České pivo se vrací do Bruselu. Plzeň otvírá ambasádu

Tereza Šídlová
1. 6. 2012 17:15
Kraj koupil dům za dvacet milionů korun ve čtvrti nedaleko institucí EU
Plzeňský dům v Bruselu se otevře v pátek večer.
Plzeňský dům v Bruselu se otevře v pátek večer. | Foto: Tereza Šídlová

Brusel - Zatímco politici na vládní úrovni si Brusel drží od těla, regiony se snaží proniknout do centra dění v unijní metropoli.

Na mapě Bruselu bude od pátku nový český bod. Dvacet čtyři milionů do luxusní bruselské adresy investoval  Plzeňský kraj, který tu otevírá svou vlastní ambasádu.

Po pár letech, co skončila bruselská restaurace Le Golem, se v ní má mimo jiné otevřít nová česká hospoda, s plzeňským pivem a zatím alespoň s občasnou otvírací dobou.

České kraje si začaly hledat vlastní bydlení poté, co zkrachovala idea Českého domu, který měl zastřešovat české vládní a regionální agentury i firmy snažící se prosadit v Bruselu.

Kraje v Bruselu usilují hlavně o prostředky z unijních fondů. A také vysvětlují Evropské komisi, co se s evropskými penězi v Česku děje. Loni Plzeňský kraj zaplatit pokutu sto milionů korun za systémové chyby v čerpání peněz.

Za 15 let se to Plzeňským vrátí

Jediným krajem, který má v Bruselu svůj vlastní dům, byla zatím Praha. Středočeský kraj má své sídlo pronajaté a přebývá nedaleko Plzeňského domu s podobně strategickým přístupem k bruselským institucím.

"Dům jsme koupili poté, co skončil projekt Českého domu v Bruselu, a pronájem v původní budově byl neúnosně drahý," řekl v unijní metropoli Aktuálně.cz šéf plzeňského zastoupení v Evropské unii Zbyněk Prokop.

"Počítáme s návratností investice do patnácti let. Pokud by to nestačilo, jsme připraveni reprezentační prostory předělat například na další kanceláře a ty pronajmout," uvedl dále.

Ušetřit se má také na ubytování vyslance kraje v Bruselu, v místě zastoupení je i bydlení 1 plus 1.

"Zakoupit nemovitost v Bruselu bylo rozhodnutí zastupitelstva napříč politickými stranami. Oproti drahým bruselským pronájmům ušetříme ročně milion korun," říká hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec (ČSSD).

Samotný dům stál v přepočtu dvacet milionů korun, na čtyři miliony vyšla rekonstrukce.

Už nyní Plzeň bude prostory na poklidném bruselském náměstí Jamblinne de Meux pronajímat dalším dvěma českým krajům: Jihomoravskému a Pardubickému.

Pár minut ke Komisi

Plzeňský klub v přízemí nové ambasády Plzně v Bruselu.
Plzeňský klub v přízemí nové ambasády Plzně v Bruselu. | Foto: Tereza Šídlová

Že kraj na novém sídle nešetřil, je zjevné už z polohy nové budovy.

Bílý secesní dům, z nějž se na sebe budou tři české kraje snažit upoutat pozornost EU, je sice nenápadný a leží spíš v rezidenční tiché čtvrti naproti parku a hřišti, jen pár stovek metrů odtud se ale nachází „evropská čtvrť" Bruselu, kde se rozhoduje o eurodotacích a směrnicích, které mají dopad i na české regiony.

Za deset minut mohou čeští krajští úředníci dojít do prosklených budov Evropské komise a o kousek dál i do Evropského parlamentu.

Plzeňský dům se na sebe bude snažit upozornit plzeňským pivem, už začátkem týdne byla v přízemí budovy, kde se nacházejí reprezentační prostory, nainstalovaná pípa. A také televizní obrazovka.

"Hospodu budeme zatím otevírat spíš příležitostně, chceme, aby se tu třeba scházeli Češi, když se bude hrát fotbal nebo hokej," uvedl také Prokop.

Do vybavení klubu investoval podle vyjádření kraje Plzeňský prazdroj půl milionu korun.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Sháníte nemovitosti na prodej?

Krach Českého domu

České kraje se musely poohlédnout po nové adrese loni, když ministerstvo zahraničí odpískalo projekt Českého domu v Bruselu, který se slavnostně otevíral před českým předsednictvím Evropské unii v roce 2007.

Jako jediný v původní budově, kde už zůstalo jen „české patro",  sídlí poslední kraj, Ústecký.

Jako první si náhradní prostory našel Středočeský kraj. Ten sídlí nedaleko toho Plzeňského a i tam se prostory sdílejí, spolu se Středočechy tam sídlí Liberecký a Olomoucký kraj.

Když ale sídlo trojice českých krajů, který provozuje Středočeský kraj, začátkem týdne Aktuálně.cz navštívilo, bylo tam prázdno. Jen jedna stážistka Olomouckého kraje chystala debatu o evropských dotacích na půdě Evropského parlamentu.

Vláda má v Bruselu dvě ambasády, jednu při Evropské unii a druhou, která udržuje vztahy s Belgií.

 

 

Právě se děje

Další zprávy