Čeští vědci pomohou vytvořit počítačový model nemocného srdce. Ukáže každou vadu v jeho fungování

Adéla Skoupá Adéla Skoupá
1. 6. 2016 6:24
Přední odborníci z Česka se jako jediní ze střední a východní Evropy zapojili do výzkumu, který by měl pro kardiochirurgy vytvořit počítačový model srdce každého pacienta i s jeho vadami a přesnými výpočty, jak dané srdce funguje. Projekt s názvem Living Heart odstartoval americký inženýr Steven Levin, jehož dcera trpí srdeční vadou, proto se rozhodl kromě modelů aut či letadel projektovat také modely lidského srdce. Zapojil do projektu nejlepší světové vědce, k nimž se připojil i tým českých odborníků v čele s Janem Veselým z ČVUT.
Přední odborníci z Česka se zapojili do výzkumu, který by měl pro kardiochirurgy vytvořit počítačový model srdce každého pacienta i s jeho vadami.
Přední odborníci z Česka se zapojili do výzkumu, který by měl pro kardiochirurgy vytvořit počítačový model srdce každého pacienta i s jeho vadami. | Foto: Libor Fojtík

Praha - Počítač dnes sice zvládne poměrně přesně nasimulovat třeba to, co se stane s autem při havárii. O poznání složitější je ale vymodelovat do detailu lidské srdce a vypočítat, jak přesně funguje. Kvůli onemocnění srdce nebo cév přitom jen v Česku dlouhodobě umírá až 50 procent lidí.

Čeští odborníci se nyní jako jediní ze střední a východní Evropy připojili ke špičkovým vědcům z ústavů, jako je Stanfordova univerzita nebo Massachusettský technologický institut, do projektu s odvážným cílem - dát kardiochirurgům počítačový model, jenž jim do budoucna výrazně usnadní práci.

Dnes se lékaři při přípravě na složité operace spoléhají hlavně na své zkušenosti, poučky a snímky z magnetické rezonance. Tvůrci projektu Living Heart chtějí, aby doktoři do roka začali nástroj běžně používat. Za vývoj se postavil i americký medicinský regulátor FDA.  

Nyní je hotový funkční model zdravého srdce.

"Vize je taková, že se srdce pacienta nasnímá na magnetické rezonanci, v programu se vytvoří jeho přesný model, i s vadou. Pak se pomocí matematických rovnic vypočítá, jak přesně konkrétní srdce funguje, a lékař se bude moct dívat například na pohyby nebo tlaky uvnitř dutin,“ říká Jan Veselý z Fakulty strojní Českého vysokého učení technického, jeden ze členů českého týmu.

A vysvětluje, že lékaři si tak budou moci lépe připravit například nástroje na operaci nebo určit správnou velikost a umístění stentů či umělých chlopní.

Do projektu se Jan Veselý společně se svými kolegy zapojil koncem loňského roku. Celosvětově přitom běží od poloviny roku 2014.

Rozjel ho Američan Steven Levin působící jako inženýr ve firmě Dassault Systèmes - právě ta dodává vědcům po celém světě speciální počítačový program, v němž model vzniká. Levinova dcera se narodila se srdeční vadou, nyní jí je šestadvacet let a prošla si už čtyřmi implantacemi kardiostimulátorů.

Levin se rozhodl, že podobně jako jeho firma vytváří modely aut nebo letadel, vymodeluje i lidské srdce. Spojil proto nejlepší světové vědce, aby posbírali co největší množství dat a vyvinuli tak co nejpřesnější model.

S českým týmem si firma podala ruku i proto, že má dlouholeté zkušenosti s testováním měkkých tkání. Zkoumají přímo lidské, což není v zahraničí běžné. Mají proto užitečná data, kterými model "nakrmí".

Čechy oslovil český zástupce firmy Tomáš Ivančík. "Následoval sled telefonních hovorů s Amerikou, Stevenem Levinem a ostatními. Posílali jsme jim materiály, co umíme, jestli bychom se jim hodili. Nakonec to dopadlo dobře, do konce června máme zkušební lhůtu. Nyní oslovujeme lékaře s nabídkou spolupráce na výzkumu," říká Jan Veselý.

V Česku se podle statistik ročně provede mezi osmi a devíti tisíci operacemi srdce, největší množství připadá na pražský IKEM.

"Myslím si, že tyto zobrazovací metody mohou rozhodně pomoct hlavně studentům medicíny nebo začínajícím chirurgům. Když máte odoperovaných tisíce srdíček, už víte, kde může co být," míní profesor Jan Pirk, přednosta Kardiocentra a Kliniky kardiovaskulární chirurgie v IKEMu.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Oštěpařka Tzéngková zlepšila v 17 letech juniorský světový rekord

Řecká oštěpařka Elína Tzéngková se stala v 17 letech juniorskou světovou rekordmankou. Na víkendovém domácím šampionátu v Janině hodila šestisetgramové náčiní do vzdálenosti 63,96 metru a o deset centimetrů překonala pět let staré maximum Kubánky Yulenmis Aguilarové.

Tzéngková se měsíc před osmnáctými narozeninami zapsala do rekordních tabulek hned prvním pokusem. Další neabsolvovala a bude se soustředit na šampionát dospělých o nadcházejícím víkendu.

Vítězka předloňských olympijských her mládeže se zároveň zařadila na druhé místo v národních historických tabulkách. Lepší je pouze dvojnásobná mistryně světa, evropská šampionka a majitelka stříbra a bronzu z olympijských her Mirela Manjaniová (67,51).

před 37 minutami

Taylor Swiftová prodala 846 tisíc kusů nového alba, počítají se do toho i svetry

Nové album Folklore americké popové hvězdy Taylor Swiftové vede tabulku prodejnosti v USA. Podle časopisu Billboard zaznamenalo ekvivalent 846 tisíc prodaných kusů, což je po jediném týdnu třetí nejvyšší číslo za poslední čtyři roky. Lépe se dařilo už jen zpěvaččiným předchozím deskám Reputation s 1,2 miliony kusů v roce 2017 a loňskému Lover s 867 tisíci kusy.

V éře streamování je hranice milionu prodaných kusů už možná nepřekročitelná, konstatuje deník New York Times. Podle něj Swiftová samotného alba Folklore ve skutečnosti prodala jen 615 tisíc kusů, zbytek tvoří balíčky nové desky s reklamními předměty jako pouzdrem na telefon nebo pletenou vestou. Celkem takto nahrávku Folklore nabízela v 17 variantách. Žebříček Billboard podobné propagační nabídky od října přestane zohledňovat.

Za pár dnů od vydání deska Folklore zaznamenala 290 milionů streamů. Právě kvůli oblibě streamování přes služby jako Spotify nebo YouTube časopis Billboard na měření prodejnosti užívá složitý přepočet, kdy se za jedno prodané album považuje také 10 samostatně prodaných písní, 1250 skladeb streamovaných přes placený účet nebo 3750 písní streamovaných přes účet zdarma s reklamami.

Zdroj: New York Times
Další zprávy