Chrenek dostal souhlas získat železniční nemocnici

Tomáš Fránek
8. 1. 2008 10:50
Antimonopolní úřadu transakci posvětil

Brno - Firma Agel miliardáře Tomáše Chrenka odstranila další překážku v dobývání tuzemského zdravotnictví, může převzít železniční nemocnici i pět poliklinik.

Souhlas s pronájmem zdravotnických zařízení od Českých drah získal Chrenek od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.
Železniční zdravotnictví získá Agel do pronájmu do roku 2027.

Podle antimonopolního úřadu je se spojením problém pouze v Ostravě, a to jenom u ambulantní péče, jiné překážky úřad nenašel.

Za pronájem bude Chrenkova firma, která byla jediným zájemcem, ročně platit 36 milionů korun, částka se bude průběžně zvyšovat o inflaci.

Zisk železničářů však bude menší, protože podle smlouvy se zavázali financovat všechny opravy.

"Pouze nemocnice bude v příštích deseti letech vyžadovat investice 200 až 300 milionů. Smlouva je pro České dráhy nevýhodná," hodnotí dohodu právník Asociace českých a moravských nemocnic Ladislav Fiala.

Mluvčí Českých drah Markéta Krausová však tvrdí, že náklady nebudou tak velké: "Budeme hradit pouze opravy nemovitého majetku, kdy hodnota opravy přesáhne 50 tisíc korun," vysvětluje. Není stanovena konkrétní částka, kolik chtějí České dráhy za opravy v příštích letech zaplatit.

Ani společnost Agel se k investicím ve smlouvě nezavazuje, podle mluvčí Krausové se však očekává, že bude na svůj náklad "udržovat a především zajišťovat rozvoj přístrojového vybavení".

Právě investice do přístrojů jsou ve zdravotnictví nejdražší. Podle Fialy by ovšem rozumný majitel zdravotnického zařízení nežádal poplatky, ale naopak se ve smlouvě ujistil, že Agel bude skutečně investovat.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 2 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy