Čeští vědci pomohou vytvořit počítačový model nemocného srdce. Ukáže každou vadu v jeho fungování

Adéla Skoupá Adéla Skoupá
1. 6. 2016 6:24
Přední odborníci z Česka se jako jediní ze střední a východní Evropy zapojili do výzkumu, který by měl pro kardiochirurgy vytvořit počítačový model srdce každého pacienta i s jeho vadami a přesnými výpočty, jak dané srdce funguje. Projekt s názvem Living Heart odstartoval americký inženýr Steven Levin, jehož dcera trpí srdeční vadou, proto se rozhodl kromě modelů aut či letadel projektovat také modely lidského srdce. Zapojil do projektu nejlepší světové vědce, k nimž se připojil i tým českých odborníků v čele s Janem Veselým z ČVUT.
Přední odborníci z Česka se zapojili do výzkumu, který by měl pro kardiochirurgy vytvořit počítačový model srdce každého pacienta i s jeho vadami.
Přední odborníci z Česka se zapojili do výzkumu, který by měl pro kardiochirurgy vytvořit počítačový model srdce každého pacienta i s jeho vadami. | Foto: Libor Fojtík

Praha - Počítač dnes sice zvládne poměrně přesně nasimulovat třeba to, co se stane s autem při havárii. O poznání složitější je ale vymodelovat do detailu lidské srdce a vypočítat, jak přesně funguje. Kvůli onemocnění srdce nebo cév přitom jen v Česku dlouhodobě umírá až 50 procent lidí.

Čeští odborníci se nyní jako jediní ze střední a východní Evropy připojili ke špičkovým vědcům z ústavů, jako je Stanfordova univerzita nebo Massachusettský technologický institut, do projektu s odvážným cílem - dát kardiochirurgům počítačový model, jenž jim do budoucna výrazně usnadní práci.

Dnes se lékaři při přípravě na složité operace spoléhají hlavně na své zkušenosti, poučky a snímky z magnetické rezonance. Tvůrci projektu Living Heart chtějí, aby doktoři do roka začali nástroj běžně používat. Za vývoj se postavil i americký medicinský regulátor FDA.  

Nyní je hotový funkční model zdravého srdce.

"Vize je taková, že se srdce pacienta nasnímá na magnetické rezonanci, v programu se vytvoří jeho přesný model, i s vadou. Pak se pomocí matematických rovnic vypočítá, jak přesně konkrétní srdce funguje, a lékař se bude moct dívat například na pohyby nebo tlaky uvnitř dutin,“ říká Jan Veselý z Fakulty strojní Českého vysokého učení technického, jeden ze členů českého týmu.

A vysvětluje, že lékaři si tak budou moci lépe připravit například nástroje na operaci nebo určit správnou velikost a umístění stentů či umělých chlopní.

Do projektu se Jan Veselý společně se svými kolegy zapojil koncem loňského roku. Celosvětově přitom běží od poloviny roku 2014.

Rozjel ho Američan Steven Levin působící jako inženýr ve firmě Dassault Systèmes - právě ta dodává vědcům po celém světě speciální počítačový program, v němž model vzniká. Levinova dcera se narodila se srdeční vadou, nyní jí je šestadvacet let a prošla si už čtyřmi implantacemi kardiostimulátorů.

Levin se rozhodl, že podobně jako jeho firma vytváří modely aut nebo letadel, vymodeluje i lidské srdce. Spojil proto nejlepší světové vědce, aby posbírali co největší množství dat a vyvinuli tak co nejpřesnější model.

S českým týmem si firma podala ruku i proto, že má dlouholeté zkušenosti s testováním měkkých tkání. Zkoumají přímo lidské, což není v zahraničí běžné. Mají proto užitečná data, kterými model "nakrmí".

Čechy oslovil český zástupce firmy Tomáš Ivančík. "Následoval sled telefonních hovorů s Amerikou, Stevenem Levinem a ostatními. Posílali jsme jim materiály, co umíme, jestli bychom se jim hodili. Nakonec to dopadlo dobře, do konce června máme zkušební lhůtu. Nyní oslovujeme lékaře s nabídkou spolupráce na výzkumu," říká Jan Veselý.

V Česku se podle statistik ročně provede mezi osmi a devíti tisíci operacemi srdce, největší množství připadá na pražský IKEM.

"Myslím si, že tyto zobrazovací metody mohou rozhodně pomoct hlavně studentům medicíny nebo začínajícím chirurgům. Když máte odoperovaných tisíce srdíček, už víte, kde může co být," míní profesor Jan Pirk, přednosta Kardiocentra a Kliniky kardiovaskulární chirurgie v IKEMu.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy