Jan Wirnitzer,
Domácí
Aktualizováno 23. 1. 2019 13:27
Příběh církevních restitucí ani po téměř třiceti letech po pádu komunistického režimu není u konce. Sněmovnou ve středu hladce prošel návrh na jejich dodatečné zdanění, který vládní legislativci hájí argumentem, že výpočet náhrad byl nespravedlivý a zdanění je jediný způsob, jak mu zabránit. Proti tomu stojí argument, že stát už se k platbě církvím zavázal, peníze vyplácí a nemůže s tím jen tak přestat. On-line deník Aktuálně.cz k tématu restitucí připravil bodový přehled, který odpovídá na základní otázky ohledně náhrad za zestátněný církevní majetek a odluky církví od státu.
Na koho by zdanění dopadlo nejvíc?
Relativně více by zdaněním byly postižené nekatolické církve, například Českobratrská církev evangelická nebo Československá církev husitská. K první z nich se v roce 2011 hlásilo 52 tisíc věřících, ke druhé 39 tisíc.
Důvod je ten, že katolická církev část náhrad dostává v nemovitém majetku, kterého se navržené zdanění netýká - danila by se tedy jen menší ze dvou složek náhrad, které dostává. Dvě výše zmíněné církve ale historicky měly majetek v centru měst - například činžovní domy. Ten se v rámci restitucí nevydává, protože byl už dříve zprivatizovaný nebo převedený na obce.
Situace by byla o něco lepší pro uskupení jako Křesťanská společenství nebo adventisté sedmého dne. Ty mají poměrně aktivní, motivovanou a mladou členskou základnu. S finančními problémy by se tak mohly vyrovnat snáze než uskupení tvořená staršími a pasivnějšími věřícími.