Česká odkaliště bez závad. Slovensku hrozí katastrofa

Michal Štůsek Michal Štůsek
20. 10. 2010 20:45
Kontroly odkališť nenašly žádná nebezpečí
Skládka popílku z elektrárny Počerady
Skládka popílku z elektrárny Počerady | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Kontrola pětačtyřiceti odkališť v České republice nezjistila žádná pochybení. Vyplývá tak z předběžného průzkumu, který provedlo Aktuálně.cz.

Informaci později redakci potvrdila i tisková mluvčí Generálního ředitelství hasičů ČR Ivana Svitáková. "Všech 45 kontrol proběhlo bez závad," uvedla mluvčí.

Prověrku se rozhodlo provést Ministerstvo vnitra na základě nedávné tragédie v západomaďarské Ajce. Počátkem října zde toxické bahno z hliníkárny společnosti MAL zaplavilo tři obce. Devět lidí při ekologické katastrofě zemřelo, 150 bylo zraněno a stovky přišly o střechu nad hlavou.

Krajské hasičské sbory prováděly kontroly od minulého týdne. Termín pro odevzdání výsledků byl 20. říjen.

Vše je v pořádku

Nejvíce - celkem devět - odkališť kontrolovali členové z úseku prevence na Ústecku. "Všechny kontroly dopadly bez závad," uvedl mluvčí Lukáš Marvan. Podle něj se kontroloři zaměřili především na dodržování technických a bezpečnostních podmínek, přístupnost odkališť a správné značení.

"Odkaliště se nacházejí prakticky u všech elektráren a jsou pod stálou kontrolou jak našich, tak i externích specialistů na ochranu životního prostředí. Postupně jsou rekultivována a vracena zpět přírodě," sdělila Aktuálně.cz Eva Nováková z energetické společnosti ČEZ, která má na Ústecku pět kontrolovaných míst.

K obdobnému výsledku došly i kontroly třech odkališť v jižních Čechách. "V rámci fyzické kontroly odkališť nebylo zjištěno viditelné porušení celistvosti a stability hrází a kontrolovaná odkaliště nevykazovala jiné znaky poškození," shrnula výsledek mluvčí krajských hasičů Vendula Matějů.

Prohlédněte si fotografie některých odkališť 

Na většině kontrolovaných míst se v současné době používá metoda suchého ukládání. Společnosti, které za lokality zodpovídají, jsou navíc pravidelně kontrolovány, jak ze strany státní správy, tak i zaměstnanci přilehlých elektráren, či jiných firem, které vzniklý odpad ukládají.

Podle výsledků by nemělo hrozit ani protržení hrází, jako se tomu stalo v Maďarsku.

Riziko ekologické katastrofy na Slovensku

Kontrola odkališť na Slovensku naopak možné nebezpečí odhalila. "Na odkališti Slovinky je stav neuspokojivý a při abnormálních deštích může být zvýšené riziko havárie," uvedl pro ČTK Attila Lovász ze slovenského ministerstva zemědělství.

Pokud by došlo k protržení hráze, do okolí by se vylily statisíce tun kalu s vysokým obsahem arzenu, který by zaplavil některé okolní domy až do třímetrové výšky. Podle získaných výsledků skládka ohrožuje i nedaleké město Krompachy.

Stát chce situaci ve Slovinkách řešit s pomocí evropských fondů. Majitel odkaliště je totiž v konkurzu a nemá na sanaci hráze peníze.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko je ochotné prodloužit odzbrojovací smlouvu s USA bez podmínek

Ruská federace je připravena bez jakýchkoliv podmínek a diskusí prodloužit smlouvu se Spojenými státy o omezení strategických útočných zbraní (START). Prohlásil to ve čtvrtek prezident Vladimir Putin při poradě o vojenských záležitostech.

Smlouva START, jejíž obnovenou podobu podepsali v roce 2010 v Praze prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv, je poslední platnou odzbrojovací smlouvu mezi oběma jadernými velmocemi. Platnost smlouvy vyprší 5. února 2021, může být ale prodloužena o pět let. "Rusko je připraveno neprodleně, co možná nejrychleji, do konce letošního roku, bez jakýchkoliv předběžných podmínek smlouvu prodloužit," prohlásil Putin podle agentury Interfax.

Zdroj: ČTK
Další zprávy