Chrenek dostal souhlas získat železniční nemocnici

Tomáš Fránek
8. 1. 2008 10:50
Antimonopolní úřadu transakci posvětil

Brno - Firma Agel miliardáře Tomáše Chrenka odstranila další překážku v dobývání tuzemského zdravotnictví, může převzít železniční nemocnici i pět poliklinik.

Souhlas s pronájmem zdravotnických zařízení od Českých drah získal Chrenek od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.
Železniční zdravotnictví získá Agel do pronájmu do roku 2027.

Podle antimonopolního úřadu je se spojením problém pouze v Ostravě, a to jenom u ambulantní péče, jiné překážky úřad nenašel.

Za pronájem bude Chrenkova firma, která byla jediným zájemcem, ročně platit 36 milionů korun, částka se bude průběžně zvyšovat o inflaci.

Zisk železničářů však bude menší, protože podle smlouvy se zavázali financovat všechny opravy.

"Pouze nemocnice bude v příštích deseti letech vyžadovat investice 200 až 300 milionů. Smlouva je pro České dráhy nevýhodná," hodnotí dohodu právník Asociace českých a moravských nemocnic Ladislav Fiala.

Mluvčí Českých drah Markéta Krausová však tvrdí, že náklady nebudou tak velké: "Budeme hradit pouze opravy nemovitého majetku, kdy hodnota opravy přesáhne 50 tisíc korun," vysvětluje. Není stanovena konkrétní částka, kolik chtějí České dráhy za opravy v příštích letech zaplatit.

Ani společnost Agel se k investicím ve smlouvě nezavazuje, podle mluvčí Krausové se však očekává, že bude na svůj náklad "udržovat a především zajišťovat rozvoj přístrojového vybavení".

Právě investice do přístrojů jsou ve zdravotnictví nejdražší. Podle Fialy by ovšem rozumný majitel zdravotnického zařízení nežádal poplatky, ale naopak se ve smlouvě ujistil, že Agel bude skutečně investovat.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Ázerbájdžán převzal od Arménie další oblast na Karabachu

Ázerbájdžán převzal od Arménie kelbadžarský okres, druhý ze tří trojice regionů, k jejichž předání Baku se Jerevan zavázal v dohodě o ukončení bojů v Náhorním Karabachu. Uvedla to agentura AFP s odvoláním na ázerbájdžánské ministerstvo obrany.

Ázerbájdžánská armáda vstoupila do kelbadžarského okresu v noci na středu středoevropského času, kdy na místě bylo již po půlnoci. Stalo se tak poté, co ženisté vyčistili horské silnice na trase vojsk od min.

K předání okresu mělo podle dohody původně dojít už 15. listopadu, Baku však termín prodloužilo o deset dní s odvoláním na humanitární důvody. Uvedené tři okresy obklopují samotný Karabach.

Zdroj: ČTK
Další zprávy