Čeští lékaři poprvé voperovali umělé srdce, které umí řídit tep. Baterie může pacient nosit v tašce

Tomáš Berný
30. 11. 2017 11:24
Lékaři z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny provedli unikátní zákrok, při němž 58letému pacientovi implantovali takzvané biokompatibilní umělé srdce. Jde teprve o třetí podobný zákrok ve světě.
Takhle funguje umělé srdce | Video: Tomáš Berný

Praha - Lékaři z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) opět posunuli možnosti české kardiochirurgie. Historicky prvnímu  pacientovi v České republice implantovali takzvané biokompatibilní umělé srdce, které díky senzorům dokáže samo regulovat tep, informovali na čtvrteční tiskové konferenci.

Lékaři pacientovi odebrali pravou i levou srdeční komoru a na jejich místo voperovali umělé srdce. Zákrok trval přes osm hodin a podílel se na něm čtrnáctičlenný tým pod vedením přednosty Kliniky kardiovaskulární chirurgie Ivana Netuky. "Zatímco jeden tým lékařů prováděl samotný chirurgický výkon, druhý tým sestavoval a připravoval umělé srdce k implantaci," vysvětlil Netuka.

Deset dní po operaci přístroj funguje bezchybně, nicméně zdravotní stav pacienta podle lékařů odpovídá náročnosti operace. Umělý orgán nicméně musí být stále připojen k napájecímu zařízení, které kabelem skrze dutinu břišní zajišťuje jeho chod. Externí část náhrady s bateriemi a řídicí jednotkou musí pacient nosit s sebou, například v tašce.

Česká republika je teprve třetí zemí na světě, ve které pacient tento typ umělého srdce dostal. První operace proběhla ve Francie, druhá pak v Kazachstánu. Umělý orgán váží skoro 800 gramů, je tak téměř třikrát těžší než průměrné srdce zdravého člověka.

Z vnějšku toto zařízení lidské srdce moc nepřipomíná, ale jeho vnitřní povrch je tvořen plně biologickým materiálem. "Umělé srdce obsahuje 17 senzorů, které aktuálně vyhodnocují klíčové parametry pacienta při denních činnostech. Tím působí více fyziologicky oproti předchozím generacím těchto zařízení," říká Ivan Netuka. Tato vlastnost přístroji umožňuje, aby automaticky reguloval tep podle toho, jaká je právě fyzická zátěž pacienta.

Lékařský tým z IKEM se na tuto operaci připravoval několik let a prošel několikaměsíčním tréninkem přímo ve francouzské společnosti Carmat, která umělé srdce vyvinula. Přístroj byl experimentálně testován na teleti.

Prvním pacientem, který nový typ umělého srdce v Česku dostal, je 58letý muž, který prodělal oboustranné těžké srdeční selhání. Před operací musel být osm měsíců trvale připojen k podpůrným přístrojům a infuzím. Vzhledem k věku a zhoršujícímu se zdravotnímu stavu u tohoto pacienta nepřipadala v úvahu klasická transplantace srdce ani standardní dlouhodobá srdeční podpora.

"Po vyhodnocení všech jeho vyšetření jsme rozhodli, že bude naším prvním pacientem, který dostane umělé srdce - tedy pro něj jedinou možnost, jak nadále žít," říká přednosta Kardiocentra IKEM Jan Pirk.

Cena umělého srdce se pohybuje v řádech milionů korun, české daňové poplatníky ale podle Pirka nestálo nic, protože vše hradila francouzská strana.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Sluková s Hermannovou potvrdily v Litoměřicích roli favoritek

Plážové volejbalistky Markéta Nausch Sluková a Barbora Hermannová potvrdily roli favoritek a vyhrály v Litoměřicích úvodní turnaj Beach Series, nového domácího seriálu tříhvězdičkových akcí. Elitní světová dvojice otočila finálový duel proti Michaele Kubíčkové a Michale Kvapilové a zvítězila 22:24, 21:12, 15:10.

Vítězky slavily úspěšný návrat po mnohaměsíční zápasové pauze a teprve po týdenní společné přípravě. Dohromady začaly trénovat teprve v pondělí po návratu Nausch Slukové s trenérem Simonem Nauschem z USA.

"Vlastně nějakých osm devět měsíců jsme vůbec nehrály. Naposledy jsme hrály koncem září 2019 a ten herní rytmus je prostě úplně jiný. A to je něco, co se nedá natrénovat. V tomhle to bylo náročné se zase chytnout, zažít si zápasový styl a rutinu," uvedla Nausch Sluková v nahrávce pro média.

Sluková s Hermannovou zvládly třísetový duel i v semifinále proti Martině Williamsové (za svobodna Bonnerové) a Sáře Olivové. Ty potom prohrály utkání o třetí místo s dvojicí Marie-Sara Štochlová, Martina Maixnerová.

"Jsem ráda, že zápasy jsou náročné, že nepřijedeme a nevyhrajeme všechno na osm. To by pro nás ztrácelo význam a jsem vděčná za každý dobrý zápas a za každý tie-break, protože to poslouží z dlouhodobého hlediska pro náš trénink," konstatovala Nausch Sluková. "To 'semíčko' a finále bylo náročné a myslím, že nás dost procvičily, takže ideální," zhodnotila turnaj.

Pětidílný seriál bude pokračovat v týdenních intervalech na Strahově, v Nymburce, Chodově u Karlových Varů a opět na pražském Strahově.

Další zprávy