Možný zvrat v Cimického kauze. Většina z 28 znásilnění je promlčená, zjistil žalobce

Jan Horák Jan Horák
16. 11. 2022 13:00
Podle policie by se měl psychiatr Jan Cimický zodpovídat z 28 případů znásilnění a vydírání, jichž se měl dopustit v rozmezí více než třiceti let. V říjnu ho navrhla obžalovat. Jak ale zjistilo Aktuálně.cz, státní zástupce v tuto chvíli kauzu k soudu neposune. Případ vrátil k došetření policii. Kriminalisté se musí vyrovnat s tím, že podle dozorového žalobce je většina stíhaných skutků promlčená.
Stíhaný psychiatr Jan Cimický.
Stíhaný psychiatr Jan Cimický. | Foto: DVTV

Cimický měl podle policie ubližovat ženám v letech 1980 až 2016. Znásilňoval je a posléze vydíral, aby mlčely. Kriminalisty k Cimickému přivedlo loni na podzim veřejné prohlášení zpěvačky Jany Fabiánové, která na svém profilu na sociální síti Facebook napsala, že ji v jejích 23 letech psychiatr sexuálně napadl. Příběh zveřejnila v reakci na záměr prezidenta Miloše Zemana lékaře vyznamenat.

Po její výpovědi se policii přihlásily desítky žen. Už za půl roku kriminalisté Cimického obvinili, za dalších šest měsíců, počátkem října tohoto roku, dali dozorovému žalobci z Prahy 8 podnět k podání obžaloby. Podle zjištění Aktuálně.cz však do věci vstoupilo nadřízené Městské státní zastupitelství v Praze.

"Uložilo Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 8, aby se věcí dále zabývalo. Z důvodu rozsahu věci, počtu skutků a jejich časový odstup od dnešních dnů bude muset podrobněji vypořádat otázku právní kvalifikace skutků s přihlédnutím k úpravě platné v době jejich spáchání a s tím související otázkou promlčení," potvrdil Aktuálně.cz mluvčí pražských žalobců Aleš Cimbala.

Promlčeno 26 z 28 případů

Podle informací Aktuálně.cz státní zástupkyně z úřadu pražského městského žalobce dospěla k závěru, že 26 z 28 případů znásilnění a vydírání je promlčených. V tuto chvíli to však neznamená, že už se nemohou nikdy dostat k soudu.

Kriminalisté naopak dostali prostor k tomu, aby důkladným doplněním spisu propojili možné Cimického skutky do časové řady tak, že je bude možné vyhodnotit coby jeden pokračující útok. Ten by z pohledu promlčení před soudem obstál.

"S ohledem na informace z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 8 mohu doplnit, že věc vrátilo policejnímu orgánu k doplnění vyšetřování za účelem vyjasnění výše předestřených otázek," doplnil mluvčí Cimbala. Podle informací Aktuálně.cz se dostal spis zpět do rukou vyšetřovatelů tuto středu.

Policie už dříve vyzvala případné oběti psychiatra, aby kontaktovaly kriminalisty. Zveřejnila k tomu speciální telefonní číslo. Vedle něj lze vyšetřovatele zastihnout také na lince 732 100 239. V tuto chvíli nelze odhadnout, jak dlouho bude policii trvat, než spis znovu předloží státnímu zástupci s návrhem na podání obžaloby.

K obratu vedl Cimického podnět

Aktuální obrat v kauze vzešel z podnětu, který podal sám Cimický. Požádal Městské státní zastupitelství v Praze, aby prověřilo postup dozorového žalobce z Prahy 8 i policie. Psychiatr si stěžoval, že při uzavírání spisu nedostal prostor pro účinnou obhajobu. Kriminalisté ho navrhli obžalovat 6. října.

"Policejní orgán při závěrečném prostudování spisu stanovil lhůtu pro doplnění dokazování ke dni 14. října 2022. Tedy policejní orgán bez toho, aniž by uplynula lhůta k navržení dalších důkazů, již teď fakticky a zcela bez ohledu na práva obhajoby uzavřel, že jsem se měl dopustit údajných trestných činů," vysvětlil Cimický.

Moje tělo bylo v šoku, utekla jsem, třásla jsem se ještě v tramvaji. Pak jsem začala mít obrovský vztek na to, že si to ke mně vůbec dovolil. | Video: Michael Rozsypal

Při vyřizování tohoto podnětu státní zástupkyně z úřadu pražského městského žalobce podrobnou prověrkou zjistila, že zmíněná většina případů je promlčená. Samotná stížnost Cimického neobstála. Dohledová státní zástupkyně jeho podnět zamítla. Kriminalisté však mají před sebou zmíněné doplnění spisu.

"Prohlašuji na svou čest"

"Prohlašuji na svou čest: MUDr. Jan Cimický mě sexuálně napadl za dveřmi své ordinace, když mi nebylo ještě ani 23 let. Mlčela jsem mnoho let, protože mě tehdy moje matka varovala před důsledky zveřejnění a rizikem pomsty od agresora. Nyní ovšem již nemohu dál mlčet. Protestuji tímto proti ocenění Jana Cimického prezidentem České republiky," napsala zpěvačka Jana Fabiánová loni 29. října na Facebooku.

Cimický se v soukromé praxi věnuje profesi psychiatra od roku 1996, předtím coby primář vedl 15 let socioterapeutické a rehabilitační oddělení v Bohnicích. Na této pozici skončil po zásahu svého nadřízeného Zdeňka Bašného, Cimického stálo místo jeho nepřijatelné chování vůči ženám na oddělení.

Navzdory stíhání je Cimický stále vedený coby člen České lékařské komory. Její prezident Milan Kubek už dříve řekl, že profesní spolek na něj žádnou stížnost neobdržel. "Hlavní překážku vidím v tom, že od všech skutků uplynulo často i hodně let. A my se nemůžeme zabývat něčím, co se stalo dříve než před rokem, protože máme promlčecí lhůtu dvanáct měsíců," uvedl Kubek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 59 minutami

V Turecku našli patrně nejstarší rytinu s příběhem, zobrazuje muže a zvířata

Archeologové v Turecku objevili zřejmě nejstarší umělecké zobrazení příběhové scény, kamenný panel s rytinami ukazuje divoká zvířata a muže, který se drží za penis. Podle nich neolitický reliéf vznikl nejspíše kolem roku 11 000 před naším letopočtem a pravděpodobně odráží proměňující se vztah zvířat a člověka v době, kdy začaly během tak zvané neolitické revoluce vznikat první usedlé společnosti založené na zemědělství.

Archeologové o nálezu kamenné lavice s rytinami v lokalitě Sayburç na jihovýchodě Turecka informovali v odborném magazínu Antiquity.

Podle nich je odkryté zobrazení nejstarším, u kterého lze vysledovat časovou následnost jednotlivých scén, které tak vyprávějí ucelený příběh. "Můžeme se domnívat, že se tady začal formovat jakýsi komplexní příběh, že byl rozhodující pro formování ideologie dané komunity a byl předáván dalším generacím," citoval server The Art Newspaper vedoucí výzkumu, archeoložku Eylem Özdoganovou.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

USA neuvalí na kaučuk z Česka a Ruska antidumpingová cla, uvedly, že nepoškozuje jejich průmysl

Výrobnímu odvětví Spojených států nevzniká ani nehrozí podstatná újma dovozem emulzního styren-butadienového kaučuku (ESBR) z Česka a Ruska, který je podle rozhodnutí ministerstva obchodu prodáván v USA za nižší, než reálnou cenu. Na dovoz ESBR z Česka a Ruska tak nebudou uvalená žádná antidumpingová cla. Uvedla to ve svém prohlášení americká Komise pro mezinárodní obchod (ITC).

Žádné další podrobnosti zatím komise nenabídla. Zpráva, která bude obsahovat její stanoviska a informace získané při šetření, bude zveřejněna až 24. ledna.

ITC zahájila šetření na základě žádosti americké společnosti Lion Elastomers loni. Do Spojených států se ESBR dováží kromě Česka a Ruska také z Mexika, Německa a Tchaj-wanu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Japonsko, Itálie a Británie zkonstruují stíhačku nové generace, má být v provozu do roku 2035

Ke spolupráci na stíhačce nové generace se spojí Japonsko, Itálie a Británie. Ve společném prohlášení o tom ve středu informovala trojice zemí. Stroj chtějí mít v provozu do roku 2035. Ve společném projektu nazvaném Global Combat Air Programme (GCAP) se přitom slouží japonský program F-X s britským projektem Tempest.

Podle japonského ministerstva obrany povedou konstrukci letounu, který bude mít pokročilé digitální funkce v oblasti umělé inteligence a kybernetického boje, britská společnost BAE Systems, japonská Mitsubishi Heavy Industries a italská zbrojovka Leonardo.

Do projektu se zapojí také evropský výrobce raket MBDA a výrobce avioniky Mitsubishi Electric. Na motoru budou pracovat firmy Rolls-Royce, IHI a Avio Aero, dodalo ministerstvo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy