Chystají se jednotné přijímačky. Zájem má Cermat i Scio

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
14. 12. 2009 16:00
Samé jedničky už na vysvědčení stačit nebudou, jednotné testy nabízí Scio i státní Cermat.
Letos čekají přijímačky na všechny děti na Zlínsku. Příští rok možná všude.
Letos čekají přijímačky na všechny děti na Zlínsku. Příští rok možná všude. | Foto: Jan Langer

Praha - Samé jedničky na vysvědčení už stačit nebudou. Všichni deváťáci se budou muset podrobit i testu. Stejné písemky přitom vyplní uchazeči o místo na gymnáziu i na odborném učilišti.

Tak budou vypadat přijímačky na střední školy ve Zlínském kraji. Školáky tam prověří jednotnými testy už letos na jaře.

Další regiony se budou časem přidávat. Usnesla se na tom Asociace krajů České republiky. Radním totiž prý nevyhovuje systém tří přihlášek, který panuje na středních školách dnes. Chtějí zkoušku jednu a pro všechny stejnou.

Jeden test pro všechny

"Dělali jsme si k tomu nedávno šetření u sedmdesáti středních škol v zemi. Vyšlo nám, že současný systém je skutečně nepřehledný, drahý, složitý a znevýhodňuje odborné školy oproti gymnáziím. Chceme proto srovnávací testy pro všechny," potvrdil deníku Aktuálně.cz šéf školské rady Asociace krajů ČR Radek Cikl.

Pokud prý jednotnou zkoušku nezorganizuje samo ministerstvo školství, udělají to hejtmanství. Jak to v každém z nich bude, ale prozatím nemají jasno.

Až na to zlínské. Tam už jsou přípravy v plném proudu. "V současné době se připravuje smlouva mezi Zlínským krajem a firmou Scio," prozradil mluvčí krajského úřadu Milan Plesar.

Tak teď vážně nevím...
Tak teď vážně nevím... | Foto: Jan Langer

Kraj si od Scia koupil testy z češtiny, matematiky a obecných studijních předpokladů. Bude je potřebovat pro padesát středních škol v regionu. Děti budou testy vyplňovat ve třech různých dubnových termínech, připraven je i jeden termín náhradní.

Za každou třídu zaplatí kraj Sciu 6 600 korun. Pokud má škola tříd víc, testy pro každou další z nich budou stát 2 600 korun.

"Aby si naše testy objednávaly celé kraje a pro všechny typy škol, doposud nebylo obvyklé. Zatím o ně měly zájem jen školy s obrovským převisem. Dost možná proto testy zjednodušíme," řekl k tomu ředitel Scia Ondřej Šteffl.

Státní Cermat, nebo soukromé Scio?

Další kraje se pro tvůrce testů teprve rozhodnou.

"Kdo nám nakonec přijímačky zpracuje, to nebudu vůbec předjímat. V úvahu připadá třeba Cermat, který je přímo pod ministerstvem školství. Nejsou jen srovnávací testy od Scia," říká Radek Cikl, který je současně náměstkem hejtmana Libereckého kraje.

Cermatu, který už má na starosti státní maturity, se jeho nápad líbí. Šéf Cermatu Pavel Zelený už začal o zkouškách jednat s ministerstvem. Chce kvůli jednotným testům vybudovat dokonce celý informační systém. Výběrové řízení na digitalizaci přijímaček a státních maturit už vypsal.

"Děti by se na školy měly hlásit prostřednictvím tototo informačního systému, a to už se znalostí výsledků jednotlivých testů. Školy by také musely v rámci informačního systému stanovit své požadavky. Na základě toho by probíhalo vlastní přijímací řízení," přiblížil Zelený.

Projekt bude stát několik set milionů korun.

"Ministerstvo školství skutečně o jednotných přijímačkách uvažuje dlouhodobě. Cermat připravil určitý návrh, jak by to mohlo vypadat. Zvažujeme pro a proti, diskutujeme o možnostech a variantách," řekl deníku Aktuálně.cz Ondřej Gabriel z tiskového oddělení úřadu.

Pokud ale státem řízené jednotné přijímačky budou, tak až příští rok.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy