Maďarské jedovaté bahno děsí Bulhary. Přinese ho Dunaj?

Monika Horáková
6. 10. 2010 13:00
Bahno by se do Bulharska mohlo dostat nejdříve 12. října.
Foto: Reuters

Budapešť/Sofie - Jedovaté bahno, které se v pondělí večer nečekaně rozlilo do tří maďarských vesnic a zabilo čtyři lidi, by se mohlo vodními toky dostat až do Bulharska.

Bulharská média již spekulují o tom, kdy by se tak mohlo stát a jaké následky by to pro obyvatele žijící zejména u břehů Dunaje mělo. Podle rozhlasové stanice BNR (Bulgarian National Radio) by se jedovaté bahno mohlo do Bulharska dostat během příštího týdne.

Pak už by ale zřejmě bylo tak naředěné, že riziko znečištění by hrozilo jen minimální. Takový vývoj situace očekává také bulharské ministerstvo životního prostředí. Přesto jsou podle serveru Sofia Echo v pohotovosti starostové, jejichž obce na břehu Dunaje leží.

Akutní problémy s nečekanou ekologickou havárií však stále řeší Maďarsko. Podle serveru BBC se očekává, že postižená oblast by se posledních zbytků bahna mohla zbavit nejdříve za rok.

Vláda v úterý vyhlásila v postižených regionech Veszprém, Györ-Moson-Šoproň a Vás mimořádný stav ohrožení. Svědci hovořili o tom, že rudé bahno zaplavilo domy až do výše tří metrů.

Jedy dál z nádrže unikají, záchranáři se je snaží zastavit sádrovcem. Helikoptéry rozprašují nad územím o rozloze zhruba 40 kilometrů čtverečních neutralizační činidla.

Katastrofa si kromě čtyř lidských životů vyžádala také více než 120 zranění.

Obyvatelé Podunají mají ještě v živé paměti katastrofu, která se stala v roce 2000 v rumunské obci Baia Mare. Na konci ledna se zde ve večerních hodinách protrhla po silných deštích hráz, která zadržovala odpadní vody s vysoce jedovatým kyanidovým louhem vzniklým při těžbě zlata.

V kontaminovaných vodách tehdy podle údajů Greenpeace zahynulo 1400 tun ryb. Znečištění se rozšířilo do řeky Tisy a Dunaje.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

USA zruší výjimku ze sankcí týkající se íránského zařízení Fordo

Spojené státy ukončí platnost výjimky ze sankcí, která se týkala íránského zařízení Fordo a umožňovala zahraničním společnostem spolupracovat s íránským civilním jaderným programem bez toho, že by jim hrozily pokuty. Informoval o tom americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Chorvatští obhájci titulu prohráli v Davisově poháru s Ruskem

Chorvatští obhájci titulu vstoupili do nového formátu závěrečného turnaje Davisova poháru porážkou s tenisty Ruska. Ve dvouhrách v Madridu neuspěli Borna Gojo ani Borna Čorič. Třetím týmem ve skupině B je domácí Španělsko.

Skupina B:

Chorvatsko - Rusko 0:3

Gojo - Rubljov 3:6, 3:6, Čorič - Chačanov 7:6 (7:4), 4:6, 4:6, Dodig, Mektič - Chačanov, Rubljov 6:7 (3:7), 4:6.

Skupina D:

Belgie - Kolumbie 2:1

Darcis - Giraldo 6:3, 6:2, Goffin - Galán 3:6, 6:3, 6:3, Gille, Vliegen - Cabal, Farah 7:6 (7:5), 4:6, 6:7 (3:7).

Skupina F:

Itálie - Kanada 0:2 po druhé dvouhře

Fognini - Pospisil 6:7 (5:7), 5:7, Berrettini - Shapovalov 6:7 (5:7), 7:6 (7:3), 6:7 (5:7).

Zdroj: ČTK
Další zprávy