Abysme se nedivili. Chystá se další reforma češtiny

Domácí Domácí
2. 8. 2011 18:30
Ředitel Ústavu pro jazyk český prohlásil, že "abysme" by mohl být spisovný výraz
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Také na český jazyk se valí reforma. Mohla by například hovorový výraz "abysme" zařadit do slovníku spisovné češtiny vedle dosud jedině spisovného "abychom".

Řekl to ředitel Ústavu pro jazyk český Karel Oliva v rozhovoru pro Rádio Impuls.

„Aktuálním tématem, o kterém se mluví často, je tvar abysme místo abychom. Zdá se, že toto je jeden, abych tak řekl, z horkých kandidátů na to, aby nějaká další drobná reforma nebo drobná úprava standardní češtiny připustila tvar abysme. Neboť zdá se, že i mluvčí velmi kultivovaní ve velmi kultivovaných, nikoliv v nějakých soukromých projevech tento tvar používají. No a pak nemá cenu samozřejmě trvat na nějakém tvaru, který je evidentně v jazykové praxi zastaralý," pravil Oliva.

Konkrétní datum „malé reformy" si ředitel "českojazyčného" ústavu netroufl odhadnout.

V češtině googlujeme i mejlujeme

Češtinu neustále zaplavují nové výrazy, mezi jinými například "googlovat" nebo "mejlovat". Podle Olivy je za takových sto let budeme pravděpodobně vnímat jako ryze české.

"My už bychom dnes asi neřekli, že slova košile, kalhoty, oltář, škola jsou slova úplně cizí, že přišla z latiny a někdy dokonce třeba z latiny ještě prostřednictvím jiných jazyků," vysvětlil.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Tesla podle Muska postaví novou továrnu blízko Berlína

Americký výrobce elektromobilů Tesla hodlá postavit novou továrnu v blízkosti Berlína. Oznámil to podle agentur DPA a Reuters generální ředitel podniku Elon Musk.

Tesla již dříve uvedla, že brzy sdělí umístění svého evropského závodu s označením Gigafactory 4, který by měl zahájit výrobu v roce 2021. Musk dnes při předávání ocenění "Zlatý volant" v Berlíně prohlásil, že závod bude stát blízko berlínského letiště.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Weby britských politických stran se staly terčem kybernetických útoků

Digitální platformy dvou největších britských politických stran se staly terčem kybernetických útoků. Na labouristy hackeři zaútočili už v pondělí, dnes se obětí hackerského útoku stala největší opoziční strana znovu a kromě ní kyberútok postihl i vládní konzervativce, informovala agentura Reuters. Labouristé dnes pondělní útok popsali jako sofistikovaný a rozsáhlý, ale nakonec neúspěšný. Informace britských médií ovšem nasvědčují tomu, že incident nebyl co do rozsahu a použité metody nijak výjimečný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy