Česko čeká deštivý týden. O víkendu bude až 22 stupňů

ČTK ČTK
15. 5. 2023 9:28
Nacházející týden bude provázet déšť, který bude zejména z úterý na středu vydatný. Postupně by měly srážky ubývat. O víkendu se mohou objevovat ojediněle a nejvyšší teploty překročí 20 stupňů Celsia. Nejchladnějším dnem týdne bude středa, kdy bude maximálně mezi 10 až 14 stupni. Ve čtvrtek už budou teploty mírně vyšší, nicméně ráno se mohou objevit ještě přízemní mrazíky, varují metrologové.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

V pondělí má podle meteorologů Českého hydrometeorologického ústavu pršet na většině území republiky a deštivé budou i další dny. "Vydatně pršet bude především z úterý na středu. Do čtvrtka spadne většinou 15 až 45 milimetrů, na jihu a východě ojediněle kolem 60 milimetrů," uvedli meteorologové.

Podle nich bude počasí v Česku ovlivňovat frontální systém spojený s tlakovou níží Minerva. Ta v pondělí a v úterý přinese do Itálie a na Balkán vydatný déšť a silné bouřky, doprovázené nárazy větru, vysokou bleskovou aktivitou a kroupami. Následně se její vliv rozšíří k severu, a zaměstná tak meteorology od centrálního Středomoří až do střední Evropy, doplnil Český hydrometeorologický ústav.

Nejvyšší denní teploty v Česku se v pondělí a úterý mohou někde ještě dostat k 18 až 20 stupňům, ve středu pak spadnou na průměrných 12 stupňů. Poté se bude pozvolna oteplovat a v sobotu by už mohlo být v průměru 20 a v neděli 22 stupňů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 37 minutami

Senát schválil snazší odstraňování nelegálních poutačů u silnic

Odstraňování nelegálních reklamních poutačů, které se objevily u silnic, by měli řešit správci nebo vlastníci komunikací. Senát to dnes schválil v rámci vládní novely, která transformuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z příspěvkové organizace na státní podnik. Transformace má podle vlády zlepšit prověrku finančních toků a také přinést větší konkurenceschopnost na trh práce, aby ŘSD jako státní podnik mohlo lépe platit svoje odborníky.

Pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno. Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka reklamního poutače pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude skladovat až tři roky na jeho náklady. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat.

Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, z odstraňování nepovolených poutačů vypouští správní řízení, které je komplikované hlavně kvůli doručování různých výzev vlastníkům. Navíc se vlastníci mohou změnit nebo mohou sídlit v zahraničí, kam se jim musí doručovat korespondence.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Piráti vyloučili ze strany tři zastupitele z Prahy 1, neplnili úkoly. Trojice to odmítá

Piráti vyloučili ze strany kvůli neplnění úkolů tři zastupitele z Prahy 1 - místostarostu čtvrti Davida Bodečka, radní pro sociální oblast Ivanu Antalovou a uvolněného člena zastupitelstva Martina Ardena. Rozhodnutí strana zveřejnila na svých stránkách. Upozornil na to server Deník N. Trojice vyloučených vytvořila na radnici Prahy 1 koalici s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1, přestože členská základna Pirátů byla proti. Následně trojice odmítla z koalice vystoupit. Vyloučení na webu strany uvádějí, že většinu povinností splnili. Bodeček Deníku N řekl, že zvažuje vystoupení z pirátského klubu na pražském magistrátu.

Členská základna Pirátů už loni v listopadu rozhodla poměrem 277 ku 167 hlasů, že se Piráti nemají účastnit koalice s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1. Tři zmínění zastupitelé Pirátů v čele s Bodečkem ale již tehdy oznámili, že koaliční smlouvu vypovídat nehodlají. Rozhodčí komise pirátské strany uložila letos v únoru třem zastupitelům z Prahy 1, aby buď vyjednali novou koaliční smlouvu, nebo současnou smlouvu vypověděli a vzdali se funkcí ve vedení radnice. Zadané úkoly doteď podle komise nesplnili.

Bodeček, Antalová a Arden ve společném prohlášení na webu strany naopak tvrdí, že většinu úkolů splnili, včetně předložení nové koaliční smlouvy. "Konstatujeme, že v průběhu mimořádného přezkumu jsme se opakovaně setkali se situacemi, kdy došlo k porušování pravidla subsidiarity, šíření dezinformací a manipulacím, které negativně ovlivnily naši pozici a poškozovaly nás," sdělili. Podle rozhodčí komise však trojice předložila jen dodatek ke koaliční smlouvě, a to navíc až po uplynutí lhůty stanovené komisí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy