církve též mají dostat zpět 56 procent majetku zabaveného komunistickým režimem. Návrh na navrácení majetku a odškodnění církví má Sněmovna znovu posoudit na dnes zahájené schůzi. Proti se postavila opoziční ČSSD a KSČM. Pochybnosti dal najevo i prezident Klaus, který v minulém týdnu od premiéra Nečase žádal osobní garanci, že restituční hranice prolomena nebude. Váhat s podporou zřejmě začínají i někteří poslanci vládního uskupení LIDEM.