Nejčastější jména pro děti v Anglii? Mohammed a Olivia

Zahraničí Zahraničí
28. 10. 2010 14:40
Jack vedl čtrnáct let, teď klesl na třetí místo
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters

Londýn - Nejoblíbenějším jménem pro vloni narozené chlapce v Anglii a Walesu se stal Mohammed. V roce 2008 mu patřila třetí příčka. Informuje o tom zpravodajský web Mail Online.

V předchozích čtrnácti letech si drželo prvenství jméno Jack, které nyní kleslo na třetí místo.

Mezi holčičkami podruhé za sebou zvítězila Olivia před Ruby a Chloe.

Vloni se v Anglii a Walesu narodilo celkem 706 248 dětí.

Nejčastější jména 2009

1. Olivia
2. Ruby
3. Chloe
4. Emily
5. Sophie
6. Jessica
7. Grace
8. Lily
9. Amelia
10. Evie

1. Mohammed
2. Oliver
3. Jack
4. Harry
5. Alfie
6. Joshua
7. Thomas
8. Charlie
9. William
10. James

Mohammed si pomohl variantami

Jednu z variací jména, odkazujícího na islámského proroka, dostalo vloni 7549 novorozenců. Statistika počítá tyto varianty, například Mohammed, Muhammad a Mohammad, jako jediné jméno. Pokud by byl Mohammed hodnocen samostatně (bez odlišně psaných verzí), patřilo by mu až 16. místo.

Druhé nejoblíbenější chlapecké jméno, Oliver, dostalo 7 364 dětí. Po zmíněném Jackovi na třetím místě doplňují první pětku Harry a Alfie.

Od roku 1999 vzrostl počet novorozenců se jménem islámského proroka o více než polovinu. V roce 1964 mu patřilo 73. místo a v roce 1944 až 87. místo.

Do první stovky se nově dostala klučičí jména Aiden, Arthur, Frederick, Jude, Stanley a Austin, z holčičích jmen Heidi, Mya a Sara.

Lucas skáče, Emma padá

Největším skokanem oproti loňsku je Lucas (zlepšení o 19 míst na letošní sedmnácté), Archie a Noah.

Mezi dívkami nejvíce vzrostla obliba jména Maisie (o 29 příček na letošní 34.). Naopak Emma, ještě nedávno patřící mezi nejoblíbenější, klesla až na 41. pozici.

Celkově se však pořadí oproti loňsku změnilo jen málo, složení první desítky zůstalo téměř stejné.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 6 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy