Česko očekává vlnu AIDS z východu

Zdeněk Mihalco
28. 11. 2006 14:18
Česko - V Česku se v příštích letech nejspíš projeví epidemie viru HIV ve východní Evropě. Vážná je situace zejména v Rusku a na Ukrajně.
Foto: Ondřej Besperát

Obavy z šíření smrtelné chorby do České republiky potvrzují i odborníci. "Reálně hrozí, že se kritická situace ve východoevropských zemích projeví i na šíření nemoci v Česku," říká Jaroslav Jedlička ze Státního zdravotního ústavu.

Ve východoevropských zemích se za poslední dva roky podle Světové zdravotnické organizace zvýšil počet nemocných o sedmdesát procent. 

V Česku bylo ke konci října letošního roku registrováno 899 případů onemocnění virem HIV. "Oproti statistikám očekáváme, že ve skutečnosti žije v Česku asi pětkrát více nakažených." odhaduje Jaroslav Jedlička ze Státního zdravotního ústavu.

Číslo HIV pozitivních v Česku by se tak podle odhadů mohlo blížit pěti tisícům.

Foto: Aktuálně.cz

Milion v Rusku

V Rusku je nositelem viru HIV asi milion lidí. Na Ukrajině je smrtícím virem podle odhadů OSN nakaženo nejméně 1,5 procenta ze 48 miliónů tamních obyvatel. 

"Rozhodně to není tak, že je každý Ukrajinec potenciálním nositelem viru HIV," zdůrazňuje Jaroslav Jedlička. Ukrajina podle něho potřebuje mezinárodní pomoc. 

"AIDS nezná hranice," říká pracovník České společnosti AIDS Vladimír Ondris, který má na starosti propagaci boje proti nemoci. I podle něho je pravděpodobné, že počet nemocných v Česku se bude rychle zvyšovat.

Přispět na boj proti AIDS na Ukrajině můžete ZDE. Snímky fotografa Jana Šibíka zachycující život HIV pozitivních na Ukrajině si můžete prohlédnout ZDE.

Osvědčení není nutné

Mnoho evropských států a například i USA vyžaduje u přistěhovalců a legálních pracovníků osvědčení, že nejsou nositeli viru HIV. Česká republika tento doklad nevyžaduje.

"Vyplývá to z doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO)," uvedl  David Přinesdom z ministerstva zdravotnictví. "Přijali jsme závazky OSN, kterými na sebe bereme povinnost léčit všechny nositele viru HIV bez ohledu na státní příslušnost. To, že je někdo nositelem viru HIV, proto nemůže být důvodem, aby mu vrepublice byl odmítnut azyl."

Ministerstvo podle Přinesdoma ani nepředpokládá, že by se na tomto postojí v nejbližší době něco změnilo.

Foto: Aktuálně.cz

Slováci potvrzení vyžadují

Sousední Slovensko potvrzení od cizinců žádá. "Vyžadujeme doklad o bezinfekčnosti HIV od cizích státních příslušníků, kteří přicházejí za prací," potvrzuje Danica Staněková ze Slovenské zdravotnické univerzity.

Na Slovensku žije nejméně 275 osob infikovaných virem HIV. Podle odborníků je současná situace na Slovensku i ostatních zemích střední Evropy srovnatelná s Českem.

Ministerstvo: Navýšíme prostředky

Jaroslav Jedlička si stěžuje, že Národní program boje proti AIDS je zcela nedostatečně financován. Podle něj není dostatek peněz zejména na prevenci. 

ČTĚTE O AIDS VÍCE
Autor fotografie: Aktuálně.cz

ČTĚTE O AIDS VÍCE

PŘÍBĚH Z NAMIBIE

Rozhovor s namibijskou dívkou Liwy Samaria o tom, jaký je život s virem HIV v těle.

Nahlédněte do deníků, které Liwy Samaria sepsala o svém zápase s AIDS.

Lidé jsou méně ostražití. Podle výzkumu společnosti ACNielsen od roku 2003 klesá prodej kondomů. "Lidé ztratili ostražitost," říká odborník z České společnosti AIDS Vladimír Ondris. "Situace je podobná v celé Západní Evropě."

Podle výzkumů je používání kondomů během pohlavního styku v Česku mnohem méně časté než v zemích Západní Evropy nebo i v přísně katolickém Polsku.

Ministerstvo zdravotnictví slibuje, že letos dotaci na program boje proti AIDS zvýší. 

Měla by činit 28 milionů korun, zatímco loni to bylo pouze 16 milionů. "Rozpočet budeme rozepisovat až počátkem příštího roku, takže výše dotace se ještě může změnit," upřesnil David Přinesdom z ministerstva zdravotnictví.

Obklopeni virem

Nemocných AIDS rychle přibývá kromě východní části Evropy také ve velkých evropských městech, například v Berlíně nebo Londýně. Trvale kritická je situace v subsaharské Africe.

V celé střední Evropě je situace stále relativně dobrá. "Do roku 1989 to byly uzavřené země a virus se šířil omezeně. Zafungovaly i dobré programy bojující proti nemoci a kvalitní preventivní programy," tvrdí Jedlička. 

Ve světě žije 39,5 milionů HIV pozitivních, z toho 2,3 milionu dětí mladších patnácti let.

 

Právě se děje

Další zprávy