Česko ztíží cizincům jazykové testy. Pro Vietnamce to může být problém, říká expertka

Radek Dragoun Radek Dragoun
8. 3. 2019 18:56
Cizinci, kteří budou chtít v Česku získat trvalý pobyt, by měli již v tomto roce skládat těžší jazykové zkoušky. Dosud stačila znalost na úrovni A1, ta je však podle ministerstva vnitra nedostačující a umožňuje cizincům dorozumět se jen na základní úrovni. Nově by úředníci vyžadovali po cizincích češtinu na úrovni A2. Se zpřísněním podmínek by však podle ředitelky Sdružení pro integraci a migraci Magdy Faltové mohli mít problém především lidé neslovanských národů, navíc podle ní není zřejmé, proč stát chce k takovému kroku sáhnout.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock.com

Pokud chce cizinec v Česku požádat o trvalý pobyt, jednou z podmínek pro jeho uznání je složení testu z češtiny. Přestože u něj momentálně neuspěje zhruba 39 procent uchazečů, do budoucna by měl být ještě obtížnější.

Podle ministerstva vnitra se na tom shodl tým expertů složený ze zástupců integračních center, resortu školství či pražského magistrátu.

Ostatní státy mají vyšší požadavky

Jazyková bariéra bývá nejobtížnější překážkou v úspěšné integraci a ztížení testů ministerstvo vnitro chápe jako prostředek motivace cizinců se v češtině zlepšit. "Současná požadovaná úroveň A1 je poměrně nízká a umožňuje cizincům dorozumění pouze na základní úrovni. V rámci Evropské unie nastavuje obdobnou zkoušku na úroveň A1 pouze Česko a Francie, ostatní státy mají u obdobné zkoušky vyšší požadavky." vysvětluje mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá. 

Jednotlivé definice úrovní stanovuje Společný evropský referenční rámec pro jazyky, podle kterého je člověk se znalostí A1 schopný vést velmi jednoduché rozhovory při návštěvě lékaře, při nákupech nebo při cestování veřejnou dopravou.

To je ale podle ministerstva vnitra u žadatelů o trvalý pobyt málo. Cizinci, kteří se chtějí nastálo usadit v Česku, zde obvykle musí žít alespoň pět let. Ministerstvo se domnívá, že za tu dobu by jejich znalosti jazyka měly být větší. "Předpokládá se, že po pěti letech pobytu by cizinci měli být schopni dorozumět se na úrovni A2 a zapojit se tak plnohodnotně do života v české společnosti," říká mluvčí resortu Malá.

Postrádáme analýzu, proč je změna nutná

Ředitelka Sdružení pro integraci a migraci Magda Faltová však upozorňuje, že ani tak dlouhá doba pobytu v Česku nemusí nutně znamenat, že cizinci budou češtinu na této úrovni zvládat. "Je nutné se na to dívat v nějakém kontextu. Představte si, že pojedete do Vietnamu a učíte se vietnamsky. A vedle toho několik hodin denně pracujete, vychováváte děti a tak dále. Takže kapacitu docházet na pravidelné kurzy jazyka mít úplně nebudete," říká Faltová.

Domnívá se, že ztížení zkoušek by mohlo způsobit velké komplikace především cizincům z jiných než slovanských zemí, například Vietnamcům, kteří jsou třetí největší národnostní menšinou v Česku. Jejich mateřština spadá do zcela odlišné jazykové skupiny a naučit se česky je pro ně náročnější než třeba pro Ukrajince.

Lektorka češtiny Jitka Krauzová upozorňuje, že roli hrají i další faktory. "Samozřejmě pro cizince je náročnější se dostat na úroveň A2 a záleží na mnoha faktorech, jako je věk, jazykové nadání nebo kontakty s Čechy, které ovlivňují dobu, za kterou této úrovně dosáhnou," říká Krauzová z Jazykové školy hlavního města Prahy.

Faltové se na myšlence zpřísnění testů nelíbí zejména to, že jí nepředcházela analýza, která by prokázala potřebu jejího zavedení. "Nemůžu říct, že jsme a priori proti, ale chybí nám analýza, proč je stávající úroveň nedostatečná. Pokud zpřísňující opatření není založeno na nějakých datech, tak se ptáme, proč ho chce stát přijmout," říká Faltová. Podle jejích zkušeností však cizincům pro opatření základních potřeb postačí i úroveň, kterou po nich vyžaduje stát již nyní.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 8 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy