Babiš je z ekonomického fóra v Davosu nadšený. Pokud budu premiér, za rok se sem vrátím, slibuje

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 1. 2018 19:39
Babiš se podivil, že čeští politici na akci dlouhodobě nejezdí, podle jeho informací zde naposledy byli před 18 lety.
Andrej Babiš při jednání s lucemburským premiérem Xavierem Bettelem (uprostřed) a lucemburským ministrem financí Pierrem Gramegnou na Světovém ekonomickém fóru v Davosu.
Andrej Babiš při jednání s lucemburským premiérem Xavierem Bettelem (uprostřed) a lucemburským ministrem financí Pierrem Gramegnou na Světovém ekonomickém fóru v Davosu. | Foto: ČTK

Davos - Premiér v demisi Andrej Babiš považuje Světové ekonomické fórum v Davosu za unikátní akci. Řekl to krátce před ukončením svého dnešního jednodenního programu ve švýcarském alpském letovisku. Podivil se současně, že čeští politici na akci dlouhodobě nejezdí, podle jeho informací zde naposledy byli před 18 lety. Během bilaterálních schůzek si domluvil mimo jiné oficiální návštěvu v Portugalsku.

"Jsem nadšený, je to skutečně unikátní akce, z celého světa jsou tu stovky prezidentů, premiérů, zástupci Mezinárodního měnového fondu, OECD, velkých firem," uvedl Babiš.

V Davosu je podle něj možné během deseti minut vyřídit, co je třeba. "Hodnotím to velice pozitivně a divím se, že za naši zemi tady nikdo nebyl od roku 2000, takže 18 let sem nepřišel nikdo z vlády, ani prezident," dodal.

Do Davosu se chce za rok vrátit, pokud bude stále premiérem. "Strávil bych tady vícero dní jednáním," uvedl. Na dnešním obědě světových lídrů ho zaujala účast řady politiků či byznysmenů, ale také ostrá výměna názorů ruských a ukrajinských politiků na situaci na Ukrajině. "Bylo to velice zajímavé, byly diskutované nejen evropské věci," řekl Babiš, který byl během slavnostního oběda usazen mezi srbského a iráckého premiéra.

Babiš se v Davosu sešel s předsedy vlád Lucemburska Xavierem Bettelem, Portugalska Antóniem Costou a Estonska Jürim Ratasem. Hovořilo se podle něj především o reformě azylové politiky EU, migračních kvótách a kohezních fondech.

"Protože samozřejmě se čeká po brexitu, že bude méně peněz v rozpočtu," uvedl. Rozhovory o přidělování peněz podle něj budou náročné, ale všechny uvedené země jsou v této otázce na jedné lodi. Předsedovi portugalské vlády přislíbil Babiš bilaterální oficiální návštěvu Lisabonu.

Před návratem do Česka se Babiš ještě sešel s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem, se kterým chtěl mimo jiné hovořit o smlouvě ministerstva obrany s Izraelem o pořízení radiolokátorů MADR za 3,5 miliardy korun. "Je potřeba, aby byly kompatibilní s NATO," uvedl ještě před zhruba půlhodinovou schůzkou český premiér. Česko má s Izraelem nadstandardní vztahy, dodal Babiš, který považuje za důležité společné téma i bezpečnost a kyberbezpečnost.

Video: Trump není vítán! Tisíce Švýcarů demonstrovaly proti účasti Trumpa na Světovém ekonomickém fóru

Video: Reuters
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy