Abysme se nedivili. Chystá se další reforma češtiny

Domácí Domácí
2. 8. 2011 18:30
Ředitel Ústavu pro jazyk český prohlásil, že "abysme" by mohl být spisovný výraz
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Také na český jazyk se valí reforma. Mohla by například hovorový výraz "abysme" zařadit do slovníku spisovné češtiny vedle dosud jedině spisovného "abychom".

Řekl to ředitel Ústavu pro jazyk český Karel Oliva v rozhovoru pro Rádio Impuls.

„Aktuálním tématem, o kterém se mluví často, je tvar abysme místo abychom. Zdá se, že toto je jeden, abych tak řekl, z horkých kandidátů na to, aby nějaká další drobná reforma nebo drobná úprava standardní češtiny připustila tvar abysme. Neboť zdá se, že i mluvčí velmi kultivovaní ve velmi kultivovaných, nikoliv v nějakých soukromých projevech tento tvar používají. No a pak nemá cenu samozřejmě trvat na nějakém tvaru, který je evidentně v jazykové praxi zastaralý," pravil Oliva.

Konkrétní datum „malé reformy" si ředitel "českojazyčného" ústavu netroufl odhadnout.

V češtině googlujeme i mejlujeme

Češtinu neustále zaplavují nové výrazy, mezi jinými například "googlovat" nebo "mejlovat". Podle Olivy je za takových sto let budeme pravděpodobně vnímat jako ryze české.

"My už bychom dnes asi neřekli, že slova košile, kalhoty, oltář, škola jsou slova úplně cizí, že přišla z latiny a někdy dokonce třeba z latiny ještě prostřednictvím jiných jazyků," vysvětlil.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Do areálu amerického velvyslanectví v Bagdádu dopadly tři rakety

Do areálu amerického velvyslanectví v irácké metropoli Bagdádu dopadly tři rakety. Jedna z nich zasáhla jídelnu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroj. O obětech či raněných se agentura nezmiňuje.

Podle AFP je to poprvé, co rakety zasáhly přímo americkou ambasádu nacházející se v opevněné a přísně střežené Zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení.

před 3 hodinami

Samková si v druhém závodu v Kanadě polepšila na páté místo

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila ve druhém závodu Světového poháru v kanadském zimním středisku Big White pátá a o místo vylepšila výsledek ze soboty. Vyhrála Australanka Belle Brockhoffová, která oplatila porážku Italce Michele Moioliové.

Mezi muži zvítězil v závodě, který se jel místo plánované soutěže družstev jako náhrada za zrušený SP v německém Feldbergu, Ital Lorenzo Sommariva. Jan Kubičík vypadl v prvním kole.

Úřadující mistryně světa a obhájkyně křišťálového glóbu Samková prošla z osmifinále i čtvrtfinále suverénně z prvního místa, semifinále se jí ale nepovedlo. V malém finále si tentokrát pozici v čele pohlídala.

Vedení v průběžném pořadí udržela Moioliová před Brockhoffovou, Samková je dál třetí. Další závody SP ve snowboardcrossu jsou na programu po zrušení Feldbergu až na začátku března v Sierra Nevadě, finále ve Veysonnaz se pojede v polovině března.

Další zprávy