České soudy:Stejný případ někde trvá měsíce, někde roky

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
24. 11. 2008 17:45
Nový prezident soudců to chce změnit
Viktor Kožený a Boris Vostrý jsou stíháni jako uprchlí, soud tedy probíhá bez jejich přítomnosti.
Viktor Kožený a Boris Vostrý jsou stíháni jako uprchlí, soud tedy probíhá bez jejich přítomnosti. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Soudní spor, na jehož vyřešení čeká Severočech roky, zvládne soud v jižních nebo východních Čechách pravomocně rozhodnout za několik měsíců.

"Devatenáct let po revoluci nemají lidé stejný přístup ke spravedlnosti. Délka sporů se velmi různí," říká nový prezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník, který si vzal posílení soudů v severních Čechách jako jednu z priorit svého šestiletého funkčního období.

"To je letitý problém. Soudy třeba v Praze jsou dávno obsazené. Na sever málokdo chce," vysvětluje Lichovník, který čtrnáct let pracuje jako předseda Okresního soudu ve Ždáru nad Sázavou.

Chce přimět ministerstvo, aby posuzovalo jednotlivé soudy individuálně a do severních Čech poslalo více lidí i peněz. "Někde jsou tabulková místa naplněná, nových případů je stejně. Rozdíl je ale v tom, že soudce v severních Čechách má i stovky nevyřešených případů z minulosti," říká Lichovník.

Pomoci můžou emeritní soudci

Podle něj by situaci pomohli vyřešit i kvalifikovaní pomocníci soudců - asistenti či vyšší soudní úředníci.

Personálně by podle plánů nového vedení komory mohli pomoci i takzvaní emeritní soudci. Ti by sice už nebyli v aktivní službě, ale byli by kdykoli připraveni zastoupit například soudce na rodičovské dovolené.

"Pobírali by určitou část platu a měli by povinnost se stále vzdělávat. Takový systém výborně funguje například v Rakousku," říká další nová členka vedení Soudcovské unie, viceprezidentka Šárka Hájková, která působí na Okresním soudu v Mladé Boleslavi.

Unie: Exekutiva získala páku na předsedy soudů

Soudcovská unie se na svém víkendovém volebním sjezdu shodla i na tom, že se pokusí změnit zákon o soudech a soudcích. Jeho novela od října zavedla časově omezená funkční období pro soudní funkcionáře - předsedy a místopředsedy soudů. Do funkce je jmenuje ministr či prezident na ministrův návrh.

To chce unie změnit.

"Předsedové a místopředsedové soudů se tak stali nejslabším článkem justice," říká Lichovník s tím, že vláda (stát) může teoreticky na tyto funkcionáře tlačit, aby jednali ve prospěch exekutivy.

"Máme poměrně živou zkušenost z období komunismu, kdy soudy jednaly na základě požadavků vlády," připomněl.

 

Právě se děje

Další zprávy