Česko je na prahu chřipkové epidemie, zemřelo už 5 lidí

ČTK ČTK
7. 1. 2013 16:35
Plošnou epidemii už hlásí Francie, Dánsko, Británie, Norsko a Belgie
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Česko je podle hlavního hygienika ČR Vladimíra Valenty na počátku epidemického výskytu chřipky. Se závažnými komplikacemi bylo k dnešnímu dopoledni hospitalizováno 30 lidí, z nich pět zemřelo.

Sdělila to mluvčí ministerstva Viktorie Plívová s tím, že nikdo z hospitalizovaných nebyl proti chřipce očkován. Plošnou epidemii hlásí v Evropě pět států - Francie, Dánsko, Británie, Norsko a Belgie.

Podle národní referenční laboratoře pro chřipku potvrzují laboratorní vyšetření v ČR výrazný nárůst viru prasečí chřipky A(H1N1). V Evropě jsou zjišťovány chřipkové viry typu A(H1N1), A(H2N3) a B.

"Hodnota nemocnosti akutními respiračními infekcemi v ČR u dospělé populace ve věku 25 až 59 let překročila v uplynulém týdnu nemocnost hlášenou v posledním předvánočním týdnu," uvedla k nárůstu počtu onemocnění mluvčí.

Podle národní referenční laboratoře přibylo v Česku potvrzených chřipkových infekcí typu A na přelomu roku, jednoznačně převažuje subtyp A(H1N1), v menší míře byly prokázány také subtypy A(H3N2) a typ B.

Objevily se těžké průběhy chřipky komplikované zápalem plic, kdy byla nutná přístrojová podpora dýchání. Pacienti jsou léčeni antivirotiky.

Komplikace se objevily u pacientů oslabených chronickou nemocí, jako je cukrovka nebo rakovina, a také u nadměrně obézních lidí. Komplikované průběhy chřipky byly v Praze a krajích Středočeském, Plzeňském, Jihočeském, Královéhradeckém, Libereckém a Zlínském.

Podle výrobce bylo do ČR dodáno 3600 balení antivirotika Tamiflu. Valenta radí očkování zejména lidem oslabeným chronickou nemocí. Na komplikace chřipky zemře každý rok v České republice 2000 lidí, v epidemii onemocní zhruba jeden milion lidí.

Hlavní přenašeči jsou děti

Očkování hradí zdravotní pojišťovny lidem z rizikových skupin, tedy lidem nad 65 let, pacientům s cukrovkou, vážnějším onemocněním srdce a cév, plic, dýchacích cest, ledvin či dlouhodobě pobývajícím ve zdravotnických a sociálních zařízeních. Doporučeno je také očkování zdravotníků, kteří o ně pečují.

Děti jsou hlavními přenašeči infekce, v epidemii tvoří velký podíl nemocných. Nově tedy je doporučeno očkovat i děti od půl roku do tří let.

Podle předsedy České vakcinologické společnosti profesora Romana Prymuly ochrání očkování až 90 procent zdravých dospělých, u seniorů sníží až o 70 procent počty hospitalizací pro zápal plic a až o 80 procent riziko úmrtí.

Náklady spojené s léčbou chřipky si v ČR ročně vyžádají podle odborných odhadů 40 miliard korun, z toho 33 miliard jsou ztráty ve výrobě.

 

Právě se děje

Další zprávy