Čína tvrdí, že s českým náměstkem řešila bodování občanů. Ani náznakem, diví se

Radek Dragoun Radka Zítková Radek Dragoun, Radka Zítková
29. 7. 2019 19:00
Na konci června Česko navštívila čínská delegace a jednala s ministerstvem průmyslu. O schůzce jako první s odstupem času informovalo Centrum mezinárodní spolupráce Státní komise pro rozvoj a reformu Čínské lidové republiky, na jejíž zprávu upozornil Deník Referendum. Čínská strana tvrdí, že předmětem jednání s českým ministerstvem byl mimo jiné i takzvaný systém společenského kreditu. Jeho smyslem je bodovat čínské občany na základě jejich chování a podle toho jim poskytovat různé přístupy k veřejným službám. České ministerstvo však rázně odmítá, že by o něčem takovém s Čínou jednalo.
Náměstek ministra průmyslu Vladimír Bärtl.
Náměstek ministra průmyslu Vladimír Bärtl. | Foto: Lukáš Bíba

Čína podle Deníku Referendum tvrdí, že s Českem jednala například o "budování mechanismů sdílení informací a vytvoření nové platformy spolupráce mezi podniky a regiony". Během jednání měla přijít na řadu také výměna názorů na budování systému společenského kreditu. Tedy alespoň to tvrdí čínská strana, ministerstvo průmyslu se nyní proti takové interpretaci schůzky ohradilo.

"Ani náznakem, to mohu absolutně vyloučit," odpověděl Aktuálně.cz na otázku, zdali byla tato témata předmětem jednání, náměstek ministerstva Vladimír Bärtl, který se schůzky účastnil. "Jednání bylo čistě o seznamu projektů, které dlouhodobě připravují obě strany - na české straně je koordinuje ministerstvo průmyslu, na čínské straně národní komise pro rozvoj a reformu. Padla otázka k rozvoji digitalizace v Česku, zejména ve státní správě. Zmínka byla také o udělení partnerského statusu Česka na veletrhu CIIE (Čínské mezinárodní expo dovozu) v Šanghaji," dodal Bärtl.

Podobně reagovala také mluvčí ministerstva průmyslu Štěpánka Filipová. "Takzvaný společenský kredit nebyl tématem jednání," zdůraznila. Tento systém v Číně nyní funguje ve zkušebním provozu, naplno by se měl rozběhnout v příštím roce.

Jeho podstatou je, že každý čínský občan bude mít svůj kredit, který se bude snižovat či zvyšovat na základě jeho chování, jenž bude sledovat rozsáhlý kamerový systém. O část bodů by mohl přijít například za dopravní přestupky či pozdní placení účtů, ale také za přílišné trávení času na sociálních sítí, nebo když se na ní přátelí s těmi, které mají nízké skóre. Lidem s nízkým hodnocením by pak nemuselo být umožněno nakupovat třeba určitý typ letenek čí jízdenek, získat výhodnější půjčku, dostat se na prestižní školu či ucházet se o některá zaměstnání.

Žádat nápravu neodpovídá vynaloženému úsilí, tvrdí ministerstvo

Sinoložka Olga Lomová, která na zprávu čínské komise upozornila, uznává, že je možné, že čínská strana o průběhu schůzky neinformovala pravdivě a její obsah překroutila. Připomíná například několik dní staré setkání slovenské prezidentky Zuzany Čaputové a čínského ministra zahraničí Wang Iho. Obě země o schůzce, během které slovenská hlava státu kritizovala stav lidských práv v Číně, informovaly zcela odlišně.

"Takže si to klidně mohli vymyslet, mají k tomu nějaké své důvody. Nebo prostě jen posunuli obsah jednání. Pokud hovořili o digitalizaci státní správy, tak si to Číňani překlopili do toho, co dělají oni. A to je sociální kredit," vysvětlila Lomová.

Podle ní by se však Česko mělo proti takové interpretaci schůzky ohradit a žádat opravu. "Přece nejde, aby došlo k formálním jednáním a každá strana si z toho udělala úplně něco jiného. Oni si o nás můžou napsat, co budou chtít? Je to manipulace s Českou republikou," řekla Lomová.

Ministerstvo však opravu žádat nebude, ani se vůči zprávě neohradilo. "Efektivita žádostí o nápravu zavádějících či nesprávných informací bohužel zpravidla neodpovídá vynaloženému úsilí," řekla mluvčí Filipová. Dodala však, že se předpokládá, že zástupci ministerstva dostanou příležitost probrat danou věc s čínskou stranou jindy osobně.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy