ČEZ nastavuje "zelenou" tvář

Pavel Baroch
3. 10. 2006 13:52
Praha - Společnost ČEZ slíbila investovat miliardy do ekologie. Tvrdí, že postaví nové větrné elektrárny, poradí,jak šetřit s elektřinou, a podpoří ekologickou vědu.

Když na podzim 2003 zahajovala u jaderné elektrárny Dukovany provoz jedna z největších slunečních elektráren v zemi, nevyjadřovali se o ní vedoucí pracovníci ČEZ příliš lichotivě: výroba sluneční energie je v porovnání s jadernou devětadvacetkrát dražší, stát její výrobu dotuje a dodávky do sítě nejsou příliš spolehlivé.

Teď, po třech letech přijalo představenstvo ČEZ veřejnou deklaraci, v níž se přihlásilo k podpoře udržitelného rozvoje a tedy i stavbě nových zdrojů obnovitelné energie.

  • Veřejná deklarace společnosti ČEZ - přesné znění ZDE

"ČEZ má opravdu zájem na tom, aby působil jako podnik, který přispívá k trvalé udržitelnosti," prohlásil generální ředitel elektrárenské společnosti Martin Roman.

Omezíme emise skleníkových plynů

Uhelné elektrárny ČEZ vypustí do ovzduší zhruba třetinu všech skleníkových plynů českých podniků, proto je jedním z hlavních bodů veřejné deklarace snižování emisí oxidu uhličitého a dalších škodlivin.

ČEZ chce kromě podpory obnovitelných zdrojů snižovat exhalace u svých tepelných elektráren, radit lidem i podnikům, jak snižovat spotřebu elektřiny anebo podporovat vědu a výzkum v oblasti ekologie, a to i na mezinárodní úrovni.

"Do konce letošního roku připravíme akční plán, ve kterém představíme konkrétní návrhy. Pracujeme na projektech větrných elektráren, na rozvoji spalování biomasy a dalších," konstatoval Roman.

Firma například pracuje na projektu tří větrných parků, podrobnosti ovšem zatím nechce zveřejnit. Testuje i spalování biomasy v teplárně ve Dvoře Králové.

Společnost ČEZ, která měla za letošní pololetí čistý zisk převyšující 16 miliard korun, chce investovat do ekologie miliardy. Jen na stavbu nových větrných elektráren počítá s částkou až dvacet miliard.

Ani přes obrovské investice ovšem šéf ČEZ Martin Roman nepředpokládá, že by podíl elektřiny z obnovitelných zdrojů přesáhl deset procent.

Firma počítá s budováním větrných elektráren i v zahraničí, nejreálnější je zatím tento plán na Slovensku.

Společnost chce každý rok vydat výroční zprávu o ekologických akcích, které ČEZ za uplynulých dvanáct měsíců uskutečnil. "Posouváme agendu pod veřejnou kontrolu," řekl obchodní ředitel Alan Svoboda.

Peníze z povolenek na ochranu prostředí

Prvním krokem k naplnění deklarace je závazek investovat zisk z prodeje uspořených povolenek skleníkových plynů ke snižování emisí oxidů uhličitého. Vloni na prodeji povolenek vydělal ČEZ zhruba miliardu korun, ovšem podle Svobody bude skutečný zisk nižší.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Firma chce tyto peníze využít například na nejmodernější technologie pro snižování emisí skleníkových plynů. Česko s téměř dvanácti tunami na obyvatele a rok mezi evropské rekordmany v exhalacích oxidu uhličitého. ČEZ chce přispět k tomu, aby se republika dostala na druhý konec tabulky.

"Největší uhelný zdroj ČEZ elektrárny Prunéřov vypouští jen o několik procent méně oxidu uhličitého než všechna česká osobní auta dohromady," připomnělo ekologické Hnutí Duha, které dlouhodobě usiluje o to, aby české podniky výrazně snížily své emise skleníkových plynů.

Právě investice do obnovitelných zdrojů či šetrnějších technologií má společnosti ČEZ přinést další peníze na ekologii. Pokud totiž vypustí méně skleníkových plynů, ušetří i emisní povolenky, které pak bude moci prodat.

"Je to řetězová reakce," řekl obchodní ředitel Alan Svoboda.

Právě kvůli obchodování s emisními povolenkami ČEZ například uspíšil obnovu zastaralé elektrárny Ledvice v severozápadních Čechách.

ČEZ jako příklad pro ostatní podniky

Ekologické Hnutí Duha veřejnou deklaraci elektrárenské společnosti uvítalo.

Takhle se loni stavěla větrná elektrárna v Břežanech na Znojemsku.
Takhle se loni stavěla větrná elektrárna v Břežanech na Znojemsku. | Foto: Aktuálně.cz

"ČEZ ukazuje ostatním českým podnikům, co by se zisky z prodeje povolenek měly udělat," řekl Aktuálně.cz programový ředitel sdružení Vojtěch Kotecký.

Dodal, že je ovšem potřeba počkat, až ČEZ na konci roku zveřejní konkrétní ekologické akce.

"Bude záležet na konkrétní náplni veřejného závazku," řekl Kotecký.

Podle Koteckého by měl ČEZ například investovat do nevelkých, decentralizovaných obnovitelných zdrojích energie, anebo výrazněji pomáhal i domácnostem.

"V některých západních zemích energetické firmy nedodávají jen energii, ale i energetické služby," řekl Kotecký. Dodal, že firma zaplatí domácnosti opatření na úsporu energie a pak si od zákazníka vezme část zisku, který vznikne díky úsporám.

 

Právě se děje

Další zprávy