Praha - Miloš Zeman nechce jmenovat literárního historika M. C. Putnu profesorem. Jako argument uvedl, že se mu nelíbí Putnova účast na pochodu homosexuálů Prague Pride.
Kvůli tomuto Zemanově postoji se vede vášnivá debata. Prezidentovo stanovisko má řadu odpůrců, především z řad akademické obce a politických stran. Určitou podporu Zemanově úmyslu naopak vyjádřili církevní hodnostáři a komunisté. Na obranu Putny se chystá několik demonstrací a vzniká i podpora na Facebooku.
Jedním z těch, kteří se prezidenta zastali, byl i probošt litoměřické kapituly a kanovník štěpánský Jiří Hladík. Prezident podle něj měl právo na to, nepodepsat profesuru a mít na kandidáta svůj názor. Svou podporu člověku, kterého si váží, bere Hladík spíše jako neoficiální a osobní.
Upozorňuje, že se v žádném případě nejedná o to, že by měl něco proti Putnovi jako osobě či že by mu vadila jeho orientace.
Na otázku Aktuálně.cz, zda mu nevadí, že prezident zasahuje do chodu akademické půdy a osvojuje si pravomoci, které mu nepatří, odpovídá: "Prezident tady přece není jenom od podepisování a má právo do procesu jmenování nějakým způsobem zasáhnout."
Putnova orientace mi nevadí, žijeme v 21. století
Martina C. Putnu jako vědce Hladík uznává. Spíše mu vadí forma, jakou prezentuje své názory. Akademik by se podle něj měl chovat uměřeněji. Podivil se nad transparentem, se kterým se Putna objevil minulý rok na Prague Pride „Katolické buzny zdraví Bátoru".
"Jeho díla si ale vážím, je zajímavé, i když je v mnoha ohledech kontroverzní, a to je dobře. Nemůžeme zavírat před určitými věcmi oči, obzvláště v dnešní době," sdělil Hladík Aktuálně.cz. "Teď jsem si zrovna objednal od pana Putny novou knížku a je velmi podnětná," řekl.
"Samozřejmě že některé Putnovy názory jsou kontroverzní, ale žijeme v 21. století, nemám nic proti jeho osobě ani orientaci, ale myslím si, že profesor by měl být člověk, který by se měl chovat uměřeněji," vyjádřil se probošt litoměřické kapituly nad někdy výstředním chováním literárního vědce. „Ale možná jsem staromódní," dodal.