Chodníky ať uklízejí ti, kterým patří, potvrdil Senát

Eva Benešová
26. 3. 2009 20:00
Města tvrdí, že to neúměrně zatíží jejich rozpočty
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Majitelé nemovitostí už nebudou odpovídat za stav chodníků, které jim nepatří. Novelu zákona, která převádí odpovědnost na vlastníky chodníků - tedy ve většině případů obce a města - schválila v únoru sněmovna a nyní i Senát.

"Je přeci nesmysl, aby majitel domu, který je v práci, nesl odpovědnost za to, že si babička zlomí nohu na chodníku před jeho domem," argumentoval od začátku největší zstánce této změny a autor novely senátor Jaroslav Kubera (ODS).

Pro návrh po tříhodinové debatě zvedlo ruku 33 senátorů z 61 přítomných. Proti byli hlavně sociálnědemokratičtí senátoři. Výhrady ale měli i křesťanští demokraté.

Důvodem je navýšení nákladů na úklid chodníků. Svaz měst a obcí tvrdí, že podle typu zimy může jít až o třicet miliard korun ročně. Zastánci novely ale tvrdí, že jde o nadsazený odhad.

Především velká města se novince pořád brání. Tvrdí, že udržování všech chodníků nebudou zvládat finančně ani personálně. Například pražský primátor Pavel Bém v minulosti prohlásil, že by technické služby musely sezónně přijmout o několik tisíc zaměstnanců více a náklady na údržbu by se vyšplhaly desetinásobně.

"Majitelé budov platí daň z nemovitostí. To lze považovat za příspěvek na úklid chodníků," kontroval vždy Kubera.

Doposud za stav chodníků odpovídali majitelé přilehlých domů. Museli zajišťovat například pravidelné odklízení sněhu. Pokud se na chodníku před jejich domem někdo zranil, mohl žádat po majiteli odškodnění.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku stojí, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova zastavila provoz na dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta je přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra.

Nehoda na 56 kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Na místě zasahují složky integrovaného záchranného systému.

před 46 minutami

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 55 minutami

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy