Češtinu poznáte i po reformě, zatím zůstane mě i mně

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
3. 8. 2011 17:45
Změny se nedějí ze dne na den, jde o dlouhodobý vývoj jazyka, říká ředitel ústavu
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Abysme místo abychom? V žádném případě, ničíte češtinu! říkají jedni. Je to přirozený vývoj, kontrují druzí.

Tuto bouřlivou diskusi vyvolala zmínka ředitele Ústavu pro jazyk český Karla Olivy o tom, že tvar abysme je jedním z horkých kandidátů na drobnou reformu českého jazyka.

"Zdá se, že i mluvčí velmi kultivovaní ve velmi kultivovaných projevech tento tvar používají. A pak samozřejmě nemá cenu trvat na nějakém tvaru, který je evidentně v jazykové praxi zastaralý," řekl Oliva v rozhovoru na rádiu Impuls.

"Ale ta změna nenastane za týden, jak se někteří domnívají. Záleží na vývoji," vysvětlil později.

Z hlasování na facebookových stránkách Aktuálně.cz vyplývá, že spíše než tvar abysme by více lidí uvítalo sjednocení skloňovaných tvarů zájmena já - a mně.

I o tom se mezi odborníky už dlouho mluví, ale podle Olivy to zatím příliš šancí na prosazení nemá. I přesto, že by se tím pro mnoho lidí značně zjednodušil psaný projev. "Zatím se nezdá, že by ten tlak společnosti byl takový, aby se psaní mě a mně sjednotilo," řekl.

Stejně tak je v rovině úvah a návrhů sjednocení y a i či zrušení ů s kroužkem. V současnosti je pro mnoho lidí možná nepředstavitelné a ani odborníci z Ústavu pro jazyk český tuto změnu nechystají, ale jak řekl ředitel Oliva, nedá se vyloučit, že se to někdy v budoucnu prosadí.

"Ten tvar se mi nelíbí. Je to divný. Já bych to do spisovného jazyka nedávala," reagovala na "abysme" jedna z diskutujících na Facebooku. A právě to je častým argumentem těch, kteří se s touto formou, ale i s jinými novotvary nemohou smířit.

Podle Olivy se ale v otázkách nových tvarů v češtině nelze řídit podle estetických standardů jednotlivce; i když je přirozené, že když člověk vyrůstá v prostředí, kde je správný pouze jeden tvar, za několik let se dívá nepřátelsky na formu novou. "Zdá se mu, že se jazyk časem porušil. Ne, jen se vyvinul," vysvětlil.

"Mně osobně se tvar abysme taky nelíbí. Stejně jako foťák, Česko nebo halíř. Ale používají se," dodal.

Bádání po vývoji českého jazyka

Mezi odpůrci reforem v češtině často panuje názor, že jde o výmysly vědců z Ústavu pro jazyk český. "Ale o těchto věcech nerozhoduje paní vedoucí, která se zrovna špatně vyspala. Změny vycházejí z objektivní skutečnosti," řekl Oliva.

A jak se tedy nespisovné tvary nebo například anglicismy dostanou mezi kodifikovaná česká slova? Oliva práci odborníků na češtinu přirovnává k bádání přírodovědců, kteří zkoumají, jak se chovají brouci v hmyzí kolonii.

"Také dlouhodobě sledujeme, co ten jazyk dělá, jak se vyvíjí," řekl. Slouží jim k tomu takzvané jazykové korpusy, díky kterým mohou porovnávat, jak si jednotlivé tvary konkurují, jak se prosazovaly v minulosti a jak dnes. Kodifikované tvary pak lidé naleznou v internetové jazykové příručce ústavu.

"Kodifikace pokulhává za vývojem jazyka. Nové tvary do spisovné češtiny přicházejí, když už je stará forma neudržitelná," vysvětlil Oliva. A tak je možné, že i ti, kteří si na novinky v češtině stěžují, se sami podílejí na jejich vzniku, protože změny vycházejí jedině z tendencí ve společnosti.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zda bude mít Kubera státní pohřeb, rozhodne rodina, Senát jeho nástupce zvolí v únoru

Den po náhlém úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) se v úterý sejde organizační výbor horní komory Parlamentu, složený z vedení Senátu a zástupců senátních klubů. Očekává se, že jeho členové se vyjádří mimo jiné ke způsobu, jakým Senát uctí Kuberovu památku, a také k výběru jeho nástupce. V novodobé historii země je to poprvé, kdy ve funkci zemřel jeden z nejvyšších ústavních činitelů.

Kubera stál v čele horní parlamentní komory od předloňského roku. Zda bude mít státní pohřeb či pohřeb se státními poctami, záleží na rozhodnutí rodiny.

První místopředseda Senátu Jiří Růžička (za STAN) předpokládá, že Senát by se k volbě nového předsedy mohl sejít na mimořádné schůzi v první polovině února. Kandidáty mohou podle zákona navrhnout senátorské kluby i jednotliví senátoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy