Nový šéf ČD: Snížím náklady, bude se i propouštět

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
Aktualizováno 21. 2. 2014 13:05
Novým šéfem Českých drah se po odvolaném Daliboru Zeleném stal Daniel Kurucz.
Daniel Kurucz.
Daniel Kurucz. | Foto: ČTK

Praha - Novým šéfem Českých drah (ČD) se dnes stal dosavadní náměstek ředitele ČD pro ekonomiku a techniku Daniel Kurucz. Na prvním zasedání ho zvolilo nové představenstvo firmy, které ustavila dozorčí rada drah ve čtvrtek. Jmenování Kurucze se očekávalo. Novým náměstkem pro ekonomiku je Pavel Krtek, který byl ve čtvrtek dozorčí radou jmenován členem představenstva.

Nový šéf drah avizoval, že plánuje snížit náklady zhruba o 200 milionů korun. "Máme připravený i plán propouštění v rámci úprav nového grafikonu, ale nejde určitě o stovky lidí," řekl novinářům. České dráhy mají v současnosti téměř 15 700 zaměstnanců.

Do Skupiny ČD patří kromě mateřské společnosti České dráhy například dceřiné společnosti ČD Cargo (přeprava nákladu), Výzkumný ústav železniční, ČD Reality, společnost DPOV (opravy a modernizace železničních vozidel) nebo ČD-Telematika (služby v oblasti telekomunikací a informatiky). Dráhy podle Kurucze nevylučují, že v některých firmách se budou svého vlastnického podílu zbavovat a v některých ho naopak navyšovat. "Musíme v rámci analýzy, kterou ještě nemáme k dispozici, zjistit, zda dává smysl majetková účast ve firmách, kde nemáme stoprocentní vlastnictví. Může se ale stát, že budeme uvažovat i o navýšení podílu," uvedl nový šéf ČD.

Dozorčí rada Českých drah už ve čtvrtek odvolala představenstvo firmy včetně dosavadního ředitele Dalibora Zeleného a zvolila nové. Předsedou představenstva se už včera stal právě nový šéf Českých drah Daniel Kurucz, který byl už členem odvolaného představenstva.

Nový generální ředitel Českých drah Kurucz je někdejším šéfem pardubické chemičky Synthesia, tedy jedné z firem koncernu Agrofert, a také bývalý člen představenstva holdingu Andreje Babiše.

V Cargu lidi měnit nebudu

Krátkodobou prioritou ČD je podle nového šéfa příprava prodeje železničních stanic a nádraží Správě železniční a dopravní cesty (SŽDC). K tomu je potřeba souhlas ministerstva dopravy, který ještě dráhy nezískaly. "Postupujeme tak, aby veškeré záležitosti byly hotovy do poloviny roku 2014," uvedl Kurucz. Krátkodobým úkolem je podle něj také dořešit arbitráže a právní spory s konkurencí i některými dodavateli.

Střednědobě je podle ředitele ČD potřeba vytvořit strategii celé skupiny ČD, tedy i pro ČD Cargo, zajistit stabilitu financování a učinit strategické rozhodnutí, jaká bude budoucnost jednotlivých firem ČD. "Je třeba vytvořit strategii opravárenství a vytvořit obchodní plán pro všechny firmy. Je také potřeba zvýšit konkurenceschopnost ČD," uvedl.

V souvislosti s ČD Cargo Kurucz uvedl, že neplánuje změnu managementu. Upozornil, že firma má k 20. červnu splatné dluhopisy za miliardu korun. "Předpokládám, že dluhopisy budeme revolvovat. Pokud se to nezdaří, tak máme již dohodnuté financování z jiných zdrojů," uvedl Kurucz.

Do představenstva Českých drah byli s účinností od 21. února jmenováni vedle Kurucze ještě současný náměstek generálního ředitele pro osobní dopravu Michal Štěpán a Pavel Krtek, který podle sdělení ČD železniční dopravu zná z působení ve firmách Unipetrol doprava a OKD doprava. V představenstvu tak vedle Zeleného skončil také Karel Otava.

Odvolaný šéf Českých drah Dalibor Zelený podle Kurucze uvedl, že si nedokáže představit další působení ve skupině Českých drah. Dnes byl také podle šéfa ČD znovu jmenován ředitelem odboru kolejových vozidel Rostislav Novák. Ten byl v polovině února podle informací z médií odvolán. Jeho odborem protéká na drahách nejvíce peněz.

V Synthesii Kurucz skončil překvapivě

Ministr dopravy Antonín Prachař (ANO) řekl, že úkolem pro celý management drah bude posílit ekonomiku firmy a podporovat osobní dopravu. "Chceme posílit kontrolní činnost Českých drah a chceme se jednoznačně soustředit na ekonomiku a kontrolu. Chceme posílit diskusi s kraji a rozvíjet dále osobní dopravu," uvedl Prachař.

Ministerstvo podle něj předloží vládě návrh na složení nového řídicího výboru, který by měl popřípadě následně obměnit dozorčí radu.

Daniel Kurucz se stal členem představenstva ČD loni v létě při rozsáhlé personální obměně vedení firmy, při které padl dlouholetý šéf drah Petr Žaluda. O možnosti, že se Kurucz stane novým ředitelem ČD, se v médiích spekuluje již od ledna.

Předchozím působištěm Kurucze byla společnost Agrofert Holding. Od července 2011 do března 2013 byl ředitelem pardubické chemičky Synthesia (součást skupiny Agrofert). Od února 2011 do března 2013 zasedal v představenstvu Agrofert Holding.

Z čela pardubické chemičky Synthesia byl překvapivě odvolán loni v březnu. Podnik přitom pod jeho vedením vytvořil v roce 2012 čistý zisk 251 milionů korun, což byl nejlepší hospodářský výsledek Synthesie za dlouhé období. Podle Kuruczova vyjádření byla důvodem jeho odvolání změna řídicí struktury mateřské společnosti Agrofert.

Dalibor Zelený byl generálním ředitelem Českých drah od loňského července. Na konci ledna mu dozorčí rada společnosti prodloužila manažerskou smlouvu do konce února. Do čela drah Zelený nastoupil po rozsáhlé personální výměně původního managementu, kterou krátce po svém nástupu prosadil ministr dopravy v úřednické vládě Zdeněk Žák.

Státní firma České dráhy je dominantním osobním železničním přepravcem v Česku. Prostřednictvím dceřiné společnosti ČD Cargo podniká také v nákladní dopravě. Předloni skupina České dráhy vykázala ztrátu 1,6 miliardy korun po zisku 491 milionů v roce 2011, což bylo způsobeno hlavně dvoumiliardovou ztrátou ČD Cargo. Za loňský rok firma hospodářské výsledky zatím nezveřejnila. Uvedla jen, že počet cestujících jí vzrostl o půl milionu na 169,3 milionu lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy