K nehodě došlo nedaleko dolnorakouského Schremsu v okrese Gmünd. Zemřeli 4 lidé a 45 pasažérů bylo zraněno, někteří z nich těžce.
Autobus vezl 47 klientů ústavu sociální péče ve Stodu u Plzně z pobytu v Chorvatsku, dále byli ve voze dva řidiči a průvodce. Zájezd pořádala cestovní kancelář Way 1 z Klatov, která se dlouhodobě specializuje na výlety postižených lidí.
Zranění jsou nyní v osmi rakouských nemocnicích, dvě osoby převezli jihočeští záchranáři do českobudějovické nemocnice.
"Mají těžká poranění hrudníku, plic a hlavy," řekl ČTK šéf jihočeské záchranky Marek Slabý, který byl u transportu obou osob vrtulníkem i sanitkou z Gmündu a pak přejel na místo nehody do Schremsu.
Ty, kteří mají pouze lehká zranění přiveze večer do Stoda náhradní autobus. Jde o deset lidí, kteří se zranili méně a jsou schopni po ošetření cestovat.
"Bude to osm klientů ústavu a dvě zaměstnankyně", řekl ředitel Radomír Bednář kolem paté hodiny odpoledne.
Jiné auto, nebo srna?
Nehoda se odehrála krátce po páté hodině ráno. Autobus sjel ze silnice a převrátil se v příkopu. Podle prvotních informací v něm byli převážně školáci.
Infobox
Přehled havárií českých autobusů v zahraničí s oběťmi na životech za posledních 5 let:
- 30. října 2001 narazil český autobus poblíž německého města Heilbronn do nákladního auta jedoucího před ním. Při nehodě zahynul řidič autobusu a 20 cestujících bylo zraněno
- 7. listopadu 2003 zahynuli čtyři lidé, včetně českého řidiče, při havárii českého autobusu u slovenského Ružomberoku. Autobus narazil do návěsu nákladního auta, který se předtím uvolnil a přejel do protisměru
- 25. června 2004 si nehoda autobusu s dětským zájezdem vyžádala dva mrtvé a 36 zraněných. Příčinou nehody v obci Šuja mezi Žilinou a Prievidzou byla rychlá jízda
- 26. července 2004 narazil český autobus společnosti Kingscourt Express do kamionu na dálnici mezi belgickou Lovaní a německými Cáchami. Řidič autobusu zahynul
- 30. července 2004 havaroval český autobus mezi slovenskými obcemi Spišský Hrhov a Levočou. O život při nehodě přišel
jeden cestující, dalších 55 bylo zraněno - 28. června 2006 zemřel čtrnáctiletý Čech při nehodě českého autobusu u slovenských Malacek. V autobuse se do Prahy vracelo 45 turistů, většinou dětí, ze školy v přírodě v Černé Hoře. Příčinou havárie byl zřejmě mikrospánek řidiče
- 1. července 2006 zahynula jedna Češka a 14 lidí bylo zraněno při nehodě autobusu mezi východoslovenskými obcemi Chminianská Nová Ves a Svinia nedaleko Prešova. Šlo o zájezdový autobus plzeňského dopravce, který mířil na Ukrajinu
Podle deníku News autobus vletěl mezi stromy u silnice B2 nedaleko česko-rakouských hranic, spadl ze čtyřmetrové výšky na bok a převrátil se na střechu.
Řidič autobusu vypověděl, že ho zatlačilo ke straně vozovky předjíždějící osobní auto. Autobus se pak dostal do smyku a řidič osobního automobilu údajně ujel.
Rakouský policista na místě nehody však ČTK řekl, že se řidič autobusu zřejmě v mlze lekl srny, která stála na kraji vozovky, a strhl řízení. "Byla mlha a na kraji silnice prý stála srna, které se řidič lekl a strhnul řízení doleva," řekl novinářům Herbert Winkelbauer z policie ve Schremsu. Informaci, že nehodu způsobilo jiné auto, policista nepotvrdil.
"Je to neštěstí, syn je zkušený řidič, nikdy žádnou nehodu nezavinil a s autobusy jezdí už deset let. Také za autobus dám ruku do ohně, je to zánovní špičkový vůz, má najeto tak 150.000 kilometrů," řekl novinářům majitel přepravní společnosti František Kůs.
"Tohle byl poslední turnus, autobus do Chorvatska jel prázdný už v pátek a dva řidiči měli dost času na odpočinek," zdůrazňoval.
Poté, co policie zkontrolovala tachograf, si trochu oddychl. Údaj podle něho ukázal, že řidič jel rychlostí 80 kilometrů v hodině a také střídání řidičů bylo v pořádku.
"Vyšetřování příčiny nehody dosud neskončilo," řekl nicméně novinářům vrchní inspektor policie Herbert Böhm.
Náročná záchrana, řidič nezraněn
Na místo neštěstí bylo vysláno na 30 vozů záchranné služby se šesti lékaři, tři vrtulníky a deset hasičských vozů, uvádí APA. Přistání vrtulníků však z počátku znemožňovala mlha.
Zhruba tři hodiny po tragédii autobusu, který vezl z chorvatského Zadaru mentálně postižené klienty ústavu ve Stodu u Plzně, byly na místě stále desítky rakouských hasičů a policistů, vzápětí přijel i jeřáb, aby vytáhl autobus z příkopu.
Asi deset cestujících bylo v autobusu vklíněno, z vraku je museli vytahovat hasiči. Aby se k nim vůbec dostali, museli odšroubovat několik sedaček.
Těžce zraněné nakonec rozvezly helikoptéry do ústřední nemocnice v Sankt Pöltenu a do vídeňské nemocnice Donauspital. Čtyři cestující jsou v péči Červeného kříže. Ostatní pasažéři, včetně řidiče, jsou v okolních nemocnicích, především v Gmündu.
Záchranáři měli nesnadnou situaci, protože kromě jazykové bariéry bylo obtížné od postižených lidí zjistit, co je vlastně bolí. "Byli jsme na místě nehody během deseti minut, všichni záchranáři udělali v krátké době, co bylo možné, aby stav zraněných stabilizovali," řekl novinářům velitel hasičů Wolfgang Grafenberger.
SOBOTNÍ TRAGÉDIE: Šest mrtvých ve švýcarském tunelu
Autobus značky Bova patří firmě KůsBus. Její spolumajitel František Kůs ČTK řekl, že autobus řídil jeho jednatřicetiletý syn, který vyvázl bez zranění. Podle majitele firmy je to zkušený řidič. Spolu s dalším kolegou do Chorvatska jel už v pátek, takže měl dostatek času na odpočinek před cestou do Česka.
Autobus byl podle Kůse v dobrém technickém stavu. Krátce po nehodě se podařilo najít dva zapisovače jízdy, které nesou informace o havárii. Ty potvrdily, že řidič jel v okamžiku nehody povolenou osmdesátkou.