Církevní restituce znovu budí vášně. Připomeňte si, proč má stát vracet miliardy

Jan Wirnitzer Domácí Jan Wirnitzer, Domácí
Aktualizováno 23. 1. 2019 13:27
Příběh církevních restitucí ani po téměř třiceti letech po pádu komunistického režimu není u konce. Sněmovnou ve středu hladce prošel návrh na jejich dodatečné zdanění, který vládní legislativci hájí argumentem, že výpočet náhrad byl nespravedlivý a zdanění je jediný způsob, jak mu zabránit. Proti tomu stojí argument, že stát už se k platbě církvím zavázal, peníze vyplácí a nemůže s tím jen tak přestat. On-line deník Aktuálně.cz k tématu restitucí připravil bodový přehled, který odpovídá na základní otázky ohledně náhrad za zestátněný církevní majetek a odluky církví od státu.
Husův sbor Dykova 1, čp. 51, Praha 10-Vinohrady Stavebník: Církev československá husitská Architekt: Pavel Janák 1931 - 1937 Nedlouho po dostavění nového katolického kostela na Čechově náměstí se také Církev československá husitská odhodlala k uskutečnění svého snu - postavení Husova sboru na Královských Vinohradech. Návrhem pověřila profesora Pavla Janáka, který byl asi stejně jako Gočár ovlivněn studiemi evangelických kostelů německého architekta Otto Bartninga. Teprve třetím návrhem, který Janák vytvořil v lednu 1931, se mu podařilo stavebníka přesvědčit. Chrámový prostor i obytnou budovu architekt v návrhu spojil do jednoho stavebního objektu. V době pražského povstání v květnu 1945 z tohoto sboru vysílal pražský rozhlas, což je připomenuto pamětní deskou.
Husův sbor Dykova 1, čp. 51, Praha 10-Vinohrady Stavebník: Církev československá husitská Architekt: Pavel Janák 1931 - 1937 Nedlouho po dostavění nového katolického kostela na Čechově náměstí se také Církev československá husitská odhodlala k uskutečnění svého snu - postavení Husova sboru na Královských Vinohradech. Návrhem pověřila profesora Pavla Janáka, který byl asi stejně jako Gočár ovlivněn studiemi evangelických kostelů německého architekta Otto Bartninga. Teprve třetím návrhem, který Janák vytvořil v lednu 1931, se mu podařilo stavebníka přesvědčit. Chrámový prostor i obytnou budovu architekt v návrhu spojil do jednoho stavebního objektu. V době pražského povstání v květnu 1945 z tohoto sboru vysílal pražský rozhlas, což je připomenuto pamětní deskou. | Foto: Foibos

Na koho by zdanění dopadlo nejvíc?

Relativně více by zdaněním byly postižené nekatolické církve, například Českobratrská církev evangelická nebo Československá církev husitská. K první z nich se v roce 2011 hlásilo 52 tisíc věřících, ke druhé 39 tisíc.

Důvod je ten, že katolická církev část náhrad dostává v nemovitém majetku, kterého se navržené zdanění netýká - danila by se tedy jen menší ze dvou složek náhrad, které dostává. Dvě výše zmíněné církve ale historicky měly majetek v centru měst - například činžovní domy. Ten se v rámci restitucí nevydává, protože byl už dříve zprivatizovaný nebo převedený na obce.

Situace by byla o něco lepší pro uskupení jako Křesťanská společenství nebo adventisté sedmého dne. Ty mají poměrně aktivní, motivovanou a mladou členskou základnu. S finančními problémy by se tak mohly vyrovnat snáze než uskupení tvořená staršími a pasivnějšími věřícími.

 

Právě se děje

Další zprávy