Pacienti v celém Česku mohli dostat léky někoho jiného, systém eReceptů chyboval

Tomáš Klézl Tomáš Klézl
4. 9. 2018 18:19
Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv byl v několika případech zaměněn identifikátor zakódovaný v QR kódu. Chybu se již podařilo odstranit.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Lékárníci napříč Českou republikou mohli v pondělí a úterý pacientům vydat léčiva, která byla určena pro někoho jiného. Na vině byla systémová chyba, která vznikla při nedávné aktualizaci systému identifikace eReceptů. Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv došlo v několika případech k záměně identifikátoru zakódovaného v QR kódu.

Chybu se již útvaru podařilo odstranit. "Hned po zjištění prvního případu jsme kontaktovali Státní ústav pro kontrolu léčiv a informovali jsme je, že došlo k této chybě," uvedla pro Aktuálně.cz mluvčí České lékárnické komory Michaela Bažantová.

Úřadům se zatím podařilo odhalit, že nejméně pět pacientů přineslo do lékárny jiný recept, než který jim poslal jejich lékař. "Lékárníci zaznamenali zatím jednotky případů. Bohužel napříč republikou," napsala komora na svůj twitterový účet. "Nebylo toho moc, nicméně nevíme, kolik z případů jsme odhalili," řekla Bažantová. 

"Pán měl odkaz eRecept pro nějaké osmileté dítě. To asi nebudou jednotlivé případy, nejhorší budou ty, kterých si ještě nikdo nevšiml," potvrdil prostřednictvím Twitteru lékárník Martin Kopecký. 

Aktualizace systému eReceptů má za cíl zrychlit vydávání léků. Dosud musel lékárník ručně přepsat do počítače dvanáctimístný kód z SMS zprávy, nyní mu stačí jen sejmout čtečkou QR kód ze zákazníkova chytrého telefonu. 

 

Právě se děje

Další zprávy