Čeští Ukrajinci uspořádali sbírku pro oběti nepokojů

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 2. 2014 15:33
Lidé mohou přispět penězi, nedostatkovým zbožím jsou však také léky a termosky.
Foto: Reuters

Praha - Ukrajinská iniciativa v ČR (UICR) vyhlásila veřejnou sbírku na pomoc lidem postiženým v souvislosti s protesty na Ukrajině.

Od středy, kdy sbírku pražský magistrát povolil, se na účtu sešlo 60 tisíc korun. O sbírce informoval Bohdan Rajčinec z UICR.

Peníze půjdou na přímou pomoc konkrétním lidem, nákup léků či převoz zraněných do nemocnic. Sbírku vypsala i Charita ČR, Člověk v tísni zvažuje vyslání zdravotnického týmu. Pražská motolská nemocnice přijme k léčbě ukrajinské děti.

Ukrajinci žijící v Česku v minulých týdnech posílali do Kyjeva především materiální pomoc, pořádali například sbírky teplého ošacení. Nyní jsou podle jejich zástupců potřeba hlavně léky a zdravotnický materiál. Lékaři, kteří pomáhají zraněným demonstrantům, poptávají například anestetika, obvazy nebo pomůcky pro chirurgické zákroky.

Lidé také mohou demonstrantům do pražské Opletalovy ulice do Ukrajinsko-evropské perspektivy zanést hygienické potřeby, roušky, termosky či konzervy.

Ve středu UICR dostala od úřadů povolení k vyhlášení veřejné sbírky s názvem "SOS - Pomozte lidem na Euromaidanu přežít a podpořte je v jejich odhodlání". Číslo konta je 2000537915/2010.

Sbírka je určena na přímou pomoc lidem postiženým v souvislosti s protesty na Ukrajině, nákup léků, zdravotnických potřeb a poskytnutí zdravotní péče postiženým.

Situace je horší, než vypadá

Za peníze organizátoři také případně chtějí demonstrantům poskytnout právní pomoc a peníze by také měly putovat na podporu ukrajinských nevládních neziskových organizací. "Bude záležet na částce, kterou se nám podaří vybrat," poznamenal Rajčinec.

Veřejnou finanční sbírku na pomoc obětem nepokojů vyhlásila také Charita ČR, která zároveň uvolnila 100 tisíc korun ze svého krizového fondu. Dalších 100 tisíc korun na pomoc Ukrajině uvolnila ze svého krizového fondu Arcidiecézní charita Olomouc.

Finanční dary lze posílat na sbírkový účet 55660022/0800 u České spořitelny, variabilní symbol 104.

"Jsme v kontaktu s místními partnery. Podle nich je situace horší, než se říká v médiích. Jsou porušována lidská práva. Většina demonstrujících jsou zoufalí občané, nikoli extrémisté a teroristé, jak tvrdí tamní vláda," sdělil vedoucí Střediska humanitární pomoci Diecézní charity ostravsko-opavské Ondřej Rozkopal.

Ukažte, že nejste lhostejní

Narůstající násilí na obou stranách konfliktu odsoudil Člověk v tísni, v reakci na stoupající počet obětí chystá humanitární pomoc. Zvažuje i vyslání zdravotnického týmu, polní zdravotnická stanoviště totiž přestávají zvládat nápor raněných.

"Podle aktuálního vývoje a informací, jež máme od kolegyně, která se z Ukrajiny vrátila ve středu v podvečer, jde teď v podstatě o poskytnutí humanitární pomoci," uvedl Rostislav Valvoda, který pomoc koordinuje. Člověk v tísni působí na Ukrajině dlouhodobě, hlavně v krymské oblasti.

V lednu bylo z klubu přátel Člověka v tísni uvolněno 500 000 korun pro Ukrajinu na lékařskou a právní pomoc obětem násilných střetů.

Armáda spásy poskytne pomoc podle požadavku mezinárodního ústředí, pobočky má i v Rusku a na Ukrajině. ADRA situaci monitoruje, je připravena pomoci, stejně jako Český červený kříž.

Kvůli vážné aktuální situaci na Ukrajině se ve čtvrtek v 18:30 sejdou Ukrajinci u sochy sv. Václava na pražském Václavském náměstí. Potkat by se měli také v 15:00 na Hradčanském náměstí u sochy T. G. Masaryka. "Přineste svíčku a ukažte, že nejste lhostejní," vyzývají organizátoři.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Průmyslová výroba v únoru klesla jen mírně, dařilo se i stavebnictví. Dopady pandemie ještě nebyly znát

Průmyslová výroba v Česku letos v únoru zpomalila meziroční pokles z lednových 1,2 procenta podle revidovaných údajů na 0,9 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). K poklesu přispěly podle statistiků hlavně výroba a rozvod energií nebo výroba strojů a zařízení. Do výroby v únoru ještě podle ČSÚ výrazněji nezasáhla pandemie koronaviru. 

Stavební produkce v Česku předminulý měsíc meziročně reálně vzrostla o 5,3 procenta, meziměsíčně se po vyloučení sezonních vlivů nezměnila. Ani v tomto případě není podle statistiků dopad epidemie koronaviru a s ním spojených omezení v únorových datech za stavebnictví zatím patrný. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy