Chtějí být zvoleni do senátu. Podívejte se, co nabízejí

Vendula Křížová
24. 10. 2008 12:22
Zeptali jsme se za vás možných senátorů
Foto: Jiří Kropáček

Praha - Mají se platit poplatky u lékaře? Zvednou ruku pro přímou volbu prezidenta? Vadí jim bývalí politici v talárech ústavních soudců? Co říkají na radar a chtějí omezit imunitu zákonodárců?

Redakce Aktuálně.cz se za vás zeptala šesti uchazečů o senátorské křeslo. Vybrali jsme zajímavé souboje a osobnosti.

Ve volebním obvodě Kladno proti sobě stojí exministr Jiří Dienstbier (ČSSD) a primátor města Dan Jiránek (ODS).

V Hradci Králové se utkají ředitelé nemocnic Leoš Heger (ODS) a Vladimír Dryml (ČSSD). A v Praha 9 proti sobě kandidují poslanec Tomáš Kladívko (ODS) a primář nemocnice Na Bulovce Jiří Koskuba (ČSSD).

Všichni chtějí přímou volbu prezidenta. Většině se nelíbí celoplošné poplatky u lékaře, ne všichni je však chtějí zrušit. Velké názorové rozdíly měli kandidáti v otázce radarové základny v Česku.

Co si myslí možní senátoři? A co budou prosazovat v horní komoře parlamentu?

Podívejte se na videa:

praha
praha | Foto: Aktuálně.cz
Duel kandidátů z Prahy 9: Tomáš Kladívko vs. Jiří Koskuba
hradec
hradec | Foto: Martin Boubín
Duel kandidátů z Hradce Králové: Leoš Heger vs. Vladimír Dryml
kladno
kladno | Foto: Aktuálně.cz
Duel kandidátů z Kladna: Dan Jiránek vs. Jiří Dienstbier
 

Právě se děje

před 25 minutami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 30 minutami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rodina mrtvého převaděče v Libyi zabila ze msty 30 uprchlíků

Rodina mrtvého libyjského převaděče zabila ze msty 30 uprchlíků a dalších 11 zranila. Informovalo o tom ve čtvrtek ministerstvo vnitra libyjské vlády sídlící v Tripolisu.

Incident se stal v severolibyjském městě Mizda. Podle ministerstva uprchlíci třicetiletého převaděče zabili, ale jejich motiv není znám. Jeho příbuzní pak povraždili 26 běženců z Bangladéše a čtyři z Afriky. Jedenáct zraněných bylo převezeno do nemocnice v Zintánu. Ministerstvo hodlá viníky najít a soudně stíhat.

"Právě jsme se o té tragédii dověděli, snažíme se získat víc informací a poskytnout pomoc těm, kdo přežili," sdělila mluvčí Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) Safa Msehliová.

Po svržení libyjského vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011 v zemi panuje chaos, země má dvě vlády, jednu v Tripolisu, druhou na východě země. Stala se výchozím bodem pro uprchlíky, kteří se chtějí dostat do Evropy. V Libyi jich tisíce uvázly a přežívají tam ve špatných podmínkách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy