O korupci u lékaře ví každý šestý Čech

ČTK, jas
4. 8. 2006 13:30
Praha - Korupce ve zdravotnictví v Česku kvete. Každý šestý člověk zná někoho, kdo platil za zdravotnické služby. Lékaři tvrdí: Dá se tomu zabránit.

Každý šestý člověk v Česku zná osobně někoho, kdo za poslední dva roky zaplatil lékaři nebo zdravotnickému personálu za jeho služby.

Podle průzkumu Institutu zdravotní politiky a ekonomiky (IZPE) se lidé bojí mluvit o korupci veřejně. Jen deset procent lidí by ji oznámilo anonymně policii a pouhá tři procenta by ji přímo dosvědčila osobně u soudu.

Podle senátora ODS Tomáše Julínka se nelze divit. Lidé se bojí, že kdyby korupci oznámili, lékař je už znovu neošetři.

Úplatky ze zvyku

Podle průzkumu IZPE se nejčastěji dávají úplatky v Praze. Tady se setkal s korupcí téměř každý druhý člověk, přičemž zkušenosti lidí s úplatky rostou s věkem a zhoršujícím se zdravím.

Mezi zdravými ví o uplácení třetina, zatímco mezi lidmi s vážnými zdravotními problémy už je to více než polovina. Nejčastěji pacienti obohacují peněženky chirurgům, ortopedům a zubařům.

Foto: Jiří Kropáček

Průzkum IZPE také ukázal, že lidé dávají úplatek často ze zvyku. Může to být květina nebo láhev vína, které se považují za vyjádření spokojenosti a pacient za ně ani nemusí chtít něco navíc. Podmiňování dřívější operace tím, že pacient "věnuje" lékaři desítky tisíc korun, je už něco jiného. Takový postup odsuzují jak pacienti, tak samotní lékaři.

Rozdíl mezi těmito druhy úplatků vidí i prezident České lékařské komory Milan Kubek. ČTK také řekl, že komora korupci odmítá. Za závažnější příklady korupce považuje neprůhledná výběrová řízení a uplácení zdravotnických zařízení ze strany farmaceutických firem nebo dodavatelů přístrojů.

Korupci se dá zabránit

Lékaři se shodují, že korupce ve zdravotnictví není nutná a lze jí předejít. O tom je přesvědčen i Julínek, který je původní profesí lékař. Podle něj se dá úplatkům předcházet tím, že pacient bude mít předem jasno, co vše může od lékaře nebo zdravotnického zařízení požadovat.

"Ještě když je člověk zdravý, ví už od pojišťovny, na co všechno má nárok, je to dáno i zákonem. A když to vím, tak jsem hloupý, kdybych uplácel," prohlásil senátor.  

Mluvčí Sdružení praktických lékařů a organizátor lékařský protestů Jan Jelínek soudí, že úplatkům se dá zabránit omezováním korupčního prostředí. "Korupce není vyvolaná lidmi, ti se jen přizpůsobují prostředí," řekl Jelínek ČTK.

Podle něj kvete kroupce právě tam, kde může někdo rozhodovat o tom, jestli někdo jiný dostane to, na co má nárok. Právě proto se podle Jelinka soukromí lékaři snaží, aby nerostly pravomoci úředníků v rozhodování, co bude kterému pacientovi nebo lékaři proplaceno z veřejného zdravotního pojištění.

 

Právě se děje

Další zprávy