Ruská tajná služba je v Česku nejagresivnější, přidává se i čínská, říká šéf BIS

ČTK ČTK
26. 7. 2019 10:07
Kybernetické hrozby budou narůstat a budou stále vážnějším problémem, předpokládá budoucí vývoj v působnosti Bezpečnostní informační služby její ředitel Michal Koudelka. V nepříliš vzdálené budoucnosti očekává i to, že se bude muset BIS věnovat problému extremismu, především pravicového, řekl Koudelka v rozhovoru, který poskytl ČTK u příležitosti 25. výročí účinnosti zákona o BIS. Kontrarozvědka se bude věnovat každé hrozbě, která se v budoucnu objeví a bude spadat mezi oblasti, jimiž se má podle zákona zabývat, dodal.
Michal Koudelka.
Michal Koudelka. | Foto: ČTK

Koudelka řekl, že velmi vážným problémem zůstane riziko terorismu, stejné to bude i s aktivitou cizích zpravodajských služeb proti zájmům ČR. "Kybernetické hrozby budou narůstat a budou stále vážnějším problémem. A já si myslím, že v nepříliš daleké budoucnosti se budeme muset více věnovat problému extremismu, ať už pravicovému, nebo levicovému, ale zejména pravicovému," uvedl.

Naznačuje to podle něj dění v okolních zemích. "Obávám se, že dříve nebo později to budeme mít i v ČR, a na to se samozřejmě připravujeme," uvedl.

BIS podle Koudelky dělí rizika na krátkodobá, dlouhodobá a permanentní. "Mezi krátkodobými riziky je na prvním místě zcela jednoznačně riziko islámského terorismu, mezi těmi dlouhodobými riziky jsou aktivity zpravodajských služeb proti zájmům ČR, zejména ruských a čínských. Ta rizika permanentní - to jsou rizika kybernetických útoků na zájmy ČR. Tato třetí oblast v podstatě prochází a je spojena s těmi dvěma předcházejícími," uvedl.

Rusové jsou nejaktivnější

Poslední veřejná výroční zpráva BIS za rok 2017, která byla publikována loni v prosinci, varovala před ruskou a čínskou špionáží v ČR. "BIS nezaznamenala žádné - z hlediska působnosti - relevantní aktivity zpravodajských služeb dalších států," stojí ve zprávě. Koudelka nechtěl říci, co v této oblasti bude obsahovat zpráva za rok 2018. "To se nechte překvapit," uvedl.

BIS se podle něj věnuje všem zpravodajským službám působícím na území ČR proti zájmům a bezpečnosti země. "Zejména ruské služby jsou ve svých aktivitách nejagresivnější a nejaktivnější, proto o nich píšeme více, k tomu se přidávají čínské služby," dodal Koudelka.

Věnovat se bude BIS všem hrozbám, které se objeví a budou přitom spadat do její zákonné působnosti, uvedl Koudelka. "Pro nás je podstatné především to, že naše práce je jasně daná zákonem, který nám říká, čemu se máme věnovat, a na základě informací, které máme, a potenciálních rizik vláda každý rok schvaluje priority činnosti zpravodajské služby pro ten daný rok a tam jsou ta největší rizika jasně popsána," vysvětlil.

Od roku 1989 se rizika změnila, dodal. "V oblasti terorismu na počátku 90. let, když já přišel do služby, nikdo neznal al-Káidu, nikdo neznal Islámský stát. Jestli byl nějaký problém, tak to byly palestinské skupiny jako Ahmad Džibríl, abú Nidal, případně libanonský Hizballáh," uvedl Koudelka. V oblasti kontrašpionáže byly už tehdy problémem ruské zpravodajské služby, nikdo ale podle Koudelky nevnímal hrozbu čínské špionáže.

Používejme informace BIS u soudu

Koudelka také zmínil, že by považoval za žádoucí, aby informace získané tajnými službami bylo možné použít v soudním řízení. Novelu zákona o policii a dalších předpisů, která s opatřením počítá, předložilo v dubnu k připomínkám ministerstvo vnitra. Zefektivnit práci českých zpravodajských služeb by mohla podle Koudelky i novela, kterou ve čtvrtek schválil Senát.

Koudelka řekl, že využitelnost informací tajných služeb je jednou ze záležitostí, o kterých se hovoří při úvahách o legislativních změnách. "Je to jedna z oblastí, ve které si myslím, že by změna byla žádoucí," uvedl. Mohla by se tak zefektivnit ochrana země a bylo by možné rychleji dosáhnout výsledků, míní. "Protože čas od času se dostáváme do situací, kdy máme informace, které nelze zprocesnit, protože jsou získané našimi prostředky," uvedl. Přestože jsou informace získané podle zákona, nelze je v soudním řízení použít, dodal.

Žáček: Čučkaři z BIS? Zeman si vyřizuje účty, BIS ohrožuje jeho zájmy v Rusku a Číně

Zeman je světová rarita, nechápe, že se jeho výroky dotýkají národní bezpečnosti. Má pocit, že BIS ohrožuje zájmy jeho přátel do Ruska a Číny | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Jihomoravští hasiči kvůli bouřkám zasahovali u 50 událostí, hlavně u spadlých stromů

Jihomoravští hasiči dnes večer v souvislosti s bouřkami dosud zasahovali u více než 50 událostí. Nejčastěji to jsou stromy, které spadly na silnici. Hasiči také odčerpávali vodu ze zatopeného rodinného domu. Zhruba od 20:30 vyjíždějí převážně na Znojemsko, poté se bouřka přesunula na Brněnsko.

"Kromě popadaných stromů jsme zajistili také jednu nalomenou májku a pomáhali u dopravní nehody, kde auta narazila do spadlého stromu. Mělo by to být bez zranění. Naštěstí zatím není nic vážného," řekl zhruba ve 21:45 mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška. Kolem 22:00 začali hasiči evidovat první případy v Brně.

Pro Jihomoravský kraj platí podle webu meteorologů výstraha před velmi silnými bouřkami, někdy i s přívalovými srážkami, celou noc. Pondělní ráno a dopoledne by mělo být klidné, výstraha opět platí od odpoledne až do noci na úterý. Pro Boskovice a Tišnov platí rovněž povodňová bdělost.

Zdroj: ČTK
Další zprávy