Brno, Olomouc - Po pravé ruce si všimněte oblíbeného křesla Jana Adama Ondřeje, po levé zase židle, na které sedával Jana Nepomuk Karel. Tak nějak budou možná už v nadcházející sezóně mluvit průvodci na zámku ve Valticích.
Ten totiž vedle zámků v Lednici a Šternberku dostal příležitost nakoupit mobiliář na aukci, která se koná na apríla v Amsterdamu.
Lichtenštejnové potřebují provětrat své mohutné sbírky. Prodávají mimo jiné i nábytek a artefakty, které kdysi užívali jejich předkové ve svých třech moravských sídlech.
A čeští památkáři získali ze státní pokladny miliony korun, za které můžou části původního mobiliáře vrátit zpět do Šternberku, Lednice a Valtic.
Lichtenštejnové si mobiliář z Moravy do Vaduzu odvezli před koncem druhé světové války. Narozdíl od nemovitostí jim tak zůstal.
Valtice chtějí nábytek, Lednice obrazy
Jakou sumou budou v Amsterdamu disponovat, ani co přesně plánují nakoupit, památkáři prozradit nechtějí.
"Prozradit, kolik máme peněz, by bylo nejhorším porušením taktiky. Není dobré, když ostatní vědí, jestli jsme v půlce aukce již bez peněz, nebo naopak čekáme na zajímavější kousek," vysvětlil kastelán valtického zámku Michal Tlusták.
Prozradil jen, že Valtice se zaměří především na barokní nábytek. "Rekonstruujeme druhé patro, kde bude barokní obrazárna. Obrazy máme, chceme je doplnit dobovým nábytkem," uvedl Tlusták.
Jedním z nejdražších kousků úterní aukce je přitom právě bohatě zdobený drážďanský sekretář, který by se mohl prodat i za čtyři miliony korun.
Naopak na zámku v Lednici zase chybí obrazy, které interiéry v minulosti zdobily. "Bývaly to hlavně obrazy z devatenáctého století, ale také starší holandští mistři," napověděla kastelánka zámku Lednice Ivana Holásková.
V Amsterdamu by tak památkářům mohla padnout do oka třeba německá olejomalba maďarské zříceniny z devatenáctého století za odhadních sedmdesát tisíc korun nebo o dvě stě let mladší holandský výjev rolníků hrajících karty v jeskyni za trojnásobnou cenu.
Poslední šance jak získat zpět tapisérie
Na Šternberku mají zase zálusk na tapisérie. Místnosti moravského hradu jimi bývaly bohatě vyzdobené. "Ještě za první republiky tam visely, teď už nemáme žádnou," řekla olomoucká památkářka Lenka Vaňková.
"Pokud by se nám podařilo některou tapisérii získat, bylo by to úžasné. Dali bychom ji do sálu, ve kterém kdysi skutečně visela," plánuje Vaňková. Aukce je podle ní poslední možností, jak tapisérie na Šternberk vrátit.
Tapisérie může vyjít až na čtyři sta tisíc, na Šternberku mají ovšem tu "výhodu", že majetku, který býval na jejich zámku, je v aukci mnohem méně než toho z Lednice a Valtic.
"Stejně je dopředu nemožné říct, co přesně koupíme. Co vypadá dobře v katalogu nebo na internetu, může být ve skutečnosti ve velmi špatném stavu," vysvětlil valtický kastelán Tlusták.
"Nemůžeme kupovat něco, u čeho víme, že restaurování by převýšilo pořizovací cenu," přikyvuje Holásková.