Chceme méně Evropy, více národních států, řekl Babiš na Světovém ekonomickém fóru

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 1. 2019 20:16
V Evropské unii by měl posílit vliv národních států a neměla by se prohlubovat integrace. Českým novinářům to na Světovém ekonomickém fóru v Davosu řekl premiér Andrej Babiš. Zároveň vyzval k rozšíření schengenského prostoru volného pohybu a k definování strategie pro budoucnost západního Balkánu. Babiš také uvedl, že by bylo vhodné, aby unii zastupoval jeden všeobecně respektovaný lídr.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČT24

"Vize je taková, že chceme méně Evropy, větší vliv jednotlivých členských států," řekl Babiš po jednání fóra o aktuálních problémech Evropské unie. "Musíme zásadně posílit vliv Evropské rady. Rada by měla mít největší slovo z evropských struktur, větší než Evropská komise, ale často je to naopak," řekl.

EU se podle českého premiéra musí vrátit ke svým základům a zejména dobudovat vnitřní trh. Babiš upozornil, že například v oblasti služeb stále panují bariéry mezi státy. Vyzval také k co nejrychlejšímu rozšíření schengenského prostoru o Bulharsko, Rumunsko a Chorvatsko.

"Musíme mít strategii pro západní Balkán," uvedl Babiš. Pokud EU nebude vůči západobalkánským státům jasně vystupovat, bude podle něj v regionu sílit vliv jiných mocností, například Turecka, Ruska nebo Saúdské Arábie.

"Problém Evropy je, že nemáme přirozeného lídra, který by byl respektován všemi členskými státy, který by i vystupoval objektivně pro všechny státy, že by nezastupoval jenom svoji zemi," řekl také Babiš. Připomněl v té souvislosti výrok někdejšího amerického ministra zahraničí Henryho Kissingera, který mluvil o potřebě, aby pro Evropu existovalo jedno telefonní číslo, na které je možné se obracet.

 

Právě se děje

Další zprávy