reklama
 
 

Čeští astronomové objevili už tisící proměnnou hvězdu, na pět set objevů jim stačily tři roky

12. 11. 2016 14:19
V mezinárodním katalogu proměnných hvězd je evidováno už na 52 000 hvězd, nezahrnuje ale všechny objevy. Počet známých proměnných hvězd se proto podle Pavla Suchana z Astronomického ústavu odhaduje na 400 000. Proměnnými se nazývají hvězdy, jejichž jasnost se v čase mění.

Praha - Čeští astronomové se radují z jubilejního úspěchu, ve vesmíru objevili už tisící proměnnou hvězdu.

Pořadové číslo 1000 získala hvězda, kterou objevil astronom Pavel Cagaš na hvězdárně ve Zlíně. Informovaly o tom Česká astronomická společnost a Astronomický ústav Akademie věd.

"Ne všechny hvězdy svítí stále stejně. Jasnost některých hvězd se v čase mění, někdy i dost výrazně. Takové hvězdy nazýváme proměnné," vysvětlil Pavel Suchan z Astronomického ústavu.

V mezinárodním katalogu proměnných hvězd je evidováno už na 52 000 hvězd, nezahrnuje ale všechny objevy. Počet známých proměnných hvězd se proto podle Suchana odhaduje na 400 000. "Na jejich objevování se podílejí i čeští astronomové, v posledních letech s nebývalou intenzitou," dodal.

Za tři roky přibylo 500 objevů

První proměnné hvězdy zapsali Češi do katalogu v roce 1993, za 20 let jich objevili pět stovek.

"Fakt, že k objevu dalších 500 hvězd nebylo zapotřebí dalších 20 let, ale stačily pouhé tři roky, svědčí o tom, že i amatérští astronomové používají ke své práci stále lepší dalekohledy, větší kamery a výkonnější software," uvedl Suchan.

Pavel Cagaš objevil tisící proměnnou hvězdu na soukromé hvězdárně na okraji Zlína. Na svém kontě má už 371 objevů a je nejúspěšnějším českým objevovatelem proměnných hvězd. Hvězda označená CzeV1000 je zákrytová proměnná hvězda typu Algol, skládající se ze dvou oddělených složek. Dvojhvězda má výrazně červenou barvu a podle odhadů se její povrchová teplota pohybuje mezi 3700 a 4200 stupni Celsia.

Proměnné hvězdy mají podle astronomů klíčový význam. Umožňují studovat nitro hvězd, jejich povrch i okolí. S jejich pomocí odborníci určují vzdálenosti ve vesmíru. Obecně lze říci, že hvězdná proměnnost upozorňuje na zajímavé, právě probíhající jevy ve vesmíru.

autor: ČTK | 12. 11. 2016 14:19

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama